"Ostuda národa." Důvěra v tradiční politiky se hroutí, varuje prestižní týdeník

Trapný vpád Ivanky Trumpové na poslední summit G20 v Japonsku dal nový rozměr akci "vezmi dceru do práce", konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník dodává, že pro dceru amerického prezidenta nešlo o příliš pozitivní zkušenost, jelikož ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a ředitelky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové se jí dostalo chladného přijetí a navíc se stala terčem výsměchu médií, když byla na fotomontážích zobrazována na jaltské konferenci vedle Churchilla, Roosevelta a Stalina či během prvního lidského výstupu na Měsíc.

Touha po změně je hmatatelná

"Závažnější námitka vůči přítomnosti Ivanky Trumpové v Osace zní, že je nezvolená a nezpůsobilá zároveň," nebere si servítky The Observer. Přesto dodává, že na základě posledních mezinárodních průzkumů veřejného mínění lze soudit, že větším problémem je chování těch, kteří zastávají veřejně volené funkce a navzdory důkazům svědčícím o opaku tvrdí, že jsou pro jejich výkon plně způsobilí.

Dubnový průzkum společnosti Pew Research Center provedený v 27 zemích zjistil, že 61 % lidí soudí, že zvoleným politikům je jedno, co si běžní lidé myslí, poukazuje editorial. Podotýká, že v USA pouze 17 % respondentů přiznalo důvěru v počínání tamní vlády.

Také květnové volby do Evropského parlamentu vyslaly podle prestižního týdeníku jasnou zprávu, že důvěra ve standardní politiku se hroutí. "Touha po změně je hmatatelná," píše The Observer. Připomíná, že průzkum z minulého týdne ukázal, že němečtí Zelení mají poprvé v historii větší podporu než křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové, zatímco ve Francii 69 % voličů považuje domácí i evropský politický systém za nefunkční a rozdělování nejvyšších postů v EU za zavřenými dveřmi z minulého týdne tento názor rozhodně nerozptýlilo.

Hluboká nespokojenost s tradiční politikou vyvolává po celém světě novou vlnu populistů brojících proti establishmentu a "nepolitiků", kteří si mnohdy nárokují funkce pouze na základě tvrzení, že jsou jiní než jejich předchůdci, uvádí britský týdeník. Dodává, že to sice může být pravda, ale nikoliv se zcela pozitivními důsledky, jelikož vystupování těchto osob nezřídka oslabuje důležité funkce, které zastávají, paralyzuje státy a zrazuje lidi, kteří je podpořili.

"To není změna k lepšímu. Naopak, dále to oslabuje důvěru v demokracii," pokračuje The Observer. Jako příklad dává italského krajně pravicového ministra vnitra Mattea Salviniho, který označil kapitánku záchranné lodě Carolu Racketeovou za "bohatou a rozmazlenou německou holku" poté, co jej rozezlilo, že Racketeová zachránila před utopením 41 migrantů ve Středozemním moři a dovezla je do bezpečí na ostrov Lampedusa.

Rasistické a odporné útoky Salviniho povzbudily další, aby Racketeové hrozili smrtí a zpochybňovali italský justiční systém, konstatuje renomovaný server. "Salvini je ostuda národa," nebere si servítky The Observer.  

Nevychovanost místo revoluce  

Jako další příklad dává editorial filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, který při svém zvolení rovněž sliboval "svěží přístup" a na drogové dealery poslal mimosoudní zabijácká komanda, která do roku 2016 povraždila na 20 tisíc lidí. Nedávno pak policejní velitel a Duterteho stoupenec Ronald dela Rosa komentoval smrt tříleté dívky při přestřelce s policií slovy: "To se stává, do pr*ele", připomíná prestižní týdeník.

Život za Duterteho je zajisté jiný, kratší, konstatuje The Observer. Zdůrazňuje, že Duterte, podobně jako jeho brazilský protějšek Jair Bolsonaro a další lehkovážní demagogové, změnil věci pouze k horšímu.

Idiocie amerického prezidenta a samozvaného průkopníka Donalda Trumpa je pak podle britského serveru očividná. Jeho rozhodnutí změnit oslavy Dne nezávislosti v sebestřednou militaristickou reality show označuje The Observer za ponížení Spojených států. Připomíná, že zatímco Trump vychvaloval velikost sebe sama i své země, tisíce dětí migrantů jsou zadržovány v nelidských podmínkách na americko-mexické hranici. "Také on, jako Salvini, je ostudou národa," píše editorial.      

Za vítěze v pomyslné soutěži o nejtristnější veřejné vystoupení z uplynulého týdne ovšem renomovaný týdeník označuje Nigela Farage a další představitele britské Strany za brexit, kteří při úvodním slavnostním zasedání Evropského parlamentu stáli zády. "Zostudili sebe a zostudili Británii," kritizuje The Observer. Dodává, že toyo není revoluce, kterou slibovali, ale pouhá nevychovanost.   

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie Donald Trump Nigel Farage Matteo Salvini (Liga severu) Rodrigo Duterte populismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy