Británie bude pečlivě zvažovat všechny okolnosti při rozhodování o roli čínské telekomunikační společnosti Huawei v přechodu na mobilní síť páté generace (5G). Britskému deníku The Daily Telegraph to řekl ministr zahraničí Jeremy Hunt, přičemž poukázal na čínský zákon, který "vyžaduje spolupráci všech čínských společností s tajnými službami".
Huawei je v Británii v těchto dnech znovu žhavým tématem v důsledku úniku informací z tajného jednání Národní bezpečnostní rady (NSC). Řada deníků minulý týden informovala, že orgán, kterému předsedá premiérka Theresa Mayová, povolil čínské firmě účast na budování sítě 5G, avšak nikoli na páteři této infrastruktury. Podle The Daily Telegraph je Hunt prvním členem vlády, který veřejně vyjádřil nad tímto rozhodnutím znepokojení.
"Je správné přistupovat k působení velkých čínských firem obezřetně, protože čínský stát je schopen je ovládat do takové míry, jaká by nebyla možná, kdyby to byly velké západní společnosti," řekl ministr zahraničí a zároveň jeden z členů NSC.
Britská premiérka Mayová se navzdory odporu některých ministrů rozhodla povolit firmě #Huawei omezenou (!) účast na budování sítě 5G v zemi. Ke klíčové technologii ale Číňané nesmějí. USA to i tak považují za “podání odjištěné zbraně Pekingu.”
— Jiří Hošek (@hosekj) 25. dubna 2019
"To neznamená, že jejich role je automaticky škodlivá, ale jsou tady věci jako zákon z roku 2017, který vyžaduje, aby všechny čínské společnosti, ať je jejich vlastnictví jakékoli, spolupracovaly při libovolné příležitosti s čínskými tajnými službami," pokračoval Hunt. "Při přijímání našeho stanoviska pochopitelně musíme tyto okolnosti pečlivě zvažovat," dodal. Odmítl přitom představu, že by na britské rozhodnutí mohly mít vliv jiné země.
Pro podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily Huawei z budování nové mobilní sítě Spojené státy. Ke stejnému opatření přistoupily také Austrálie, Nový Zéland a Japonsko. Deník Financial Times nedávno napsal, že povinnost spolupráce s tajnými službami čínským osobám a společnostem ukládá hned několik zákonů. Peking ale opakovaně uvádí, že tento požadavek se netýká zahraničních aktivit firem jako Huawei a že firmy se v takových situacích řídí zákony dané země.
Země Evropské unie se zatím k účasti Huawei na přechodu na sítě 5G nestaví jednotně. Evropská komise chce, aby všechny státy do konce června dokončily na národní úrovni zhodnocení rizik souvisejících s novou infrastrukturou. Odkazům na čínské firmy se plán zveřejněný na konci března vyhnul, avšak eurokomisař pro digitální jednotný trh Andrus Ansip při té příležitosti připomněl povinnost tamních subjektů spolupracovat s rozvědkami. "Máme tím být znepokojeni, či ne? Řekl bych, že máme," poznamenal místopředseda EK.
Před vybavením od Huawei a dalšího čínského výrobce ZTE na sklonku loňského roku varoval český Národního úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podobná varování v posledních měsících přišla kromě Británie také z Belgie a Norska.
Český prezident Miloš Zeman nicméně v neděli při návštěvě v Číně řekl, že vedení Huawei ujistil "svojí osobní solidaritou". "Myslím si, že není dobré, když jsme jediná země Evropské unie, která takto razantně, a řekl bych servilně, vystupuje," řekl.
Související
Británie více zdaní dividendy a zvýší a prodlouží daň z mimořádných zisků
Vláda Trussové zruší téměř všechny plánované daňové škrty, které znepokojily trhy
Jeremy Hunt (britský politik) , Huawei , 5G síť , Velká Británie , Miloš Zeman , Čína
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák