Náhrada za Mayovou? Stranu chtějí vést Johnson i Hunt

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson dnes jako první potvrdili, že se v následujících týdnech budou ucházet o post lídra Konzervativní strany, a tudíž i příštího premiéra Británie. Jak dnes oznámila končící premiérka Theresa Mayová, souboj oficiálně začne až 10. června. Podle webu BuzzFeed News je už ale jasné, že v něm nebudou chybět další dvě jména: ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart a bývalá ministryně práce Esther McVeyová. U bookmakerů je jasným favoritem Johnson.

Z přehledu kurzů na agregátoru oddschecker vyplývá, že pro sázkové kanceláře je pravděpodobnost Johnsonova zvolení vyšší než 50 procent. Druhým největším favoritem je z tohoto pohledu bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, který ještě kandidaturu nepotvrdil. Oba tito politici preferují oproti stávající brexitové dohodě odchod z Evropské unie bez dojednaných podmínek.

V nedávném průzkumu pro deník The Times uvedlo 39 procent dotázaných členů Konzervativní strany právě Johnsona jako svou první volbu na post lídra. Dvě třetiny respondentů navíc označily brexit bez dohody jako preferované vyústění zablokovaného procesu britského odchodu z unie.

Někdejší ministr zahraničí a starosta Londýna z let 2008 až 2016 je podle zpravodaje BBC Chrise Masona favoritem i proto, že je považován za člověka schopného porazit ve volbách opozičního lídra Jeremyho Corbyna i europoslance Nigela Farage, jehož nová Strana pro brexit opanovala průzkumy před čtvrtečními volbami do Evropského parlamentu.

Šance současného šéfa diplomacie Hunta však podle komentátorů rovněž nejsou zanedbatelné. Před třemi lety v referendu o členství v EU hlasoval pro setrvání Británie v bloku, nyní však bere odchod z unie jako nutnost. Novináři hovoří o tom, že by mohl být přijatelnější pro větší část konzervativních poslanců než kontroverzní Johnson. Podobně je na tom ministr zemědělství Michael Gove, který však dnes nechtěl své úmysly v tomto směru komentovat.

BuzzFeed News řadí kromě Johnsona a Hunta do kolonky jistých kandidátů i dalšího člena vlády Stewarta a exministryni McVeyovou, kteří záměr ucházet se o post v čele konzervativců potvrdili už dříve. Zatímco McVeyová zastává v otázce brexitu tvrdší linii a kvůli nesouhlasu se stávající dohodou loni kabinet opustila, Stewart naopak varoval před přejímáním Farageovy rétoriky a možnou ztrátou milionů voličů

Velmi pravděpodobná je také kandidatura Grahama Bradyho, což je aktuální předseda klubu konzervativních poslanců bez vládních postů. Britským novinářům dnes řekl, že jej k tomu nabádá vícero stranických kolegů a že tento scénář zvažuje. "Mimochodem, bude kandidovat, přestože to teď jasně neříká," komentovala Bradyho stanovisko reportérka televize Sky News Beth Rigbyová.

Kandidáta musí do souboje o lídra Konzervativní strany navrhnout dva poslanci, přičemž na tento krok bude prostor mezi 10. a 13. červnem. Při více než dvou navržených uchazečích by pak poslanci zvolili finální dvojici, mezi níž by se nakonec rozhodovala širší členská základna strany.

Vedení konzervativců chce mít nového lídra strany do konce července, tedy před začátkem letních prázdnin parlamentu. Moderátor televize ITV Robert Peston ale upozornil, že v čele vlády by mohla premiérka Mayová vydržet až do září, protože nový lídr konzervativců se nestane premiérem, dokud neprojde zkouškou podpory v Dolní sněmovně.

"A pokud volba lídra skončí těsně před prázdninami, nebylo by možné otestovat rozložení sil ve sněmovně až do září. Takže bychom mohli mít několik podivných týdnů s Mayovou jakožto premiérkou a například Borisem Johnsonem jako lídrem konzervativců," vysvětlil Peston.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Jeremy Hunt (britský politik) Boris Johnson Velká Británie

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy