Kosovský premiér Haradinaj dorazil před haagský tribunál, výslech byl fiaskem

Kosovský premiér v demisi Ramush Haradinaj se dnes podrobil výslechu před zvláštním tribunálem v Haagu, který ho předvolal jako podezřelého ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-1999. Na radu právníků odmítl vypovídat. Dnes o tom informovala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Haradinaj tak učinil poté, co minulý týden kvůli pozvánce do Haagu odstoupil z premiérské funkce.

"Dnes jsem se přihlásil jako podezřelý a splnil jsem zákonnou povinnost na základě předvolání zvláštní prokuratury. Od právníků jsem dostal radu, abych vůbec neodpovídal na otázky. Tímto jsem splnil svou povinnost vůči soudu. Další povinnosti nemám," řekl Haradinaj při odchodu z budovy.

Dodal, že nemá konkrétní informace o tom, na čem se zakládá jeho soudní případ: "Žádali jsme vysvětlení, ale nedostali jsme ho. Jedná se o mou úlohu v UÇK (Kosovské osvobozenecké armádě), ale to není nic konkrétního." Soud jeho výslech veřejně nekomentoval.

VIDEO: Ramush #Haradinaj, who resigned as Kosovo's Prime Minister last week, arrives at the Kosovo special court in The Hague to be questioned on suspicion of war crimes pic.twitter.com/lEiEbULzOQ

— AFP news agency (@AFP) July 24, 2019

Zvláštní tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném nátlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2017. Soudí bývalé velitele UÇK, která koncem 90. let vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší srbské provincie Kosovo. Během války se její členové podíleli na masových vraždách, únosech, nezákonném věznění a sexuálně motivovaném násilí. Tribunál je součástí kosovského soudnictví, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci. Žádná konkrétní obvinění soud zatím nevznesl.

Kosovský deník Koha Ditore uvedl, že předvolání do Haagu kvůli podezření či podání svědectví obdrželo nejméně třicet bývalých členů UÇK. Lidé vzešlí z někdejší povstalecké skupiny do současnosti tvoří velkou většinu kosovské vládnoucí garnitury. Zároveň s Haradinajem dnes před tribunálem vypovídal i bývalý mluvčí UÇK a předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi.

Někdejší regionální velitel UÇK Haradinaj v pátek podal demisi právě kvůli pozvánce, kterou dostal od žalobců v Haagu. Krok odůvodnil tím, že chtěl ochránit Kosovo a nezatahovat ho do svého případu. Zároveň s tím vyzval prezidenta Hashima Thaçiho, aby vypsal předčasné parlamentní volby. Ty by se podle veřejnoprávní televize RTK měly uskutečnit 8. září a Haradinaj v nich se svou stranou hodlá opět kandidovat.

Jedná se již o třetí Haradinajův odchod do Haagu. Z postu předsedy vlády odstoupil i v roce 2005, kdy se dobrovolně vzdal Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který jej vinil z válečných zločinů - konkrétně nelidského zacházení, mučení a vražd vězňů. Prokázat vinu se mu ale nepodařilo a v roce 2012 Haradinaje osvobodil.

Související

Vlajka Kosova

Obrat v Kosovu: Volby vyhrála opozice, země by mohla mít premiérku

V nedělních předčasných volbách v Kosovu zvítězila opozice. Potvrzují to průběžné výsledky po sečtení zhruba tří čtvrtin hlasů. V čele je nacionalistické levicové hnutí Sebeurčení (Vetëvendosje) s 25,9 procenta hlasů. Rovněž opoziční středopravý Demokratický svaz Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy pak získal 25,33 procenta hlasů, vyplývá z údajů volební komise.

Více souvisejících

Ramush Haradinaj Haagský tribunál kosovo Nizozemí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy