Salvini vyhrožuje. Pokud neprosadí daňovou reformu, odejde z vlády

Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini odejde z vlády, pokud se mu nepodaří prosadit snížení daní nejméně o deset miliard eur (256 miliard Kč). Šéf protiimigrační strany Liga to řekl v rozhovoru v dnešním vydání listu Corriere della Sera. Řím kvůli rostoucímu zadlužení vyjednává s Bruselem revizi italské rozpočtu, aby se země vyhnula disciplinárnímu řízení.

Salvini, posílený dobrými výsledky v místních a evropských volbách, učinil ze snížení daňového zatížení jednu z priorit nesourodé vládní koalice Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd.

"Problém je, že zásadní daňové škrty nebudou nižší než deset miliard eur," řekl v rozhovoru Salvini. "Itálie potřebuje ráznou daňovou reformu a mou povinností je na ni dohlédnout. Pokud mi to neumožní, rozloučím se a půjdu," dodal.

Daňové škrty podle vládní koalice oživí hospodářský růst Itálie, který je dlouhodobě slabý. Loňský rozpočet skončil v deficitu 37,6 miliardy eur, což bylo 2,1 procenta HDP.

Řím počítá s rozpočtovými úsporami tři miliardy eur, čímž chce snížit schodek rozpočtu na letošní rok z plánovaných 2,4 procenta na 2,1 až 2,2 procenta HDP. Hlavním bodem jednání Itálie s EU je ovšem rozpočet na rok 2020, uvedla s odvoláním na vládní zdroje agentura Reuters.

Italský premiér Giuseppe Conte, který má dnes o věci jednat s předsedou dosluhující Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, se chce disciplinárnímu řízení stůj co stůj vyhnout.

"Pravidla se musejí dodržovat. Vznesu námitky proti unijnímu odhadu růstu (italského hospodářství). Mám to podloženo čísly z aktualizovaného rozpočtu," řekl ve středu Conte deníku Il Messagero. Unijní rozpočtová pravidla mají podle italského premiéra politický rozměr. Conte je přesvědčen, že Brusel disciplinární řízení nezahájí.

Podle Reuters není jasné, zda Itálie může proceduru zvrátit. Brusel vychází z údajů z roku 2018 a z unijní prognózy. Evropská komise očekává, že dluh Itálie se z aktuálních 132 procent HDP zvýší. Strop zadlužení v EU je přitom stanoven na 60 procent HDP.

Disciplinární řízení je složitý právní proces, jehož výsledkem může být pro Itálii pokuta v objemu až 0,2 procenta HDP, což odpovídá částce zhruba 3,5 miliardy eur (téměř 90 miliard Kč). Žádná země EU však zatím pokutu nedostala. Řízení může trvat několik let.

Související

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Itálie Giuseppe Conte eurozóna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy