S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí skleníkových plynů. Ty stále stoupají a proti "klimatickému zhroucení" se v podstatě nijak nebojuje. V britském parlamentu to dnes prohlásila 16letá Švédka Greta Thunbergová, která je hlavní tváří globálního mládežnického hnutí za tvrdší ekologickou politiku. Zdaleka neděláme dost, řekl v reakci britský ministr životního prostředí Michael Gove.

"Lhali jste nám. Dávali jste nám falešnou naději. Říkali jste nám, že budoucnost je něco, na co je třeba se těšit," řekla aktivistka při setkání s britskými poslanci. Lidem její generace prý byla budoucnost ukradena, "aby se mohl malý počet lidí dostat k nepředstavitelným sumám peněz". "Neřídíte se vědou, protože vás zajímají jenom řešení, která vám umožní pokračovat jako dosud," dodala Thunbergová.

Při současných trendech podle mladé Švédky kolem roku 2030 začne nezvratná řetězová reakce přírodních jevů, "která nejspíše povede ke konci civilizace, jak ji známe". Thunbergová se přitom odvolávala na závěry Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), které podle ní bezvýhradně podporují téměř všechny významnější národní vědecké orgány.

IPCC ve zprávě z loňského podzimu konstatuje, že udržení globálního oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální éře vyžaduje urychlené přijetí dalekosáhlých opatření, jako zajištění stavu čistých nulových emisí do roku 2050. Při růstu teplotních průměrů o více než 1,5 stupně pak podle vědců hrozí dlouhotrvající nebo nezvratné změny. Globální emise oxidu uhličitého nicméně v roce 2018 podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) narostly o 1,7 procenta a dosáhly tak nového maxima.

"V posledních šesti měsících jsem napříč Evropou procestovala stovky hodin ve vlacích, elektrických automobilech a autobusech, a opakovala jsem znovu a znovu tato život měnící slova. Ale zdá se, že o tom nikdo nemluví a že se nic nezměnilo... Základním problémem je, že i přes všechna krásná slova a sliby se v zásadě pro zastavení, nebo pouhé zpomalení klimatického zhroucení nic nedělá," uvedla Thunbergová, která v uplynulých měsících vystoupila v Evropském parlamentu i na Světovém ekonomickém fóru a setkala se s papežem.

Klimatická krize je podle ní zároveň nejlehčí i nejtěžší výzvou pro lidstvo, protože je jasné, co je potřeba učinit, avšak řešení vyžaduje transformaci současného ekonomického modelu. "Jediné, na co bychom se měli ohlížet, je křivka emisí. A je mi líto, ale ta jde pořád nahoru... Už bychom neměli naše bohatství měřit podle grafu, který ukazuje ekonomický růst, ale podle křivky, která ukazuje emise skleníkových plynů," vzkázala Thunbergová členům britského parlamentu.

Projev švédské školačky si vyslechl také ministr životního prostředí Gove, podle něhož vlády dosud proti klimatickým změnám nepostupovaly dost důrazně. "Čas konat nastal, výzva nemůže být zřetelnější. Slyšeli jsme tě, Greto," dodal. Thunbergová se ve své promluvě opakovaně ptala, zda ji je dobře slyšet.

Podle aktivistky již snadná řešení nejsou možná, "ekologickou katastrofu" nicméně stále lze odvrátit. "Lidé jsou velmi přizpůsobiví, stále to můžeme napravit. Ale tato možnost nepotrvá dlouho," dodala.

Související

Greta Thunbergová

Thunbergová vyhrála soud. Velká Británie jí bude muset zaplatit

Londýnský soud v pátek osvobodil klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která byla obviněna z rušení veřejného klidu kvůli loňskému protestu. Spolu s dalšími demonstranty se pokusila zabránit setkání předních představitelů ropného a plynárenského průmyslu.

Více souvisejících

Greta Thunbergová (aktivistka) Parlament Velké Británie Ekologie emise

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy