Trn v patě Evropské unie? Světový tisk si došlápl na Česko

Zatímco minulý týden, 25. dubna, se na Václavském náměstí v Praze odehrávala demonstrace na podporu euroskeptické strany SPD, v Olomouci probíhalo setkání občanů s byznys lídry a akademiky, kteří se je snažili přesvědčit, že EU je stále nejlepším způsobem, jak země může dosáhnout prosperity a míru. Podle magazínu Politico tyto dvě události velmi dobře demonstrují, jak horlivá bitva se v ČR vede o EU a že v žádné jiné zemi krom Velké Británie se nejedná o tak centrální téma.

Tomio Okamura, předseda SPD, si na pomoc pozval dvě prominentní tváře evropského euroskeptického hnutí, Francouzku Marine Le Penová a Nizozemce Geerta Wilderse. Oba dva se silně vymezovali proti EU, kterou chápou jako ohrožení národní suverenity ČR, přičemž její hlavní nebezpečnost tkví v údajné podpoře islámu.

„ Evropská unie islám hýčká už desítky let,“ pronesl Wilders, podle něhož je díky tomu Evropa „ na pokraji kulturní sebevraždy. A Evropská unie nikdy nebude bránit naše národní zájmy a naši svobodu."

„Evropská unie dnes nemá schopnost vysílat tanky do našich měst nebo střílet do davů,“ sdělila bouřícím podporovatelům Le Penová. „Ale neklamme se.“ Podle Le Penové EU iniciuje proces „nezvratného národního zničení“ prostřednictvím „organizované migrace.“ Varovala přítomné podporovatele SPD, aby si nebrali příklad z Francie a zabránili existenci údajných „non-go“ zón.

Politico upozorňuje, že akce přitáhla asi 500 podporovatelů SPD, kteří se shromáždili na tom samém místě, kde před 30 lety Václav Havel oznámil pád československého komunistického režimu více než 1 miliónu estetických Čechů. Politico též upozorňuje, že ruská média počet shromážděných lidí značně nafoukla – mělo se jí účastnit 25 000 lidí.

S demonstrací na Václavském náměstí ostře kontrastuje setkání v Olomouci. „Když vezmete v úvahu, jak moc nám členství v EU pomohlo, a to jak ekonomicky, tak sociálně, a přesto si na to stěžujeme, je to ohromující,“ řekl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR organizátorů akce.

Setkání bylo v rámci projektu Euforka, iniciovaného Univerzitou Palackého v Olomouci, který si klade za cíl informoval veřejnost o dění v Evropě a vysvětlovat jim, jak funguje EU a které všechny mýty a dezinformace se kolem ní šíří. „ V zásadě děláme práci politiků za ně,“ uvedl rektor univerzity, Jaroslav Miller.

The Politico upozorňuje, že populistická rétorika „protiimigračního“ premiéra Andreje Babiše a „protimuslimského“ prezidenta Miloše Zemana hraje významnou roli v značné rozšířeném euroskepticismu mezi českými voliči i v růstu agresivnějšího a rozdělujícího politického módu v zemi. Dokladem toho má být napadení „hlasitého podporovatele EU“ a „jediného černého člena českého parlamentu“, 21letého poslance za TOP 09 na Moravě dvěma neznámými muži.

Podle nedávného průzkumu Eurobarometru jen jeden ze tří Čechů si myslí, že členství země v EU je „dobrá věc“ - nejnižší stupeň ve všech 28 členských zemí. Jen 47% by volilo pro zůstání v EU, pokud by bylo referendum o vystoupení EU, což je po Británii druhé nejnižší číslo.

Paradoxní postoj k EU

Podle magazínu je tak jistým paradoxem, že 58% českých respondentů uvádí, že jejich země těží z toho, že členem EU. Tento především ekonomický aspekt je zvláště zdůrazňován byznys zastánci EU. Jeden z panelistů na setkání v Olomouci, hlavní ekonom České spořitelny, varoval, že odchod z EU by byla „enormní tragédie pro český byznys. Stali bychom se chudšími mnohem rychleji.“ Politico upozorňuje, že právě hořkost z toho, že vstup do EU nedokázal dorovnat české mzdy s těmi v západní Evropě je jedním z klíčových zdrojů frustrace Čechů nad EU.

Podle jednoho z účastníků setkání, 75letého důchodce Romana Beka, je „Czexit kompletní nesmysl….je vlekou otázkou, zdali jsme skutečně schopní se sami politicky a ekonomicky řídit.“

Politico však též upozorňuje, že počet Čechů, kteří považují členství země v EU za prospěšné klesá. Podle průzkumu Eurobarometru z roku 2018 si to myslelo 64% respondentů, nyní je to 56%. Účastník setkání v Olomouci, Libor Hrančik, 62letý malý podnikatel, má za to, že Brexit ukazuje „aroganci bruselských byrokratů“ a chce, aby ČR byla schopná „si sama rozhodnout naše politické záležitosti, o imigraci, o ekonomice.“

Nicméně ačkoliv v ČR jsou poměrně rozšířený skepticismus směrem k EU, dle magazínu se to příliš neprojevuje na podpoře euroskeptických stran. SPD by měla dle prognóz získat 7% a získat jedno z 21 křesel v Evropském parlamentu. Politico má za to, že zkušenost s komunismem zabraňuje tomu, aby Češi volili více extremistické strany.

Podle magazínu nicméně EU zůstane rozdělujícím tématem české politiky nyní i v následujících letech jak i ti, kteří dohlíželi vstupu ČR do EU na ní začínají nahlížet negativně. Politico v tomto ohledu cituje bývalého prezidenta Václava Klause, který přes své rezervace podepsal vstup do ČR do EU, protože neviděl jinou alternativu. Nyní si myslí, že výhody a nevýhody členství EU jsou 50 na 50 a vzájemně se tedy vylučují.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Svoboda a přímá demokracie (SPD) Česká republika Marine Le Pen

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy