Spolupráce Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci skupiny visegrádská čtyřka (V4) je důležitá, zároveň ale nelze slevit z hodnot Evropské unie, řekla dnes ČTK nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. V regionu V4 čelí Maďarsko a Polsko výtkám kvůli údajně vážnému ohrožení hodnot unie či zásad právního státu.
"Myslím si, že V4 má svůj význam v určitých tématech. (...) Zároveň to ale nemá znamenat ústup od hodnot, které vyznáváme jako součást Evropské unie. Když váháme nad tím, jestli některé hodnoty, například nezávislost justice, nejsou v některých zemích ohrožené, tak se k tomu musíme jednoznačně postavit. V tomto smyslu se shoduji s pozicí Evropské unie, pokud jde o otázku dodržování nebo respektování těchto hodnot," uvedla Čaputová.
Podle slovenské prezidentky některé z kroků visegrádských zemí vysílají signál, jako kdyby se porušovaly důležité hodnoty, například nezávislost justice.
Seskupení V4 je podle Čaputové důležité mimo jiné kvůli tomu, že se podílelo na společném vstupu této čtveřice středoevropských zemí do EU a že má význam i při prosazování společných zájmů.
Podle Čaputové je Slovensko nejvíce integrovanou zemí v regionu, na rozdíl od Česka, Maďarska a Polska zavedlo euro. "Nálady v ostatních státech V4 jsou do jisté míry jiné, když se na to podíváme například z hlediska objektivních výsledků voleb. Snad i ta zkušenost hlubší integrace, což jsou možná spojené nádoby, přispívá k tomu, že ve výsledku Slováci ve volbách, ať těch nebo těch, to je teď jedno, vybrali právě kandidáty, kteří mluvili jednoznačně o proevropské orientaci," uvedla Čaputová.
Dodala, že proevropští kandidáti na Slovensku postoupili do rozhodujícího druhého kola přímé volby prezidenta a že také většina slovenských poslanců Evropského parlamentu zvolených v květnových volbách zastává proevropské názory.
Čaputová očekává, že EU zřejmě bude znovu čelit migraci a měla by se na to připravit. "Ten problém ale samozřejmě ještě není vyřešený, jen možná teď není tak akutní. A ukázal, kde byly slabiny Evropské unie z hlediska přístupu k němu. Ale myslím si, že bychom se měli zaměřit na rovinu příčin. To znamená, je opravdu třeba posílit rozvojovou pomoc a investice do těch regionů, které jsou zdrojem migrace. Zároveň zcela souhlasím s vnější ochranou hranic, čili Frontexem a jeho posílením," řekla Čaputová.
Jako jeden z prvních předních slovenských politiků klade Čaputová důraz na ochranu klimatu. "Jsem ráda, že se v posledním období velmi silně probouzí občanské hlasy a občanská společnost, různé skupiny lidí, zejména mladá generace, které na tento problém upozorňují," prohlásila.
"Takže jsem velmi ráda, že se toto téma stává klíčovým i na Slovensku. Myslím, že se to ukázalo i v eurovolbách. Bylo to součástí mojí agendy v rámci prezidentské kampaně, ale zároveň se to stává silným tématem i celoevropsky a celosvětově," dodala s tím, že dříve se tomuto problému pozornost nevěnovala.
Související

Češi nejlépe vnímají Slovensko, Pellegriniho ale tolik nemusí, ukázal průzkum

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce
Zuzana Čaputová , Prezident SR , visegradská čtyřka , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 1 hodinou

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 1 hodinou

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
před 1 hodinou

Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační
před 2 hodinami

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert
před 3 hodinami

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty
před 4 hodinami

Počasí v příštím týdnu bude stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera

Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
včera

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
včera

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
včera

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
včera

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
včera

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
včera

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
včera

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla
včera

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor
včera

Putin nechce ukončit válku, protože věří, že vítězí, řekl lídrům Trump. Zvažuje, že zapojí papeže
včera
Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná
Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?
Zdroj: Libor Novák