V Madridu se poprvé sešel nový parlament, nechyběli ani věznění katalánští poslanci

V Madridu se dnes konalo ustavující zasedání španělského parlamentu vzešlého z dubnových voleb. Na návrh vítězných vládních socialistů byli do čela obou komor zvoleni katalánští socialisté, což je vnímáno jako vstřícný signál vůči separatisticky naladěnému Katalánsku. Zasedání přitom provázela zvláštní atmosféra, protože novými poslanci se stali i čtyři věznění katalánští separatisté, které do budovy dopravila policie z vazby. Souzeni jsou spolu s dalšími katalánskými politiky za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti. V dolní komoře parlamentu dnes také poprvé od pádu diktatury v zemi v roce 1975 usedli krajně pravicoví poslanci.

V Madridu se dnes konalo ustavující zasedání španělského parlamentu vzešlého z dubnových voleb, v nichž vyhráli socialisté premiéra Pedra Sáncheze. Do čela obou komor byli dnes na jejich návrh zvoleni katalánští socialisté, což místní média označují za vstřícné gesto premiéra vůči separatistické vládě Katalánska. Té Sánchez nabízí jednání o širší autonomii. V parlamentu dnes usedlo i pět uvězněných separatistů (čtyři jako poslanci, jeden jako senátor) a poprvé od pádu diktatury v roce 1975 má v dolní komoře zastoupení krajní pravice.

Pětici separatistů na zasedání dopravila policie z vazby, v níž jsou už přes rok kvůli obvinění ze vzpoury. Té se podle prokuratury dopustili spolu s dalšími katalánskými politiky uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska. Čtyři separatistické poslance přivítal při příchodu do sálu dlouhotrvající potlesk některých kolegů. Ve 350členném Kongresu poslanců je 22 poslanců ze dvou separatistických stran. Jedné z nich předsedá uvězněný exministr katalánské vlády Oriol Junqueras.

"Jak se máš?" zeptal se Junquerase španělský premiér, když mu katalánský separatista v parlamentním sále podal ruku. "Musíme mluvit," odpověděl Junqueras podle svědků citovaných agenturou Europa Press. Mínil tím nejspíš Sánchezovu nabídku na jednání katalánské vládě. Ta je složena ze separatistů, předsedá jí ale Quim Torra, který není z Junquerasovy strany a jako separatista vystupuje více radikálně. Junqueras vyvolal dnes také pobouření pravicových zákonodárců a naopak hlasitý potlesk separatistů, když se v poslaneckém slibu označil za politického vězně.

Předsedkyní Kongresu poslanců byla zvolena ministryně Sánchezovy vlády Meritxell Batetová a předsedou Senátu se stal Manuel Cruz, který přednáší na barcelonské univerzitě. Cruz v projevu senátory mimo jiné vyzval, aby navrhli nový systém financování autonomních regionů. Právě to jedním z důvodů, proč chce zhruba polovina Katalánců nezávislost. Nelíbí se jim, že jako jeden z nejbohatších regionů příliš dotují chudší oblasti.

Batetová byla šéfkou Kongresu poslanců zvolena až ve druhém kole, což naznačilo, jak může za pár týdnů vypadat hlasování o důvěře premiérovi. Kromě socialistů ji podpořili levicoví Unidas Podemos, Baskická národní strana (PNV), valencijský poslanec, dva poslanci z Kanárské koalice a kantábrijský poslanec. Nehlasovali pro ni lidovci, Ciudadanos, krajně pravicová strana Vox ani katalánští separatisté, kteří při prvním kole vhodili neplatné lístky. Namalovali na ně totiž žlutou stužku, symbol solidarity s uvězněnými katalánskými politiky.

Poslanci zvolili i další členy vedení dolní komory, v němž usednou socialisté, lidovci, Ciudadanos a Unidas Podemos. Vox, která má 24 poslanců, ve vedení není. První úkolem vedení bude rozhodnout o pozastavení mandátů čtyř souzených Katalánců, protože jsou ve vazbě a obviněni ze vzpoury. Pozastaví-li vedení Junquerasovi, Jordi Turullovi, Josepu Rullovi a Jordimu Sànchezovi mandáty a oni se jich nevzdají ve prospěch náhradníků z kandidátek, sníží se většina pro hlasování v dolní komoře. To může usnadnit vyslovení důvěry Sánchezovi, jehož zřejmě španělský král po jednání s lídry parlamentních stran navrhne na premiéra.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy