Další dvě země v EU? Komise žádá začátek vstupních rozhovorů

Evropská unie by měla co nejdříve zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií, zopakovala dnes ministrům zahraničí unijních zemí pohled Evropské komise šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. O návrhu, který komise předložila už loni a který letos důrazně zopakovala, budou členské země v Lucemburku jednat v úterý. Česko podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka začátek vyjednávání podporuje.

Už nyní je ale zřejmé, že posun nepřinese úterní diskuse na Radě pro všeobecné záležitosti, ta tak bude muset vyřešit především uspokojivou formulaci odkladu rozhodnutí pro unijní summit koncem tohoto týdne. Hlavním důvodem je chybějící souhlas německého Spolkového sněmu, který se nyní dá očekávat nejdříve po letní přestávce v září či dokonce ještě později na podzim.

Začátek přístupových rozhovorů, tedy několik let trvající cesty ke členství v EU, navrhla komise členským zemím ke schválení už loni. Letos návrh důrazně zopakovala a připomněla výrazné přípravné kroky obou balkánských států i to, že Severní Makedonii se po letech podařilo uzavřít vleklý spor o název státu s Řeckem. Severomakedonský premiér Zoran Zaev ostatně už před několika dny v Bruselu varoval, že odklad rozhodnutí bude mít vliv na náladu v zemi, kde posílí protiunijně zaměřené politické síly.

Podle Mogheriniové jsou obě země na začátek rozhovorů připravené. "Neudělat to by znamenalo výrazný dopad nejen na jejich motivaci, ale také obecněji na spolupráci v celém regionu. A také by to ohrozilo věrohodnost celého procesu (rozšiřování)," varovala dnes šéfka diplomacie EU. Pro unii je Balkán a "evropská perspektiva" tamních zemí jednou z deklarovaných politických priorit.

Česko začátek přístupových rozhovorů s oběma zeměmi podporuje, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu ministr zahraničí Tomáš Petříček. "My jsme zastánci toho, že by přístupová jednání s oběma měla být zahájena v letošním roce. Je to ale stále také na parlamentech některých členských států," připomněl ministr. Nyní tak očekává odklad rozhodnutí o několik měsíců, věří ale také, že "EU vyšle jasný signál, že obě země mají jasnou perspektivu začátku jednání".

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) albánie Severní Makedonie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 32 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy