Radioaktivní voda v Paříži? Mezi lidmi propukla panika, nachytaly se i úřady

Francouzští vyšetřovatelé zahájili pátrání po původci poplašné zprávy z minulého týdne, podle níž byla pitná voda v pařížském vodovodním systému zamořena radioaktivitou. Nachytaly se na ni i úřady, informovala dnes agentura AFP.

V hojně sdíleném snímku šířeném aplikací WhatsApp minulý týden je slyšet žena, která se prezentuje jako zdravotní sestra v pařížské nemocnici, jak lidem říká, aby nepili kohoutkovou vodu kvůli přítomnosti radioaktivního "titanu". Zpráva přitom pozměnila a použila informace neziskové organizace, které hovořily o neškodlivé koncentraci "tritia".

Informace z aplikace WhatsApp se rozšířila natolik rychle, že úřady vyzvaly obyvatele, aby vodu z vodovodu přestali pít. Poplach dostoupil do té míry, že nemocnice byly zavaleny telefonáty vyděšených lidí. Vodárenská společnost ve francouzské metropoli byla v reakci nucena vydat prohlášení, v němž Pařížany ujistila, že "pitná voda nepředstavuje žádné nebezpečí".

Vyšetřovatelé v úřadu pařížského prokurátora nyní zahájili vyšetřování pro podezření z trestného činu "zveřejňování, šíření a množení falešné zprávy s cílem narušit veřejný pořádek," uvedl agentuře AFP nejmenovaný pracovník v soudnictví. Pachateli hrozí pokuta až 45.000 eur (asi 1.150.000 korun).

Jako u mnoho podobných zpráv šířených po internetu či aplikacích, i na této byl kus pravdy. Byla ale záměrně překroucena tak, aby způsobila paniku. Minulý týden ve středu malá nevládní ekologická organizace ACRO zveřejnila zprávu, jež odhalila v pitné vodě nízkou hladinu radioaktivního izotopu tritia, které je vedlejším produktem jaderných elektráren. Organizace poněkud alarmujícím způsobem uvedla, že "6,4 milionu lidí je zásobováno kontaminovanou vodou", ačkoliv sama uznala, že úroveň koncentrace ani zdaleka nepřesáhla povolené limity.

V březnu se v hlavním městě Francie šířila falešná zpráva, podle níž skupiny lidí v bílých dodávkách unášejí děti. Podle úřadů vyvolala "kolektivní hysterii" a téměř lynčování místních Romů, kteří prý měli únosy na svědomí. Desítky lidí byly zatčeny poté, co gangy a zformovaná "domobrana" napadla romské osady severovýchodně od Paříže.

Násilí, které připomínalo podobné incidenty v Indii, Brazílii či Mexiku z posledních let, podle AFP zvýraznilo obtíže vlád při kontrole šíření falešných informací v dnešním úzce propojeném světě.

Související

Více souvisejících

Paříž Voda radioaktivita hoax

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 35 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy