Čaputová převzala sídlo prezidenta. Hanba, ozývalo se z davu

Necelé tři hodiny po složení slibu dnes nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová symbolicky převzala Grassalkovichův palác v centru Bratislavy, sídlo hlavy slovenského státu. Atmosféra byla již uvolněnější než při polední slavnostní inauguraci, kvůli které se mimořádná schůze slovenského parlamentu uskutečnila v budově Reduta, kde se nachází Slovenská filharmonie. Čaputová pro dnešní den, kdy rtuť teploměrů v Bratislavě překročila 30 stupňů Celsia, zvolila šaty bleděmodré barvy od slovenského návrháře Borise Hanečky.

Na nádvoří prezidentského paláce Čaputovou přivítal její předchůdce ve funkci Andrej Kiska s chotí Martinou. O několika minut později již nová prezidentka sama absolvovala přehlídku čestné prezidentské stráže po rozvinutém červeném koberci. Vojáci na pozdrav nové hlavy státu odpověděli sborově "Svoboda a sláva, paní prezidentko". Poprvé v historii země tak použili ženský rod, protože Slovensko dosud ženu v nejvyšší státní funkci nemělo.

Ve svém novém působišti Čaputová odpoledne přivítala několik desítek seniorů, které pozvala na slavnostní oběd. Navázala tak na Kisku, jenž v den své inaugurace před pěti lety pozval do prezidentského paláce bezdomovce, seniory a lidi, kteří vyrůstali v dětských domovech.

Ještě před příchodem do úřadu se prezidentka, která je podle ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil, zúčastnila v centru Bratislavy vojenské přehlídky. Následně se špalírem lidí pěšky vydala na ekumenickou pobožnost do nedaleké katedrály sv. Martina, která byla v někdejším Uhersku korunovačním kostelem. Většina přihlížejících Čaputové po cestě tleskala, z davu se ale místy ozvaly i výkřiky "hanba". Prezidentka si s mnoha občany podala ruku. Někteří příznivci první ženy v nejvyšším slovenském úřadu na sobě měli trička s nápisem "Zuzana Čaputová, moje prezidentka".

Pobožnost, na které také vystoupili s krátkými projevy zástupci registrovaných církví, vedl v katedrále bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, jenž je zároveň předsedou konference katolických biskupů. Ke katolické víře se na Slovensku hlásí většina obyvatel. Čaputovou, která je rozvedená, provázeli v katedrále její dvě dcery.

Vlastní inaugurace se neobešla bez protokolárního škobrtnutí: byť slovenská ústava předepisuje složení slibu v pravé poledne, Čaputová tak na slavnostní schůzi sněmovny učinila až o několika minut později. Důvodem byl delší projev předsedy parlamentu.

Ještě před inaugurací Čaputové se rozloučil s funkcí hlavy státu Kiska. Při odchodu z prezidentského paláce ho doprovázela jeho choť, která se oficiálního programu hlavy státu během pětiletého prezidentského mandátu až na výjimky nezúčastňovala a věnovala se rodině.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Slovensko Prezident SR Bratislava Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy