Migranti z latinskoamerických zemí, kteří se touží dostat do USA, nyní obrací pohled do Evropy. Jejich počet se zvyšuje, přičemž Venezuelané jsou druzí za Syřany, co se týče počtu žádostí o azyl, uvádí britský list The Guardian.
Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu oznámil tento měsíc, že 11% nárůst počtu osob hledajících politický azyl v Evropě od loňského roku je poháněn lidmi, kteří prchají před ekonomickými katastrofami, politickými represemi a kriminálním násilím ve Venezuele, Salvadoru, Kolumbii, Hondurasu, Nikaragui a Peru.
Počet žádostí o uprchlický status ze strany lidí z Latinské Ameriky se zvýšil o 4 000% ve srovnání s předchozí dekádou. V počtu žádostí o azyl vedou Venezuelané, kteří jsou druzí po Syřanech. Tento rok podali od ledna do května na 18 400 žádostí, což je dvakrát více než v předchozím roce ve stejném časovém období.
Španělsko je hlavní oblastí, kam migranti z Latinské Ameriky nejčastěji putují, nepochybně díky jazykové blízkosti. Podle statistik místních uprchlických úřadů se více než ztrojnásobil počet žádostí o azyl ze strany latinskoamerických migrantů během posledních dvou let.
V roce 2017 požádalo o azyl 2 231 osob z regionu: 986 z Hondurasu; 31 z Nikaraguy a 1 143 z Salvadoru. Jen v prvních pěti měsících roku 2019 požádalo o azyl 7 442 lidí ze Střední Ameriky: 2 698 z Nikaraguy, 2 666 z Hondurasu a 2 078 z El Salvadoru.
Ne všichni, kdo žádají o azyl, jej však dostanou. Španělsko např. nedává azyl těm, kteří tvrdí, že jsou pronásledováni ozbrojenými drogovými gangy známými jako maras, protože pachatelé nejsou státními aktéry.
Naopak Belgie uznává hrozbu násilí ze strany gangů jako dostatečný důvod pro udělení azylu. Po Španělsku a Itálii je proto třetí nejoblíbenější zemí pro migranty z El Salvadoru. V roce 2019 byli s 343 žádostmi v top 10 nejvyššího počtu žadatelů o azyl v Belgii. Z 95 rozhodnutí učiněných v tomto roce bylo 93 pozitivních.
Belgie v roce v roce 2017 uznala všechny venezuelské žádosti o status uprchlíka. V roce 2018 požádalo o status uprchlíka asi 411 Venezuelců, přičemž 86% žádostí v období leden až říjen 2018 bylo uznáno.
Do Evropy putují latinskoameričtí migranti mimo jiné díky zpřísnění podmínek na hranicích USA, k čemuž přistoupila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Migranti tvrdí, že je pro ně lepší si koupit lístek na letadlo a vypořádat se evropskou byrokracií než riskovat život u převaděčů na riskantní pouti k hranicím USA, kde by je stejně čekalo odmítnutí. Další též uvádí, že větší tolerance v Evropě pro Latinské Američany jim zde umožní si splnit jejich „americký sen.“
Zatímco v Evropě stoupá počet migrantů z Latinské Ameriky, USA v posledních měsících čelí nezvykle vysokému počtu migrantů z Afriky. Během minulého měsíce pohraniční stráž z oblasti Del Rio zastavila více než 500 migrantů z Afriky, kteří šli ve čtyřech separátních skupinách kolem řeky Rio Grande. Pro srovnání, za celý rok 2018 bylo okolo 3 2000 km dlouhé hranici Mexika s USA zadrženo 211 afrických migrantů. Do USA nyní nejčastěji míří obyvatelé Konga či Angoly.
Související
Migrace jako útěk před zlou situací a hybridní válka. EU ji neumí vyřešit a zřejmě ani nevyřeší
Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc
uprchlíci , migrace , Venezuela , Salvador , Španělsko
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 5 minutami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 15 minutami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 33 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 1 hodinou
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.
Zdroj: Libor Novák