Polská armáda má zájem o koupi amerických stíhaček F-35

Polsko oficiálně oslovilo americké partnery ohledně možnosti nákupu 32 stíhaček F-35A, kterými chce nahradit letouny zkonstruované ještě za sovětských dob. Oznámil to dnes ministr obrany Mariusz Blaszczak. Součástí nákupu má být i zajištění logistiky a výcviku.

"Je nejvyšší čas nahradit postsovětské stroje nejmodernějšími stíhačkami," prohlásil Blaszczak podle televize TVN 24. "Stíhačky páté generace jsou už na obzoru," dodal. Páteř polského letectva v současnosti tvoří stíhačky F-16 americké výroby, označované za stroje čtvrté generace.

Kromě toho Poláci udržují v provozu také několik desítek stíhaček MiG-29 a stíhacích bombardérů Su-22, mnohdy vyrobených před třemi dekádami. Březnová katastrofa MiGu-29, který původně sloužil v československém letectvu a Poláci jej získali výměnou za vrtulníky, zvedla v tisku volání po rychlejší obměně zastaralých strojů, na kterých se údajně piloti už bojí létat. Navíc Rusko až dosud ve své výzbroji nemá stroj, srovnatelný s F-35.

Výrobce těchto stíhaček, americký koncern Lockheed Martin, podle TVN 24 minulý měsíc Poláky ujistil, že letouny by mohl dodat v roce 2024. Ještě dříve by Poláci mohli využít amerických strojů k urychlení výcviku pilotů a pozemního personálu.

Polsko do roku 2026 vynaloží 185 miliard zlotých (asi 1,1 bilionu Kč) na modernizaci armády, hlavně na nákup bojových letadel, vrtulníků a ponorek, přislíbil na konci února ministr Blaszczak. Nové zbraně mají zamířit hlavně na východ země k posílení východního křídla Severoatlantické aliance, obávajícího se Ruska zejména od anexe ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014.

Související

Více souvisejících

Polsko F-35 Joint Strike Fighter armáda Polsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 29 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy