Husák je Největší Slovák? Komunista ho chválí za rozvoj země i činy během revoluce

Anketa o Největšího Slováka se chýlí ke konci, jeho jméno bude známo už 1. května. O titul se uchází i bývalý československý prezident Gustáv Husák, což je u našich východních sousedů předmětem kontroverzí. Do televize ho navíc přijde hájit předseda KSS Jozef Hrdlička, který má na Husáka dost osobitý názor.

Dnes večer pokračuje anketa Největší Slovák, kterou už delší dobu provází kontroverze. Do finálové desítky se totiž mimo jiné dostali kněz a politik Andrej Hlinka nebo generální tajemník ÚV KSČ a bývalý československý prezident Gustáv Husák. Právě jeho osobě se bude věnovat dnešní díl, kde jej bude obhajovat předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička.

Ač mnoho lidí Husáka vnímá jako hlavního představitele normalizační politiky, Hrdlička, kterého RTVS prezentuje jako historika, tvrdí, že „ačkoliv za jeho éry nedošlo k naplnění vizí a nadějí na reformu československého socialismu, Slovensko prožilo velmi významný hospodářský, vzdělanostní, sociální a kulturní rozvoj“.

Oproti Česku jsou slovenští komunisté marginální stranou, která se za více než čtvrtstoletí existence samostatného státu probojovala do Národní rady na jediné volební období mezi lety 2002-2006. Hrdlička je předsedou KSS právě od roku 2006.

Před kamerami RTVS ocenil Hrdlička i Husákovu roli během listopadu 1989. Podle něj se dá jen těžko odhadovat, jak by se v jeho pozici zachoval někdo jiný. Husák podle šéfa slovenských komunistů „pochopil listopadové události a vývoj ve světě i v naší zemi a zasloužil se o pokojný ústavní a státnický vývoj v zemi“.

Do následné diskuze o bývalém komunistickém politikovi, kterou RTVS plánuje, se zapojí i historik a autor knihy o Husákovi Michal Macháček a bývalý politik František Mikloško. Televize zároveň přiznala, že původně chtěla, aby Husáka před kamerami hájil někdo jiný.

„Velmi jsme stáli o to, aby se obhájcem stal pan Colotka (komunistický politik a slovenský premiér v dobách federální ČSSR, zemřel v sobotu 20. dubna 2019 – pozn.red.) , bohužel to ze zdravotních důvodů nebylo možné. Nakonec padla volba na pokračovatele ideologie komunismu na Slovensku, který byl zároveň ochotný hájit negativně vnímanou osobnost normalizátora společnosti,“ uvedla pro server Aktuality.sk Silvia Turnerová z oddělení PR RTVS.

Otázkou zůstává, zdali vůbec Husák je na Slovensku negativně vnímanou osobou, výsledky ankety hovoří spíše o opaku. Ve finálové desítce se ocitl v konkurenci Milana Rastislava Štefánika, Juraje Jánošíka, věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jazykovědce Ľudovíta Štúra nebo někdejšího kolegy Alexandra Dubčeka. Výsledky ankety budou známy 1. května.

U nás se anketa Největší Čech uskutečnila už před 14 lety, po vyřazení fiktivní osoby vynálezce Járy Cimrmana zvítězil český král a římský císař Karel IV. Následovali jej prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel, který v prosinci 1989 střídal Husáka v úřadu.

Související

Robert Fico

Fico uctil památku Gustáva Husáka. Je třeba mu projevovat úctu, vysvětlil

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) si ve středu připomněl 111. výročí narození posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka. Považuje ho za velkou osobnost slovenské moderní historie, ačkoliv šlo o vrcholného představitele minulého režimu, který utiskoval mnoho lidí v tehdejším Československu. 
Gustav Husák (uprostřed)

ANALÝZA: Před 30 lety zemřel prezident Husák. Byl symbolem normalizační šedi, čistek a úpadku. Chyběla mu sebereflexe

Byl tragickou postavou československých dějin. Bývalý prezident Gustáv Husák, od jehož úmrtí právě dnes uplynulo třicet let, je symbolem a zosobněním dvacetileté normalizační šedi, morálního úpadku. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 se podílel na čistkách, represích, stagnaci a především na ponížení českého i slovenského národa, což mělo za následek emigraci schopných lidí. Příběh exgenerálního tajemníka ÚV KSČ je do jisté míry fascinující, neboť sám za obvinění v kauze „slovenského buržoazního nacionalismu“ strávil devět let v krutých bolševických kriminálech, přesto stále věřil ideologii, která má na svědomí miliony mrtvých. Nikdy neprojevil jakoukoli sebereflexi. Představoval tak jeden z řady odstrašujících případů intelektuála, kterému se ideje staly důležitějšími než samotní lidé a jejich životy.

Více souvisejících

Gustav Husák Slovensko RTVS

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy