Trump odhání migranty. Ti teď míří do Evropy

Migranti z latinskoamerických zemí, kteří se touží dostat do USA, nyní obrací pohled do Evropy. Jejich počet se zvyšuje, přičemž Venezuelané jsou druzí za Syřany, co se týče počtu žádostí o azyl, uvádí britský list The Guardian.

Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu oznámil tento měsíc, že 11% nárůst počtu osob hledajících politický azyl v Evropě od loňského roku je poháněn lidmi, kteří prchají před ekonomickými katastrofami, politickými represemi a kriminálním násilím ve Venezuele, Salvadoru, Kolumbii, Hondurasu, Nikaragui a Peru.

Počet žádostí o uprchlický status ze strany lidí z Latinské Ameriky se zvýšil o 4 000% ve srovnání s předchozí dekádou. V počtu žádostí o azyl vedou Venezuelané, kteří jsou druzí po Syřanech. Tento rok podali od ledna do května na 18 400 žádostí, což je dvakrát více než v předchozím roce ve stejném časovém období.

Španělsko je hlavní oblastí, kam migranti z Latinské Ameriky nejčastěji putují, nepochybně díky jazykové blízkosti. Podle statistik místních uprchlických úřadů se více než ztrojnásobil počet žádostí o azyl ze strany latinskoamerických migrantů během posledních dvou let.

V roce 2017 požádalo o azyl 2 231 osob z regionu: 986 z Hondurasu; 31 z Nikaraguy a 1 143 z Salvadoru. Jen v prvních pěti měsících roku 2019 požádalo o azyl 7 442 lidí ze Střední Ameriky: 2 698 z Nikaraguy, 2 666 z Hondurasu a 2 078 z El Salvadoru.

Ne všichni, kdo žádají o azyl, jej však dostanou. Španělsko např. nedává azyl těm, kteří tvrdí, že jsou pronásledováni ozbrojenými drogovými gangy známými jako maras, protože pachatelé nejsou státními aktéry.

Naopak Belgie uznává hrozbu násilí ze strany gangů jako dostatečný důvod pro udělení azylu. Po Španělsku a Itálii je proto třetí nejoblíbenější zemí pro migranty z El Salvadoru. V roce 2019 byli s 343 žádostmi v top 10 nejvyššího počtu žadatelů o azyl v Belgii. Z 95 rozhodnutí učiněných v tomto roce bylo 93 pozitivních.

Belgie v roce v roce 2017 uznala všechny venezuelské žádosti o status uprchlíka. V roce 2018 požádalo o status uprchlíka asi 411 Venezuelců, přičemž 86% žádostí v období leden až říjen 2018 bylo uznáno.

Do Evropy putují latinskoameričtí migranti mimo jiné díky zpřísnění podmínek na hranicích USA, k čemuž přistoupila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Migranti tvrdí, že je pro ně lepší si koupit lístek na letadlo a vypořádat se evropskou byrokracií než riskovat život u převaděčů na riskantní pouti k hranicím USA, kde by je stejně čekalo odmítnutí. Další též uvádí, že větší tolerance v Evropě pro Latinské Američany jim zde umožní si splnit jejich „americký sen.“

Zatímco v Evropě stoupá počet migrantů z Latinské Ameriky, USA v posledních měsících čelí nezvykle vysokému počtu migrantů z Afriky. Během minulého měsíce pohraniční stráž z oblasti Del Rio zastavila více než 500 migrantů z Afriky, kteří šli ve čtyřech separátních skupinách kolem řeky Rio Grande. Pro srovnání, za celý rok 2018 bylo okolo 3 2000 km dlouhé hranici Mexika s USA zadrženo 211 afrických migrantů. Do USA nyní nejčastěji míří obyvatelé Konga či Angoly.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci migrace Venezuela Salvador Španělsko

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 39 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy