Poprask ve Francii: Muslimky se koupaly v burkinách. Kauza má absurdní pokračování

Řada francouzských bazénů zakázala nosit muslimské plavky burkini. Muslimské ženy se však vůči tomu postavily a ve městě Grenoble se v bazénu i přes zákaz vykoupaly. Návštěvníci je v tom podporovaly, naopak protimigrační strany se vůči tomu postavily.

Bazén Jean Bron zakázal muslimkám nosit tělo i vlasy zahalující plavky známé jako burkini.Členky neziskové organizace Občanská aliance Grenoble však uspořádali akci, při které se vykoupaly s muslimkami v bazénu v burkinách.

Cílem akce bylo podpořit práva muslimských žen. Je součástí širší kampaně, tzv. „Operace Burkini“, kterou aliance uspořádala od minulého května na základě petice, která požaduje, aby starosta jihovýchodního města, Éric Piolle, reformoval pravidla ve veřejných bazénech.

„Máme sen: chceme se bavit ve veřejných bazénech jako všichni ostatní občané, doprovázet naše děti, kdykoli chtějí jít plavat, když je v Grenoblu v létě velmi horko. Musíme bojovat proti diskriminačním politikám a předsudkům ve Francii, protože jsme vlastně byly zbaveny občanských práv na přístup k veřejným službám a infrastrukturám ve městě," sdělily stanici BBC dvě z muslimských žen zapojených do protestu, Hassiba a Latifa.

Aktivistky šly do bazénu, ačkoliv jim plavčíci řekli, že v burkinách nesmí. V bazénu byly asi hodinu, mezi místními návštěvníky našly podporu, mnozí ženám tleskaly a připojily se k nim.

Za své jednání nicméně byly pokutovány 35 eury (necelých 900 korun). Aktivistky tvrdí, že rády zaplatily za možnost projevit svou svobodu.

Událost vzbudila pohoršení u odpůrců islámských pravidel pro zahalování žen. „Pokud přijmeme burkini, za pár let budou všechny mladé dívky z chudých čtvrtí se koupat zahalené, z morálních důvodů nebo aby ochránily svou pověst,“ sdělila Radio Classique francouzská politička Valerie Pecresseová.

„Je potřeba to říci hlasitě a jasně, že burkini nemají místo ve Francii,“ uvedla na svém Twitteru předsedkyně hlavní protimuslimské strany, Národního sdružení (bývalá Národní fronta), Marine Le Penová, podle které by lokální autority měly přistoupit k tvrdším opatřením.

Burkini vznikly jako plavky pro ženy, které jsou v souladu s přísnými požadavky islámského práva na ženskou počestnost. Jejich tvůrkyně je obhajuje s tím, že umožňují ženám, které by jinak nemohly do bazénu, větší svobodu a že je mohou využít i ženy nemuslimského vyznání, např. ty, které se stydí za své tělo, ať už z psychických či zdravotních důvodů.

Podle kritiků však burkini představují plíživou islamizaci a legitimizaci ženského porobení. Bazény je též zakazují z hygienických důvodů.

Francie se staví proti zahalování islámských žen velmi odmítavě. V roce 2010 jako jedna z prvních evropských zemí zakázala nošení šátku zahalujícího celý obličej kromě očí. Francouzské úřady argumentovaly, že to je v rozporu s francouzským principem laïcité, tj, přísného oddělení náboženství a sekulární veřejné sféry. Tento argument je používán i proti burkinám.

Jiné státy jsou méně přísné. Minul týden německý soud zrušil zákaz nošení burkin ve veřejných bazénech, který byl na počátku tohoto roku schválen ve městě Koblenz. Městská rada argumentovala, že to je z bezpečnostních důvodů, protože nebylo možné zjisti, zda ženy v burkinách mají nemoci či otevřené rány. Soud to zamítl s tím, že to porušuje právo na rovné zacházení.

Burkini vyvolaly vášně i v Česku. V červnu roku 2017 zaplavila sociální sítě fotka žen v burkinách koupajících se v aquaparku v Čestlicích. Mnozí Češi se vůči tomu ostře vymezili. Samotné bazény v ČR k otázce zaujaly různá stanoviska. Zatímco aquapark v Čestlicích a jiné tvrdí, že burkini jsou vyrobeny z plaveckého materiálu a tedy mohou být použity, jiné z hygienických důvodů je nepovolují. Některé bazény je povolují, ale nedoporučují.

Související

Více souvisejících

Muslimové islám plavky Francie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní

Bleskový zásah museli ve čtvrtek podniknout policisté v České Lípě v Libereckém kraji. Po sídlišti se totiž procházel muž se zbraní. Naštěstí se ukázalo, že jde pouze o airsoftovou pušku. Muž přesto skončil v rukou policistů a bude ho čekat správní řízení. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy