Jednání o kompromisní podobě brexitu mezi britskou vládou a hlavní opoziční stranou po měsíci a půl ztroskotala. Oznámil to dnes šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. Rozhovory zašly nejdál, jak jen to bylo možné, ale nepodařilo se překonat vzájemné rozpory, napsal v dopise premiérce Therese Mayové vůdce opozice. Příčinou neúspěchu je podle něj i "rostoucí slabost a nestabilita" její vlády. Mayová v reakci hovořila o nejednotném pohledu labouristů na otázku nového referenda o brexitu. Podle britského tisku bude patrně následovat série průzkumných hlasování v parlamentu.
Corbyn z jednání s vládou vycouval den poté, co se premiérka Mayová dohodla s vlivnými poslanci Konzervativní strany, že v červnu předloží časový plán svého odchodu z pozice lídra konzervativců. Labouristický lídr vzkázal, že jeho strana tudíž "stále více pochybuje o schopnosti vlády dodržet jakoukoli kompromisní dohodu". "Postavení vlády je nyní ještě nejistější a její autorita uvadla," uvedl Corbyn.
Rozhovory mezi labouristy a konzervativci začaly před šesti týdny, když Mayová v parlamentu potřetí prohrála hlasování o brexitové dohodě, kterou dojednala s EU. Ke klíčovým labouristickým požadavkům a také nejspornějším bodům patřila trvalá celní unie mezi Británií a EU po brexitu, část opoziční strany se domáhala také nového brexitového referenda.
"Rozhovory byly konstruktivní a dosáhlo se pokroku. V některých oblastech jsme dokázali najít společnou řeč, ale jiné se ukázaly být problematičtější," hodnotila situaci předsedkyně vlády. "Zejména jsme nebyli schopni překonat to, že Labouristická strana nemá jednotné stanovisko ohledně toho, zda chce realizovat brexit, nebo vypsat druhé referendum, které by jej mohlo zvrátit," dodala.
Britští novináři si od začátku od jednání vlády s opozicí mnoho neslibovali, neboť bylo zjevné, že jakýkoli kompromis mezi Mayovou a Corbynem by znamenal ještě výraznější rozkol v obou hlavních politických stranách v Británii. "S včerejším (čtvrtečním) potvrzením Borise Johnsona, že se bude ucházet o pozici lídra konzervativců, byl tenhle týden vskutku plný překvapení," komentoval ironicky dnešní vývoj reportér televize Sky News Lewis Goodall.
Mayová chce nyní dojednané podmínky brexitu poslancům předložit znovu, tentokráte však formou speciálního zákona o "rozvodové dohodě". Klíčové hlasování o něm je naplánované na týden od 3. června. Podle informací ze čtvrtečního jednání Mayové se stranickými kolegy by měla premiérka naplánovat svůj odchod, ať už dopadne jakkoli. BBC dnes s odvoláním na své zdroje napsala, že pokud poslanci podmínky odchodu z EU opět nepodpoří, Mayová rezignuje.
Premiérka dnes potvrdila, že vláda také zvažuje uspořádat sérii hlasování, "abychom viděli, jestli nápady, které se objevily, mají většinovou podporu v Dolní sněmovně". Podle vládního dokumentu získaného moderátorem televize ITV Robertem Pestonem chce vláda tento plán uskutečnit příští týden.
Pokus o prolomení patové situace sérií "sondovacích" hlasování ale už letos britský parlament absolvoval a k řešení to nevedlo. Stejně tak se jako slepá ulička jeví strategie Mayové s předložením prováděcího zákona k brexitové dohodě. Jeho podporu už vyloučili někteří konzervativci a dnes také labouristický vůdce Corbyn.
"Téměř tři roky poté, co Spojené království v referendu poměrem 52 procent hlasů ku 48 odhlasovalo odchod z Evropské unie, stále není jasné, kdy, nebo zda vůbec opustí blok, do kterého vstoupilo v roce 1973," konstatuje agentura Reuters.
Novým termínem vystoupení je po dvou odkladech 31. říjen. Pokud se britské vládě podle očekávání v červnu opět nepodaří brexitovou dohodu ratifikovat, následná volba nového lídra Konzervativní strany by mohla celý proces na měsíc nebo dva zabrzdit a Británie by se tak na podzim opět ocitla pod časovým tlakem. Někteří poslanci a komentátoři zároveň varují, že povede-li nově konzervativce - a tím pádem i vládu - zastánce brexitu bez dohody, parlament tomuto scénáři nebude schopen zabránit.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , Jeremy Corbyn
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
před 26 minutami
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno před 40 minutami
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
před 59 minutami
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
před 1 hodinou
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
před 3 hodinami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 4 hodinami
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 5 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 6 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 7 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 8 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 9 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 10 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 11 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 12 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 13 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 14 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 15 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě