Lotyšsko zmírní zákon bránící Rusům v zisku občanství

Lotyšský parlament dnes přijal zákon, který zmírní přísná pravidla pro získání lotyšského občanství u příslušníků ruskojazyčné menšiny. Od příštího roku se všechny nově narozené děti obyvatel bez občanství automaticky stanou lotyšskými občany. Informovala o tom lotyšská agentura LETA.

Pro návrh zákona předloženého dosluhujícím prezidentem Raimondsem Vejonisem se v prvním čtení vyslovila většina 69 poslanců lotyšského 100členného zákonodárného sboru. Norma předpokládá, že od 1. ledna 2020 všem v Lotyšsku nově narozeným dětem takzvaných neobčanů - z velké většiny Rusů a Ukrajinců - bude na rozdíl od současnosti rovnou udělováno lotyšské občanství.

Vejonis, který pochází z rusko-lotyšské rodiny a narodil se v ruském Pskově, obhajoval zákon tím, že přispěje ke "konsolidaci lotyšské společnosti se společnými hodnotami" a tím i k vytvoření nového národního povědomí obyvatel země.

"Neobčané" nemohou zastávat veřejné funkce a nemají aktivní ani pasivní volební právo. Pobaltská země byla kvůli tomu v minulosti terčem kritiky Rady Evropy i Ruska.

Lotyšský parlament po obnovení nezávislosti v roce 1991 schválil zákon, který udělil občanství pouze těm občanům a jejich potomkům, kteří v Lotyšsku žili již v meziválečném období. V důsledku toho se "neobčany" stala celá třetina obyvatel země, kteří se do země přistěhovali v době, kdy bylo Lotyšsko součástí Sovětského svazu (1940-1941 a 1944-1991).

Za posledních 25 let prošlo 150.000 "neobčanů" zkouškami, například ze znalostí lotyšské historie a jazyka, po nichž jim bylo občanství uděleno. V roce 2017 mělo tento právní status stále přibližně 238.000 lidí, tedy 11,2 procenta obyvatelstva.

Etničtí Rusové tvoří ve dvoumilionové populaci Lotyšska zhruba 25procentní menšinu. Ještě více je v zemi rusky mluvících obyvatel, včetně Ukrajinců a Bělorusů, což je důsledek téměř 50leté sovětské okupace. V metropoli Rize hovoří rusky bezmála polovina obyvatel.

Související

Více souvisejících

lotyšsko Rusko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy