Migranti spí v Katalánsku na ulicích a páchají zločiny. Nevíme, co s tím, přiznávají úřady

V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem drog či svého těla. Místní autority přiznávají, že nevědí, co s nimi dělat, uvádí španělský deník El Pais.

Od roku 2015 přijelo do Katalánska celkem 7 248 adolescentů bez doprovodu. Od ledna do června tohoto roku to bylo 1 129 osob. Z nich 4 203 mladých lidí (501 v Barceloně) je pod ochranou regionální katalánské vlády, Generalitat, která je začlenila do protekčního systému sociálních služeb.

Zbytek však je mimo tento systém. Většinou je lze nalézt na ulicích. Ač jich celkově není mnoho, jejich přítomnost představuje pro Katalánsko, zvláště pak pro Barcelonu, problém.

Místní agentury přiznávají, že si s nimi nevědí příliš rady. Jedná se o lidi, kteří vyjadřují „odpor vůči systému“ a kteří, když je jim poskytnut přístřešek, z něj prchají. Podle odpovědných úřadů mnozí z nich si tyto návyky osvojili už ve své domovské zemi, kde též žili na ulici. Nepomáhá ani to, že měli od své cesty do Evropy jiné představy a jsou nyní frustrovaní.

Od roku 2017 regionální vláda vytvořila 3 000 míst ve 250 centrech pro zvládnutí těchto případů. Podle expertů je však problém, že tyto centra jsou zaměřena na ty, kterým je méně než 18. Ti starší nejsou zahrnuti do protekčního systému a je tedy mnohem větší riziko, že skončí na ulici, kde se budou dopouštět trestné činnosti.

„Přežívají prodejem drog, krádeží mobilních telefonů nebo dokonce prostitucí," poukazuje farář Peio Sánchez z kostela Santa Anna v centrální čtvrti Ciutat Vella v Barceloně, který pomáhá bezdomovcům. Sánchez říká, že někteří mladí lidé přicházejí do kostela s těžkými duševními problémy a závislostmi na omamných látkách. Podotýká též, že mnozí z nich jsou velmi agresivní.

Dle regionální policie bývají tito mladí na ulici často součástí katalánských gangů. Ačkoliv nejsou zodpovědní za většinu zločinů v Barceloně, jejich příchod může částečně vysvětlit zvýšení počtu zločinů v městě za minulý rok – v roce 2018 došlo ke zvýšení kriminality o 17%. Podle analýzy katalánské policie 18% migrantů, kteří přišli od roku 2016 do Katalánska, spáchalo nějaký druh trestné činnosti. Tyto údaje zahrnují nezletilé a také mladé dospělé, kteří jsou mimo systém.

12% z nich se dopustilo závažnějších trestných činů jako jsou násilné krádeže a loupeže. Zbývajících 6% se podílelo na menších trestných činech, jako je vandalismus nebo krádež peněz a věcí v hodnotě menší než 400 eur. Podle policie je katalánské gangy používají jako levnou „pracovní sílu“ pro krádeže luxusních hodinek, mobilních telefonů či prodej drog. Podle policie je problém, že gangy se neobtěžují je učit, jak správně krást, a proto tito migranti často sahají k násilí.

El Pais upozorňuje, že tyto kriminální aktivity vedou v místech, kde jsou přístřešky migrantů, k sociálnímu napětí. Generalitat varuje, že toho mohou využít krajně pravicové skupiny k vyvolání potyček a násilností proti migrantů. Nedávno už takový útok proběhl na centrum v El Masnou, při kterém byli čtyři mladí migranti zraněni.

Španělsko se po zpřísnění migrační politiky v Itálii a vzhledem k poměrně vstřícnému postoji španělské vlády stalo hlavním místem, kam migranti cestují. Od ledna do začátku července připlulo do Španělska z Afriky už na 11 000 migrantů. 203 lidí během cesty utonulo, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci Španělsko Katalánsko gangy Španělsko Barcelona

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 41 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

Dohoda je na světě. EU použije zmražená ruská aktiva na pomoc Ukrajině

Členské státy Evropské unie se ve středu dohodly na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v zemích EU budou využity na vojenskou pomoc Ukrajině a obnovu napadené země. Probíhající belgické předsednictví to oznámilo na sociální síti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy