Husák je Největší Slovák? Komunista ho chválí za rozvoj země i činy během revoluce

Anketa o Největšího Slováka se chýlí ke konci, jeho jméno bude známo už 1. května. O titul se uchází i bývalý československý prezident Gustáv Husák, což je u našich východních sousedů předmětem kontroverzí. Do televize ho navíc přijde hájit předseda KSS Jozef Hrdlička, který má na Husáka dost osobitý názor.

Dnes večer pokračuje anketa Největší Slovák, kterou už delší dobu provází kontroverze. Do finálové desítky se totiž mimo jiné dostali kněz a politik Andrej Hlinka nebo generální tajemník ÚV KSČ a bývalý československý prezident Gustáv Husák. Právě jeho osobě se bude věnovat dnešní díl, kde jej bude obhajovat předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička.

Ač mnoho lidí Husáka vnímá jako hlavního představitele normalizační politiky, Hrdlička, kterého RTVS prezentuje jako historika, tvrdí, že „ačkoliv za jeho éry nedošlo k naplnění vizí a nadějí na reformu československého socialismu, Slovensko prožilo velmi významný hospodářský, vzdělanostní, sociální a kulturní rozvoj“.

Oproti Česku jsou slovenští komunisté marginální stranou, která se za více než čtvrtstoletí existence samostatného státu probojovala do Národní rady na jediné volební období mezi lety 2002-2006. Hrdlička je předsedou KSS právě od roku 2006.

Před kamerami RTVS ocenil Hrdlička i Husákovu roli během listopadu 1989. Podle něj se dá jen těžko odhadovat, jak by se v jeho pozici zachoval někdo jiný. Husák podle šéfa slovenských komunistů „pochopil listopadové události a vývoj ve světě i v naší zemi a zasloužil se o pokojný ústavní a státnický vývoj v zemi“.

Do následné diskuze o bývalém komunistickém politikovi, kterou RTVS plánuje, se zapojí i historik a autor knihy o Husákovi Michal Macháček a bývalý politik František Mikloško. Televize zároveň přiznala, že původně chtěla, aby Husáka před kamerami hájil někdo jiný.

„Velmi jsme stáli o to, aby se obhájcem stal pan Colotka (komunistický politik a slovenský premiér v dobách federální ČSSR, zemřel v sobotu 20. dubna 2019 – pozn.red.) , bohužel to ze zdravotních důvodů nebylo možné. Nakonec padla volba na pokračovatele ideologie komunismu na Slovensku, který byl zároveň ochotný hájit negativně vnímanou osobnost normalizátora společnosti,“ uvedla pro server Aktuality.sk Silvia Turnerová z oddělení PR RTVS.

Otázkou zůstává, zdali vůbec Husák je na Slovensku negativně vnímanou osobou, výsledky ankety hovoří spíše o opaku. Ve finálové desítce se ocitl v konkurenci Milana Rastislava Štefánika, Juraje Jánošíka, věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jazykovědce Ľudovíta Štúra nebo někdejšího kolegy Alexandra Dubčeka. Výsledky ankety budou známy 1. května.

U nás se anketa Největší Čech uskutečnila už před 14 lety, po vyřazení fiktivní osoby vynálezce Járy Cimrmana zvítězil český král a římský císař Karel IV. Následovali jej prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel, který v prosinci 1989 střídal Husáka v úřadu.

Související

Robert Fico

Fico uctil památku Gustáva Husáka. Je třeba mu projevovat úctu, vysvětlil

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) si ve středu připomněl 111. výročí narození posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka. Považuje ho za velkou osobnost slovenské moderní historie, ačkoliv šlo o vrcholného představitele minulého režimu, který utiskoval mnoho lidí v tehdejším Československu. 
Gustav Husák (uprostřed)

ANALÝZA: Před 30 lety zemřel prezident Husák. Byl symbolem normalizační šedi, čistek a úpadku. Chyběla mu sebereflexe

Byl tragickou postavou československých dějin. Bývalý prezident Gustáv Husák, od jehož úmrtí právě dnes uplynulo třicet let, je symbolem a zosobněním dvacetileté normalizační šedi, morálního úpadku. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 se podílel na čistkách, represích, stagnaci a především na ponížení českého i slovenského národa, což mělo za následek emigraci schopných lidí. Příběh exgenerálního tajemníka ÚV KSČ je do jisté míry fascinující, neboť sám za obvinění v kauze „slovenského buržoazního nacionalismu“ strávil devět let v krutých bolševických kriminálech, přesto stále věřil ideologii, která má na svědomí miliony mrtvých. Nikdy neprojevil jakoukoli sebereflexi. Představoval tak jeden z řady odstrašujících případů intelektuála, kterému se ideje staly důležitějšími než samotní lidé a jejich životy.

Více souvisejících

Gustav Husák Slovensko RTVS

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 14 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy