Muslimské gangy dominují ve věznicích. Mají z nich strach vězni i strážci

V přísně střežených vězeních ve Velké Británii dominují muslimské gangy. Podle zprávy ministerstva spravedlnosti se jich obávají jak vězni, tak i žalářníci. V jejich čele jsou lidé spojení s teroristickými činy.

Studie, založená na rozhovorech s 83 mužskými vězni a 73 zaměstnanci tří vysoce střežených věznicích Británie, rozlišuje mezi širším muslimským bratrstvem, která je „heterogenní skupinou jedinců s odlišnými charakteristikami, chováním a důvody náležení (do skupiny)“ a gangsterským muslimským bratrstvem, které patří do této širší skupiny. Tyto muslimská bratrstva nemají dle výzkumníků nic společného s známou organizací Muslimské bratrstvo.

Respondenti, vězni i strážci, se shodovali, že většina lidí náležejícího do širšího muslimského bratrstva chce praktikovat svou víru mírumilovně. Islám jim dodává pocit smyslu v životě a sounáležitosti, který jim ve vězení chybí. Podle některých strážců je příslušnost k víře pozitivní krok směrem k rehabilitaci a začlenění se do většinové společnosti.

Respondenti však upozorňovali na menší skupinu muslimských vězňů, kteří se slučovali v gangu, který se skrýval pod rouškou náboženství. Někteří vězni s širšími znalostmi islámu však tvrdili, že členové gangu o náboženství, např. o pěti pilířích islámské víry, moc nevědí. Nicméně, jediný významný gang ve vězeních byl právě tento muslimský.

Výzkumníci zjistili, že gang má jasnou a pevně danou strukturu vedení. V čele jsou lídři, z toho pro jedno křídlo a pro celé zařízení. Většinou se jednalo o lidi znalé arabštiny, islámu a kteří spáchali teroristické činy, což jim dodávalo respekt u mladších členů gangu.

Lídři navenek vystupovali tak, aby strážci proti nim nemohli nic říct. Ve skrytu ale organizovali násilnosti a vzpoury. Ty vykonávali jejich „následovníci“ a „pěšáci“, díky čemuž se nedalo lídrům nic přisoudit. Speciální skupinou byli tzv. „vymahači“, kteří měli za úkol nutit členy gangy dodržovat pravidla, které lídři předkládali jako islámská, a zajišťovat věrnost gangu.

Gangy neustále hledali nové rekruty. Na mnoho z nich aplikovali psychologické i fyzické násilí, aby je přinutili přidat se ke skupině. Gangy mohly přinutit rekruty i více sofistikovanými způsoby, např. ostrakizací daného jedince, kterému se následně vyhýbali další vězni.

Nečlenové gangu, včetně příslušníků muslimského bratrstva, se jej báli. Členové gangu vždy hledali příležitost k násilí a jsou připraveni spáchat pomstu na tom, kdo byl s nimi ve sporu. Podle jednoho muslimského vězně je jedinou možností, jak se jim vyhnout, přejít do méně přísně střeženého vězení, kde nemají takovou sílu.

Strážci též poukazovali na to, že členové gangu jsou velmi násilní. Spíše než náboženství to připisovali celkové charakteristice gangu, který je proti autoritám a má ve své DNA sklony k násilnostem. Báli se však toho, že by v případě potencionálních incidentů by byli přečísleni.

Paul Stott, výzkumník z Centre for the Response to Radicalisation and Terrorism z think-tanku Henry Jackson Society poukazuje na to, že soustředění gangů kolem víry je poměrně chytrou taktikou, protože kdykoliv mohou tvrdit, že jsou terčem diskriminace. Autority se tak raději budou vyhýbat konfliktům s nimi než aby byly obviněny z rasismu či náboženské diskriminace, sdělil Stott serveru The National, publikovaném v Spojených arabských emirátech.

Podle profesorky Nohy Mellorové z University of Bedfordshire je nebezpečné nechat tyto gangy, aby ve věznicích zapustily kořeny. Poukazuje na to, že jejich rozdělení na „bratra“ a „nebratra“ je v jádru dualistického a nenávistivého myšlení teroristických skupin jako je Al-Káida nebo Islámský stát. Tito vězni se tak snadno mohou stát teroristy.

Dle posledních statistik je v Anglii a Walesu 13 008 muslimských vězňů, což představuje 15% z celkového počtu vězňů. 175 těchto vězňů je obviněno z trestních činů souvisejících s terorismem.

Související

Více souvisejících

Muslimové islám Věznice gangy Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy