Trump odhání migranty. Ti teď míří do Evropy

Migranti z latinskoamerických zemí, kteří se touží dostat do USA, nyní obrací pohled do Evropy. Jejich počet se zvyšuje, přičemž Venezuelané jsou druzí za Syřany, co se týče počtu žádostí o azyl, uvádí britský list The Guardian.

Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu oznámil tento měsíc, že 11% nárůst počtu osob hledajících politický azyl v Evropě od loňského roku je poháněn lidmi, kteří prchají před ekonomickými katastrofami, politickými represemi a kriminálním násilím ve Venezuele, Salvadoru, Kolumbii, Hondurasu, Nikaragui a Peru.

Počet žádostí o uprchlický status ze strany lidí z Latinské Ameriky se zvýšil o 4 000% ve srovnání s předchozí dekádou. V počtu žádostí o azyl vedou Venezuelané, kteří jsou druzí po Syřanech. Tento rok podali od ledna do května na 18 400 žádostí, což je dvakrát více než v předchozím roce ve stejném časovém období.

Španělsko je hlavní oblastí, kam migranti z Latinské Ameriky nejčastěji putují, nepochybně díky jazykové blízkosti. Podle statistik místních uprchlických úřadů se více než ztrojnásobil počet žádostí o azyl ze strany latinskoamerických migrantů během posledních dvou let.

V roce 2017 požádalo o azyl 2 231 osob z regionu: 986 z Hondurasu; 31 z Nikaraguy a 1 143 z Salvadoru. Jen v prvních pěti měsících roku 2019 požádalo o azyl 7 442 lidí ze Střední Ameriky: 2 698 z Nikaraguy, 2 666 z Hondurasu a 2 078 z El Salvadoru.

Ne všichni, kdo žádají o azyl, jej však dostanou. Španělsko např. nedává azyl těm, kteří tvrdí, že jsou pronásledováni ozbrojenými drogovými gangy známými jako maras, protože pachatelé nejsou státními aktéry.

Naopak Belgie uznává hrozbu násilí ze strany gangů jako dostatečný důvod pro udělení azylu. Po Španělsku a Itálii je proto třetí nejoblíbenější zemí pro migranty z El Salvadoru. V roce 2019 byli s 343 žádostmi v top 10 nejvyššího počtu žadatelů o azyl v Belgii. Z 95 rozhodnutí učiněných v tomto roce bylo 93 pozitivních.

Belgie v roce v roce 2017 uznala všechny venezuelské žádosti o status uprchlíka. V roce 2018 požádalo o status uprchlíka asi 411 Venezuelců, přičemž 86% žádostí v období leden až říjen 2018 bylo uznáno.

Do Evropy putují latinskoameričtí migranti mimo jiné díky zpřísnění podmínek na hranicích USA, k čemuž přistoupila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Migranti tvrdí, že je pro ně lepší si koupit lístek na letadlo a vypořádat se evropskou byrokracií než riskovat život u převaděčů na riskantní pouti k hranicím USA, kde by je stejně čekalo odmítnutí. Další též uvádí, že větší tolerance v Evropě pro Latinské Američany jim zde umožní si splnit jejich „americký sen.“

Zatímco v Evropě stoupá počet migrantů z Latinské Ameriky, USA v posledních měsících čelí nezvykle vysokému počtu migrantů z Afriky. Během minulého měsíce pohraniční stráž z oblasti Del Rio zastavila více než 500 migrantů z Afriky, kteří šli ve čtyřech separátních skupinách kolem řeky Rio Grande. Pro srovnání, za celý rok 2018 bylo okolo 3 2000 km dlouhé hranici Mexika s USA zadrženo 211 afrických migrantů. Do USA nyní nejčastěji míří obyvatelé Konga či Angoly.

Související

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

Více souvisejících

uprchlíci migrace Venezuela Salvador Španělsko

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 5 minutami

před 15 minutami

před 33 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy