Bývalé sídlo Alžběty II. Villa Guardamangia se prodává za šest milionů eur

Villa Guardamangia, někdejší maltský domov britské královny Alžběty II., se prodává za bezmála šest milionů eur (asi 153 milionů korun).

Vila na okraji maltské metropole Valletty je jediným místem mimo Británii, které kdy Alžběta nazývala svým domovem. Žila tu krátce po uzavření sňatku s princem Philipem, v letech 1949 až 1951, kdy zde její choť sloužil jako důstojník námořnictva, napsal zpravodajský server BBC.

Od té doby však památkově chráněná budova značně zchátrala. Nedávno se vila objevila v nabídcejedné realitní kanceláře. Nemovitost o rozloze 1560 metrů čtverečních byla postavena kolem roku 1900 a zachovala si "mnoho původních architektonických prvků", například čelní fasádu, klenutou vstupní halu, kamenné podlahy a řadu krbů, uvedla na svém webu realitní kancelář. Interiér vyniká vysokými stropy a objekt má mimo jiné pokoje pro hosty a služebnictvo. Střešní terasa nabízí výhled na moře.

Alžběta v domě žila se svým chotěm před svou korunovací. Vilu měl tehdy v nájmu strýc prince Philipa. Královna na dobu, kterou strávila na Maltě jako žena důstojníka námořnictva, ráda vzpomíná. "Návštěva Malty je pro mě vždy něčím speciálním. Vzpomínám na ty šťastné dny s princem Philipem, když jsme byli čerstvě svoji," řekla Alžběta při návštěvě středomořského ostrovního státu v roce 2015.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. malta Villa Guardamangia Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy