Zadržený tanker zůstane u Gibraltaru až do 15. srpna. Pirátství, hromuje Írán

Gibraltarský nejvyšší dnes prodloužil termín pro zadržení íránského ropného tankeru až do 15. srpna. Informoval o tom server Gibraltar Chronicle. Tanker Grace 1 byl zadržen 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie.

Soud 5. července umožnil zadržet tanker na dva týdny, dnes po krátkém slyšení termín prodloužil do 15. srpna. Rozhodnutí padlo po dvoudenním jednání hlavního ministra Fabiana Picarda v Londýně s tamními a také íránskými politiky. Podle zákona mohou úřady na Gibraltaru loď zadržovat maximálně 90 dní, ale vždy se soudním povolením.

Picardo dnes v parlamentu řekl, že usiluje o uvolnění napětí, jež zadržení íránského tankeru vyvolalo, ale zároveň je třeba postupovat v souladu s právem. Sdělil také, že při všech kontaktech s Íránci vysvětloval povahu gibraltarské justice, nezávislost nejvyššího soudu a nutnost postupovat právní cestou.

Íránci zadržení tankeru označují za pirátství. Tvrdí, že ropa nebyla určena pro Sýrii, ale pro jinou zemi "ve východním Středomoří" a že Írán není členem EU, tedy není vázán sankcemi. Teherán také pohrozil odvetným opatřením.

Tento týden Írán oznámil, že v neděli zadržel zahraniční tanker s milionem litrů pašované ropy. Název lodi Íránci nezveřejnili. Podle reportérky stanice Al-Džazíra Íránci tvrdí, že lodi nejprve pomáhali, protože vyslala tísňové volání. Když ji dovlekli k ostrovu Larak, oznámili, že je na palubě pašovaná ropa a že tanker zadrželi. Podle Íránu loď není britská. Na palubě bylo 12 námořníků, které podle Al-Džazíry Írán zatkl.

V případě tankeru Grace 1 gibraltarské úřady zatkly jeho čtyřčlennou posádku a později ji propustily na kauci.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt o víkendu podmínil možnost propuštění tankeru za záruku, že loď neporuší sankce proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Teherán je vedle Ruska jeho hlavní spojenec.

Související

Gibraltar

Gibraltar vydraží první jachtu zabavenou oligarchovi kvůli sankcím

Gibraltar nabídne v úterý ve veřejné dražbě ke koupi luxusní jachtu Axioma ruského podnikatele Dmitrije Pumpjanského, který je terčem protiruských sankcí. Výtěžek z prodeje půjde na účet americké investiční banky JP Morgan, které podnikatel dluží. Některé vlády ovšem navrhovaly, aby peníze putovaly na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Více souvisejících

Gibraltar Írán Velká Británie lodní doprava

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy