Internet se omezovat nebude, opozice se pustila do německé předsedkyně CDU

Německá vládní konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové ve volbách do Evropského parlamentu propadla u mladých voličů. O tom, že nemusí být vůbec jednoduché je přilákat zpět, svědčí i tvrdě kritické reakce na úvahy předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové o možné regulaci politicky zacílených vyjádření na internetu v době před volbami. Kritizují je jak mladí uživatelé sociálních sítí, tak opozice i volebně neúspěšná koaliční sociální demokraté (SPD).

CDU/CSU, která se v nedělním hlasování s 28,9 procenta propadla na své dosavadní minimum, u voličů mladších 30 let podle analýzy veřejnoprávní televize ZDF získala jen 13procentní podporu, zatímco celkově druzí Zelení u nich bodovali se ziskem 29 procent hlasů. Krampová-Karrenbauerová, která koncem loňského roku na čele křesťanských demokratů vystřídala Merkelovou, to v pondělí vysvětlovala tím, že CDU nedostatečně kladla důraz na boj proti klimatickým změnám, z něhož se stalo hlavní téma voleb, nebo tím, že nedokázala adekvátně reagovat na video youtubera Reza, v němž tento mladík cupoval politiku vládní strany.

Příspěvek na internetu v posledních devíti dnech před volbami zhlédlo zhruba 11 milionů lidí. Navíc se k Rezovi, podle něhož CDU "ničí náš život a naši zemi", připojily desítky dalších youtuberů, kteří dva dny před volbami vyzvali občany, aby kvůli jejich klimatické politice nevolili ani CDU/CSU, ani SPD.

Právě k této výzvě se vztahoval kontroverzní komentář šéfky CDU Krampové-Karrenbauerové. "Co by se vlastně v téhle zemi dělo, kdyby, řekněme, 70 redakcí novin dva dny před volbami prohlásilo, že učiní společnou výzvu: Prosím, nevolte CDU a SPD. To by byl jasný pokus ovlivnit veřejné mínění před volbami," míní šestapadesátiletá politička, podle níž je třeba se ptát, jaká pravidla v tomto ohledu platí na internetu, a jaká jinde.

Na pochopení však nenarazila. Řada lidí z internetové komunity i politiků její slova vnímá jako pokus cenzurovat jiné názory. "CDU činí závěry z výsledku eurovoleb 2019 - AKK (zkratka jména Krampové-Karrenbauerové - pozn. ČTK) zvažuje regulaci vyjádření názorů před volbami... Stěží tomu mohu uvěřit," napsal na twitteru předseda opozičních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Místopředseda protestní Alternativy pro Německo (AfD) Georg Pazderski hovoří o úvahách cenzurovat internet před volbami, poslanec Levice Niema Movassat zase o bezprecedentním útoku na svobodu vyjadřování. "Myslím, že by AKK neměla z výsledku CDU činit zodpovědné ostatní. Kdo se nepustí do klimatické krize, prohrává," uvedla pak šéfka poslanců Zelených Katrin Göringová-Eckardtová.

O absurdním nápadu hovoří i koaliční sociální demokraté a kritiku si neodpustilo ani sdružení německých novinářů, podle kterého není možné omezovat základní právo na svobodné vyjádření názoru.

Krampová-Karrenbauerová se později sice ještě snažila zabránit dalším škodám tvrzením, že v žádném případě nechce omezovat svobodu vyjadřování, je podle ní ale třeba mluvit o pravidlech volební kampaně. Podle komentátora televize n-tv však ani tato slova nic nemění na tom, že Krampová-Karrenbauerová vystupuje jako "amatérka z předvčerejška", která by se raději nikdy neměla stát kancléřkou. Angela Merkelová by se podle něj nikdy takového "provinčního diletantismu" nedopustila.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Annegret Krampová-Karrenbauerová CDU

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy