Britská premiérka Mayová podává rezignaci

Britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně britských konzervativců. V čele vlády zůstane, dokud její strana nenajde nového lídra, který zároveň povede kabinet. Mayová odchází hlavně proto, že se jí nepovedlo vyvést Británii z Evropské unie, což žádala většina voličů v referendu v roce 2016. Agentura Reuters tvrdí, že po rezignaci Mayové se krize kolem brexitu prohloubí. Kandidaturu na post lídra Konzervativní strany po premiérčině projevu potvrdil největší favorit Boris Johnson, následně i jeho nástupce na pozici šéfa britské diplomacie Jeremy Hunt.

"Nyní je mi jasné, že v nejlepším zájmu země bude, aby v této snaze (o realizaci brexitu) pokračoval nový premiér," řekla Mayová, které se v Dolní sněmovně třikrát nepodařilo prosadit dohodu o brexitu připravenou britskými a unijními vyjednavači. "Dělala jsem vše pro to, abych (britské) poslance přesvědčila, aby dohodu podpořili (...) bohužel se mi to nepodařilo," uvedla končící ministerská předsedkyně.

Aby Británie mohla z Evropské unie odejít, bude muset nový premiér či premiérka "najít konsenzus v parlamentu, kde jsem ho já nenašla". "Takového konsenzu lze dosáhnout pouze tehdy, pokud jsou všichni účastníci diskuse ochotni ke kompromisům," poznamenala Mayová.

Na závěr několikaminutového vystoupení před sídlem britských premiérů v Downing Street 10 Mayová zlomeným hlasem a se slzami v očích prohlásila, že odchází s pocitem vděčnosti za to, že měla příležitost sloužit zemi, kterou miluje.

Konzervativci 10. června, po státní návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Británii, zahájí několikatýdenní proces volby vůdce, který Mayovou vystřídá v premiérském křesle. Za největšího favorita považují bookmakeři i komentátoři exministra zahraničí Johnsona, který dnes potvrdil, že se o post bude ucházet. Zároveň prohlásil, že by Británii vyvedl z EU na konci října s brexitovou dohodou, či bez ní.

Volbu nového lídra chtějí mít konzervativci za sebou do konce července. Kandidaturu už potvrdil také současný ministr zahraničí Hunt, uvažuje o ní i předseda poslaneckého klubu Graham Brady. Mezi kurzovní favority se řadí i bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, který stejně jako Johnson preferuje oproti stávající dohodě brexit bez dohody, dále ministr životního prostředí Michael Gove či Andrea Leadsomová, která opustila kabinet ve středu.

Tlak na rezignaci Mayové v posledních dnech zesílil kvůli její obnovené snaze prosadit podobu brexitu dojednanou s EU. Konzervativci také začátkem měsíce utrpěli těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídaly i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek.

"Ať se stane novým lídrem konzervativců kdokoli, musí nechat lidi okamžitě v parlamentních volbách rozhodnout o budoucnosti naší země," řekl předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Poslední věc, kterou Británie potřebuje, jsou podle něj další týdny bojů uvnitř konzervativního tábora.

Británie má podle současných plánů opustit Evropskou unii 31. října, stále ale není jasné, za jakých podmínek se tak stane. Agentura Reuters napsala, že Mayová zanechává zemi hluboce rozdělenou a v patové situaci ohledně brexitu. Není vyloučené, že nástupce Mayové bude chtít razantnější rozvod s EU. Vzroste tak riziko konfliktu s Bruselem i předčasných voleb, soudí Reuters.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil Mayovou za odvážnou ženu, kterou hluboce respektuje. Podobně se vyjádřili francouzský prezident Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová. Mluvčí Evropské komise ovšem upozornila, že jednání o brexitové dohodě odmítá Brusel znovu otevírat. Unie je připravena pouze ke změnám takzvané "politické deklarace" o kýžené podobě budoucího partnerství obou stran.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že jej oznámení Mayové o odchodu nepřekvapilo. "Já stále doufám, že budou předčasné volby a nakonec ještě jedno referendum," dodal. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu je Mayové líto.

Stejně se podle Reuters vyjádřil americký prezident Donald Trump, který se s Mayovou setká za necelé dva týdny při státní návštěvě Británie. Dodal, že odcházející premiérka je dobrá žena, která tvrdě pracovala.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Velká Británie Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy