V Madridu se poprvé sešel nový parlament, nechyběli ani věznění katalánští poslanci

V Madridu se dnes konalo ustavující zasedání španělského parlamentu vzešlého z dubnových voleb. Na návrh vítězných vládních socialistů byli do čela obou komor zvoleni katalánští socialisté, což je vnímáno jako vstřícný signál vůči separatisticky naladěnému Katalánsku. Zasedání přitom provázela zvláštní atmosféra, protože novými poslanci se stali i čtyři věznění katalánští separatisté, které do budovy dopravila policie z vazby. Souzeni jsou spolu s dalšími katalánskými politiky za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti. V dolní komoře parlamentu dnes také poprvé od pádu diktatury v zemi v roce 1975 usedli krajně pravicoví poslanci.

V Madridu se dnes konalo ustavující zasedání španělského parlamentu vzešlého z dubnových voleb, v nichž vyhráli socialisté premiéra Pedra Sáncheze. Do čela obou komor byli dnes na jejich návrh zvoleni katalánští socialisté, což místní média označují za vstřícné gesto premiéra vůči separatistické vládě Katalánska. Té Sánchez nabízí jednání o širší autonomii. V parlamentu dnes usedlo i pět uvězněných separatistů (čtyři jako poslanci, jeden jako senátor) a poprvé od pádu diktatury v roce 1975 má v dolní komoře zastoupení krajní pravice.

Pětici separatistů na zasedání dopravila policie z vazby, v níž jsou už přes rok kvůli obvinění ze vzpoury. Té se podle prokuratury dopustili spolu s dalšími katalánskými politiky uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska. Čtyři separatistické poslance přivítal při příchodu do sálu dlouhotrvající potlesk některých kolegů. Ve 350členném Kongresu poslanců je 22 poslanců ze dvou separatistických stran. Jedné z nich předsedá uvězněný exministr katalánské vlády Oriol Junqueras.

"Jak se máš?" zeptal se Junquerase španělský premiér, když mu katalánský separatista v parlamentním sále podal ruku. "Musíme mluvit," odpověděl Junqueras podle svědků citovaných agenturou Europa Press. Mínil tím nejspíš Sánchezovu nabídku na jednání katalánské vládě. Ta je složena ze separatistů, předsedá jí ale Quim Torra, který není z Junquerasovy strany a jako separatista vystupuje více radikálně. Junqueras vyvolal dnes také pobouření pravicových zákonodárců a naopak hlasitý potlesk separatistů, když se v poslaneckém slibu označil za politického vězně.

Předsedkyní Kongresu poslanců byla zvolena ministryně Sánchezovy vlády Meritxell Batetová a předsedou Senátu se stal Manuel Cruz, který přednáší na barcelonské univerzitě. Cruz v projevu senátory mimo jiné vyzval, aby navrhli nový systém financování autonomních regionů. Právě to jedním z důvodů, proč chce zhruba polovina Katalánců nezávislost. Nelíbí se jim, že jako jeden z nejbohatších regionů příliš dotují chudší oblasti.

Batetová byla šéfkou Kongresu poslanců zvolena až ve druhém kole, což naznačilo, jak může za pár týdnů vypadat hlasování o důvěře premiérovi. Kromě socialistů ji podpořili levicoví Unidas Podemos, Baskická národní strana (PNV), valencijský poslanec, dva poslanci z Kanárské koalice a kantábrijský poslanec. Nehlasovali pro ni lidovci, Ciudadanos, krajně pravicová strana Vox ani katalánští separatisté, kteří při prvním kole vhodili neplatné lístky. Namalovali na ně totiž žlutou stužku, symbol solidarity s uvězněnými katalánskými politiky.

Poslanci zvolili i další členy vedení dolní komory, v němž usednou socialisté, lidovci, Ciudadanos a Unidas Podemos. Vox, která má 24 poslanců, ve vedení není. První úkolem vedení bude rozhodnout o pozastavení mandátů čtyř souzených Katalánců, protože jsou ve vazbě a obviněni ze vzpoury. Pozastaví-li vedení Junquerasovi, Jordi Turullovi, Josepu Rullovi a Jordimu Sànchezovi mandáty a oni se jich nevzdají ve prospěch náhradníků z kandidátek, sníží se většina pro hlasování v dolní komoře. To může usnadnit vyslovení důvěry Sánchezovi, jehož zřejmě španělský král po jednání s lídry parlamentních stran navrhne na premiéra.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy