Portugalsko na prahu politické krize? Premiér pohrozil demisí

Portugalský premiér António Costa pohrozil demisí, pokud parlament tento měsíc schválí valorizaci platů učitelů odpovídající jejich téměř desetiletému zmrazení. Premiér není proti valorizaci platů, odmítá ji ale v takové výši. Poslanci mají o zákonu hlasovat 15. května a očekává se, že ho schválí. Demise vlády tak může přijít pár dní před volbami europoslanců a pět měsíců před řádnými volbami do portugalského parlamentu, uvedla dnes agentura EFE.

Podle premiéra Costy by schválení valorizace v takové výši znamenalo "nenapravitelné škody v rozpočtové rovnováze" a bylo by "sociálně nespravedlivé" vůči jiným resortům. Vláda by podle něj musela provádět rozpočtové škrty, nebo zvýšit daně. Schválení návrhu by mohlo rovněž vyvolat podobné požadavky od jiných odborových svazů.

Premiér demisí pohrozil v pátek po mimořádném zasedání vlády, které svolal poté, co iniciativě už dala ve čtvrtek zelenou parlamentní komise. Návrh v ní schválili zástupci opozice i spojenci vládních socialistů, takže se očekává, že zákon poslanci 15. května podpoří i v plénu.

Não podemos perder o que já alcançámos. Cada medida foi adotada com a conta, peso e medida adequados. Devemos prosseguir com uma política orçamental responsável. Ao @govpt cumpre garantir a confiança dos portugueses nos compromissos que assumimos e a credibilidade externa do País pic.twitter.com/uYBdi6HxxU

— António Costa (@antoniocostapm) 3. května 2019

Platy učitelů v Portugalsku byly zmrazené devět let a čtyři měsíce kvůli ekonomické krizi a úsporným opatřením, které vláda musela přijmout výměnou za záchranný úvěr od Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Portugalská vláda není proti zvýšení platů učitelů, tvrdí ale, že není možné započítat všechny roky, po něž byly platy zmrazeny. Přesná čísla, kolik by takové navýšení stálo rozpočet, podle agentury EFE nejsou. Vláda ale odhaduje, že ročně by takový krok vyšel rozpočet na několik stovek milionů eur.

Neshody vlády s odboráři ohledně valorizace platů učitelů vedly v posledním roce k řadě demonstrací, z nichž největší se konala v březnu v Lisabonu a dorazily na ni tisíce učitelů.

Pokud by v Portugalsku padla vláda, musel by prezident vyhlásit předčasné parlamentní volby. Ty řádné jsou zatím plánovány na 6. října.

Související

Více souvisejících

António Costa portugalsko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 26 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy