"Odepřeli mi hlasovat". Občané EU žijící v Británii si stěžují na nesrovnalosti u voleb

Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly dnes problémy ve volebních místnostech, kde kvůli administrativním nesrovnalostem nemohly odevzdat svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. Píší o tom britská média. Lidé si na údajná pochybení ve velkém stěžují na sociálních sítích pod hashtagem #DeniedMyVote (Odepřeli mi hlasovat). Britská volební komise tvrdí, že vina za nedostatky v administrativní přípravě na hlasování padá na hlavu vlády, která se o účasti ve volbách rozhodla na poslední chvíli kvůli sporům o odchodu země z EU.

Občané EU trvale žijící v Británii tam mohou v eurovolbách hlasovat, pokud vyplní příslušné registrační formuláře. Řada voličů si dnes ale stěžovala na to, že úřady podle nich jejich formuláře nezpracovaly včas nebo jim pozdě sdělily či vůbec nesdělily informace o tom, jaké formuláře a do kdy musejí kvůli možnosti hlasovat odevzdat.

"Žiji v Británii šest let, platím daně, pracuji jako dobrovolník, učím vaše děti na univerzitě, ale dnes nesmím hlasovat, protože mi (úřad) neposlal formulář, který musejí občané EU vyplnit," citoval list The Independent vyjádření Emmy Zürcherové, která pracuje jako pedagožka na University College v Londýně.

Množství voličů na sociálních sítích vyjádřilo své rozhořčení, že svůj hlas nemohli odevzdat ani v případě, kdy všechny administrativní náležitosti splnili. Polská volička v Leedsu například uvedla, že ve volebních seznamech nefiguruje kvůli špatné komunikaci mezi úřady, které si její registraci včas nepředaly, uvedl The Independent.

Deník The Guardian zase citoval zklamané německé voliče Kat Sellnerovou a Moritze Valera, kteří tvrdí, že své registrace odevzdali v pořádku a včas, úřad je však zpracoval až o několik týdnů později, kdy už vypršel řádný termín. "Je nepřijatelné, že tato vláda a volební komisaři diskriminují občany EU... Mě neumlčí," uvedl Valero.

"Dnes jsem šla do volební místnosti a odmítli mě s odkazem na nějaký mysteriózní formulář, o kterém mi nebyli schopni nic víc říci," citoval The Guardian Polku Kingu Burgerovou. Další Polák Piotr Klaskala pak upozornil na fakt, že jeho jméno v voličském seznamu figurovalo, bylo však později vyškrtnuto.

Volební komise uvedla, že frustraci voličů chápe, podle ní však v poměrně krátkém časovém úseku nebylo dost času na to předat všem případným voličům kompletní informace. "Velmi pozdní oznámení vlády o účasti Británie na těchto volbách se odrazilo na tom, kolik času jsme měli na to, abychom o volebním procesu a podmínkách jeho zdárného dokončení informovali občany," uvedla komise ve svém prohlášení.

Množící se stížnosti unijních voličů v Británii už na internetu komentovali i někteří kandidáti na místa europoslanců, zejména ti, kteří mohli z hlasů lidí s občanstvím zemí EU profitovat. "Děsí mě příspěvky s hashtagem #DeniedMyVote - nemůžeme nechat naše spoluobčany obrat o práva touto nekompetentní vládou," napsal na twitteru dosavadní labouristický europoslanec Seb Dance.

Británie se podle původních plánů vůbec neměla letošních voleb do Evropského parlamentu zúčastnit, protože koncem března měla na základě výsledků referenda z roku 2016 Evropskou unii opustit. Britský parlament však zatím neschválil dohodu o spořádaném odchodu země z EU, a termín brexitu se proto odsunul. Nyní je nejzazším datem pro odchod Británie z unie 31. říjen letošního roku. To, že se Británie voleb do EP jako dosud plnoprávný člen EU musí zúčastnit, oznámila vláda až začátkem května.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Eurovolby EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy