Vyznavač kvót Timmermans nahání hrůzu V4. Znovu ho odmítneme, vzkázal Babiš

Země visegrádské skupiny (V4), tedy Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika, na nedělním a dnešním summitu EU byly a zůstaly jednotné, pokud jde o jejich společný odmítavý pohled na možnost, že by Evropskou komisi v příštích pěti letech vedl její nynější první místopředseda, socialista Frans Timmermans. Novinářům to po krachu dnešního jednání summitu řekl český premiér Andrej Babiš, který zdůraznil, že tento postoj se nezmění ani v dalším jednání o obsazení klíčových unijních postů, které začne v úterý dopoledne.

"Zítra (v úterý) podle mého názoru asi budeme začínat odznovu, i když z našeho pohledu je ta pozice velice jednoduchá," podotkl Babiš. Připomněl, že postoj středoevropských zemí sdílela také Itálie a země dávaly jasně najevo, že jméno nizozemského politika je pro ně "obrovský problém", ale že nemají žádné další požadavky, samy podle Babiše dokonce přišly s určitými personálními návrhy. Většina zástupců dalších států EU podle něj tento postoj pochopila.

"Pan Timmermans určitě může zastávat nějaký jiný významný post v rámci evropských struktur," míní Babiš. Nynějšího prvního místopředsedu kritizuje za migrační kvóty a "předsudky" vůči zemím středoevropského regionu, včetně Rakouska. "To jen potvrzuje, že si myslím, že Evropská komise nemá dělat politiku," podotkl.

Summit řeší celý soubor pozic ve vedení unijních institucí, pro Česko a další země V4 je ale právě post v čele Evropské komise po Jeanu-Claudu Junckerovi tím klíčovým i proto, že s ním bude třeba jednat o nových komisařích za jednotlivé země. "Má obrovskou moc," míní český premiér.

"Musíme vybírat takové lidi, kteří dokážou hledat a vytvářet kompromisy," zdůraznil při odchodu z jednání polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki, rozhodování unie musí podle něj odrážet zájmy pokud možno všech členských států bloku. Návrh na Timmermanse podle něj takovému přístupu neodpovídá. "Nová Evropa potřebuje nové tváře, které na jiné neútočí, které nehledají problémy, ale snaží se zemím pomáhat," podotkl.

Rozdíly v pohledech jednotlivých členů EU jsou ale podle polského premiéra tak vzdálené, že není jisté jejich překonání v úterním dalším kole rozhovorů. Stejně jako Babiš i Morawiecki zmínil, že země V4 přišly s vlastními návrhy, které ale ani jeden z premiérů nechtěl před novináři konkretizovat.

Související

Frans Timmermans

Frans Timmermans rezignoval na funkci evropského komisaře pro klima

Evropský komisař pro klima Frans Timmermans oznámil dnes svou rezignaci na svou funkci, protože plánuje kandidovat v nadcházejících předčasných parlamentních volbách v Nizozemsku v listopadu. Uvedla to Evropská komise (EK) ve svém prohlášení. Náplň práce a agendu týkající se klimatu, kterou Timmermans vedl jako výkonný místopředseda Evropské komise, převezme jeho kolega Maroš Šefčovič ze Slovenska.
Frans Timmermans

Timmermans zřejmě skončí v unijní politice. Chce kandidovat v Nizozemsku

Frans Timmermans zřejmě opustí pozici místopředsedy Evropské komise a pokusí se o návrat do nizozemské politiky. Hodlá se totiž ucházet o post volebního lídra levicové koalice složené ze Strany práce a Zelené levice. Nizozemí čekají v listopadu předčasné volby po pádu vlády Marka Rutteho. 

Více souvisejících

Frans Timmermans Andrej Babiš visegradská čtyřka EU (Evropská unie) evropská komise Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy