Migranti spí v Katalánsku na ulicích a páchají zločiny. Nevíme, co s tím, přiznávají úřady

V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem drog či svého těla. Místní autority přiznávají, že nevědí, co s nimi dělat, uvádí španělský deník El Pais.

Od roku 2015 přijelo do Katalánska celkem 7 248 adolescentů bez doprovodu. Od ledna do června tohoto roku to bylo 1 129 osob. Z nich 4 203 mladých lidí (501 v Barceloně) je pod ochranou regionální katalánské vlády, Generalitat, která je začlenila do protekčního systému sociálních služeb.

Zbytek však je mimo tento systém. Většinou je lze nalézt na ulicích. Ač jich celkově není mnoho, jejich přítomnost představuje pro Katalánsko, zvláště pak pro Barcelonu, problém.

Místní agentury přiznávají, že si s nimi nevědí příliš rady. Jedná se o lidi, kteří vyjadřují „odpor vůči systému“ a kteří, když je jim poskytnut přístřešek, z něj prchají. Podle odpovědných úřadů mnozí z nich si tyto návyky osvojili už ve své domovské zemi, kde též žili na ulici. Nepomáhá ani to, že měli od své cesty do Evropy jiné představy a jsou nyní frustrovaní.

Od roku 2017 regionální vláda vytvořila 3 000 míst ve 250 centrech pro zvládnutí těchto případů. Podle expertů je však problém, že tyto centra jsou zaměřena na ty, kterým je méně než 18. Ti starší nejsou zahrnuti do protekčního systému a je tedy mnohem větší riziko, že skončí na ulici, kde se budou dopouštět trestné činnosti.

„Přežívají prodejem drog, krádeží mobilních telefonů nebo dokonce prostitucí," poukazuje farář Peio Sánchez z kostela Santa Anna v centrální čtvrti Ciutat Vella v Barceloně, který pomáhá bezdomovcům. Sánchez říká, že někteří mladí lidé přicházejí do kostela s těžkými duševními problémy a závislostmi na omamných látkách. Podotýká též, že mnozí z nich jsou velmi agresivní.

Dle regionální policie bývají tito mladí na ulici často součástí katalánských gangů. Ačkoliv nejsou zodpovědní za většinu zločinů v Barceloně, jejich příchod může částečně vysvětlit zvýšení počtu zločinů v městě za minulý rok – v roce 2018 došlo ke zvýšení kriminality o 17%. Podle analýzy katalánské policie 18% migrantů, kteří přišli od roku 2016 do Katalánska, spáchalo nějaký druh trestné činnosti. Tyto údaje zahrnují nezletilé a také mladé dospělé, kteří jsou mimo systém.

12% z nich se dopustilo závažnějších trestných činů jako jsou násilné krádeže a loupeže. Zbývajících 6% se podílelo na menších trestných činech, jako je vandalismus nebo krádež peněz a věcí v hodnotě menší než 400 eur. Podle policie je katalánské gangy používají jako levnou „pracovní sílu“ pro krádeže luxusních hodinek, mobilních telefonů či prodej drog. Podle policie je problém, že gangy se neobtěžují je učit, jak správně krást, a proto tito migranti často sahají k násilí.

El Pais upozorňuje, že tyto kriminální aktivity vedou v místech, kde jsou přístřešky migrantů, k sociálnímu napětí. Generalitat varuje, že toho mohou využít krajně pravicové skupiny k vyvolání potyček a násilností proti migrantů. Nedávno už takový útok proběhl na centrum v El Masnou, při kterém byli čtyři mladí migranti zraněni.

Španělsko se po zpřísnění migrační politiky v Itálii a vzhledem k poměrně vstřícnému postoji španělské vlády stalo hlavním místem, kam migranti cestují. Od ledna do začátku července připlulo do Španělska z Afriky už na 11 000 migrantů. 203 lidí během cesty utonulo, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

"Chceme domů, ale jen se podívat." Syrští uprchlíci čelí zásadní výzvě

Syrští uprchlíci žijící v Německu vyzývají vládu, aby jim umožnila krátkodobé návštěvy své rodné země bez ohrožení jejich ochranného statusu. Tato výzva přichází v době, kdy pád režimu Bašára Asada vyvolal nejistotu ohledně budoucího postavení milionů Syřanů žijících v Evropě. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

uprchlíci Španělsko Katalánsko gangy Španělsko Barcelona

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

před 7 hodinami

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

před 8 hodinami

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

před 9 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

před 12 hodinami

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Macron reaguje na Trumpův návrat do Bílého domu. Obrátil se na evropské partnery

Francouzský prezident Emmanuel Macron před inaugurací Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu připustil, že Francie bude muset jít nad rámec současných výdajů do obrany. Informoval o tom server Politico.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy