Ve Španělsku zvítězí ve volbách do Evropského parlamentu (EP) zřejmě vládní socialisté, kteří vyhráli koncem dubna ve volbách do místního parlamentu. Konání dalších voleb po krátké době může podle některých názorů negativně ovlivnit volební účast. Španělé ale týž den volí i parlamenty většiny autonomních regionů a místní zastupitele. Také v sousedním Portugalsku, které jako jedna z mála zemí EU zřejmě nepošle do EP žádného krajně pravicového politika, nejspíš v eurovolbách zvítězí vládní socialisté.
Španělé zvolí v neděli 54 europoslanců, pokud by bývala Británie z EU už odešla, volili by jich 59. Rozhodovat se mohou mezi třemi desítkami kandidátek, které kromě větších parlamentních stran zahrnují i několik regionálních koalic a také například Stranu proti týrání zvířat (PACMA), Feministickou iniciativu či kandidátku Pozitivní levice.
Do EP bude ve Španělsku zřejmě zvolen i katalánský expremiér Carles Puigdemont, který pobývá od podzimu 2017 v Belgii. Doma mu totiž hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury, jíž se podle prokuratury dopustil s dalšími katalánskými politiky uspořádáním ilegálního referenda o nezávislosti Katalánska. Puigdemont je lídrem kandidátky Lliures per Europa (Svobodně pro Evropu) a kandidaturu mu původně volební komise zamítla, soud ale verdikt komise zvrátil.
Do EP bude podle průzkumů zvolen i bývalý místopředseda Puigdemontovy vlády Oriol Junqueras, který je lídrem kandidátky katalánských, baskických a dalších nacionalistů Ahora Repúblicas (Republiky teď). Od podzimu 2017 je kvůli separatismu ve vazbě, takže do lavic EP neusedne. Mandát mu bude zřejmě pozastaven, stejně jako se to očekává u jeho mandátu poslance španělského parlamentu, do něhož byl zvolen koncem dubna. Junqueras už europoslancem byl od června 2009 do ledna 2012.
Katalánský separatismus využívají v předvolební kampani ve Španělsku některé strany, včetně vládních socialistů. Jejich lídrem do eurovoleb je Katalánec, ministr zahraničí španělské vlády a někdejší předseda EP Josep Borrell, který se do EP vrátí po 10 letech. "Ideje separatistů jsou zcela protichůdné tomu, co reprezentuje Evropa," uvedl v kampani Borrell.
Socialisté by měli podle průzkumů získat asi 17 euromandátů (ve volbách v roce 2014 obsadili 14 křesel v EP), druzí skončí nejspíš lidovci s 11 mandáty (před pěti lety jich získali 16), na třetím a čtvrtém místě by měli těsně skončit středopraví Ciudadanos a levicoví Unidas Podemos Cambiar Europa (Společně můžeme změnit Evropu) s osmi mandáty.
Otazník visí nad výsledkem ultrapravicové strany Vox, která se do EP dostane podle průzkumů se čtyřmi nebo pěti zástupci. Průzkumy se ale v případě této strany v dubnových volbách do španělského parlamentu nevyplnily. Očekávalo se, že Vox získá kolem 30 poslanců, nakonec jich má 24. I tak je to ale historický výsledek, protože se do parlamentu dostali jako první krajně pravicová strana od pádu diktatury v zemi v roce 1975.
Velmi důležité bude hlasování pro španělskou Lidovou stranu (PP), která v dubnových volbách zaznamenala nejhorší výsledek v historii a získala o polovinu méně křesel v dolní komoře než v předchozích volbách v roce 2016. Odliv voličů PP způsobily korupční skandály jejích regionálních politiků a také neschopnost lidovecké vlády řešit krizi v Katalánsku. Proto také vládě lidovců poslanci loni vyslovili nedůvěru.
Svých 21 europoslanců v neděli zvolí také Portugalci. Podle průzkumů zvítězí s asi 34 procenty vládní Socialistická strana (PS), která získala nejvíce europoslanců i po volbách před pěti lety. Druhá skončí s asi 27 procenty středopravá Sociálnědemokratická strana (PSD). Téméř jistě se z Portugalska do EP nedostane zástupce krajně pravicové strany.
Související
Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce
Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili
Evropské volby 2019 , Španělsko , portugalsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák