Přesídlete 1,5 milionu uprchlíků, vyzývá státy OSN. Co na to ČR?

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzývá svět, aby přistoupil ve větší míře k rovnoměrnému přesídlení uprchlíků a pomohl tak zemím, kde jich je neúměrně velké množství. Mělo by jít až o 1,5 milionu lidí ve více než 60 zemí hostitelských zemích.

„Vzhledem k rekordnímu počtu lidí, kteří potřebují ochranu před válkou, konflikty a pronásledováním a nedostatkem politických řešení těchto situací, naléhavě potřebujeme, aby země předstoupily a přesídlily více uprchlíků," uvedl šéf UNHCR Filippo Grandi.

„Historie nám ukázala, že se silným pocitem (společného) účelu, se státy mohou shromáždit, aby kolektivně odpověděly na uprchlické krize a pomohly milionům dosáhnout bezpečnosti, najít domy a budovat budoucnost v nových komunitách,“ dodal.

Největší potřebu přesídlení uprchlíků má oblast, zahrnující východní Afriku a Africký roh, kde je shromážděno téměř 450 000 uprchlíků. Turecko je na druhém místě s 420 000 uprchlíky, zatímco širší region Blízkého východu a severní Afriky hostí 250 000 uprchlíků, kteří potřebují přesídlení, uvádí server Deutsche Welle.

Podle UNHCR počet lidí, kteří utekli z domova před válkou, pronásledováním nebo konflikty, loni dosáhl 70,8 milionů. Jedná se o největší údaj za sedmdesátiletou historii úřadu.

OSN do 70,8 milionu vyhnaných započítává 41,3 milionu vnitřně vysídlených lidí, kteří nepřekročili hranice, 20,4 milionu registrovaných uprchlíků, 5,5 milionu Palestinců se statusem uprchlíka a 3,5 milionu žadatelů o azyl.

Většina zahraničních uprchlíků pochází z pěti zemí. 6,7 milionu lidí opustilo v roce 2018 Sýrii, 2, 7 milionu Afghánistán, 2,3 milionu lidí odešlo z Jižního Súdánu, 1,1 milionu lidí z Myanmaru a 0,9 milionu lidí ze Somálska.

84% světových uprchlíků hostí rozvojové regiony, které čelí vlastním ekonomickým a demografickým výzvám a jejichž obyvatelstvo často žije pod hranicí chudoby, upozorňuje Grandi. Podle něj by vyspělé země v čele s USA a Evropou měly projevit větší solidaritu.

„Když říkáte, že uprchlickou krizi má Evropa, Spojené státy nebo Austrálie – není to tak. Většina uprchlíků je v zemích sousedících s oblastí konfliktu, což bohužel znamená v chudých státech nebo v zemích se středně vysokými příjmy. Tam je krize a na to se musíme zaměřit,“ řekl Grandi.

Uprchlická krize, která dosáhla svého vrcholu v roce 2015, vynesla v Evropě a USA k moci tzv. populistické politiky, kteří přijetí uprchlíků velmi ostře odmítají. V důsledku toho došlo v roce 2018 k přesídlení 100 000 uprchlíků, což dle UNHCR je jen zlomek těch, kteří potřebují trvalé útočiště. 

ČR se chystá poslat na pomoc zemím s uprchlíky 68 milionů korun v rámci programu ministerstva vnitra Pomoc na místě. Finanční prostředky půjdou např. do Jordánska či Libanonu, tj. zemím s největším počtem uprchlíků na počet obyvatel, na podporu  podnikání syrských uprchlíků či podporu zdravotní péče a vzdělávání pro zdravotně postižené děti.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci migrace OSN UNHCR

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlaky

České dráhy se připravují na přelom roku. V úterý bude klid, pak se zájem zvýší

V Česku se utlumil železniční provoz už na Štědrý den a to samé se stane i na Silvestra, kdy je zájem o cestování tradičně menší. To se rychle změní na Nový rok, kdy se zejména odpoledne očekává rušno. České dráhy jsou proto připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách. Cestujícím doporučují rezervaci míst. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

včera

Zoran Milanović zřejmě vyhrál prezidentské volby v Chorvatsku už v prvním kole

Chorvatský prezident Zoran Milanović dosáhl významného vítězství v nedělních prezidentských volbách, kdy podle předběžných údajů získal nadpoloviční většinu hlasů již v prvním kole.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy