Proč Eritrejec shodil pod vlak matku s dítětem? Nové informace. Na místě činu panuje zděšení

Po pondělní vraždě osmiletého chlapce, kterého pod vlak na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem strčil 40letý Eritrejec, chce německý ministr vnitra Horst Seehofer vyslat více policistů do ulic či zavést technická opatření pro zlepšení bezpečnosti na nádražích. O motivu muže, který žil od roku 2006 ve Švýcarsku, zatím policie nic neví. Od minulého týdne nicméně po Eritrejci pátrala švýcarská policie kvůli tomu, že napadl nožem sousedku. Podle ní trpěl muž psychickými problémy, kvůli kterým byl na nemocenské.

"Potřebujeme nutně více policistů v ulicích," uvedl Seehofer na tiskové konferenci, kterou svolal v reakci na případ z Frankfurtu nad Mohanem. Smrt osmiletého chlapce označil za "chladnokrevnou vraždu". Kromě většího množství policistů v ulicích požaduje Seehofer také více bezpečnostních kamer a další "technická řešení", která by přispěla k většímu pocitu bezpečí lidí nejen na nádražích.

Eritrejec, který v pondělí na frankfurtském hlavním nádraží shodil ženu a její dítě na koleje před přijíždějící vlak, je podle policie otcem tří dětí. Narodil se v Eritreji, od roku 2006 žije ale ve Švýcarsku, kde o dva roky později dostal azyl. Švýcarská policie potvrdila, že podezřelý žil v kantonu Curych, má eritrejské občanství a povolení k trvalému pobytu ve Švýcarsku. Podle Seehofera dlouho platil za příklad úspěšné integrace, pracoval a měl rodinu.

Před několika dny podezřelý muž nicméně nožem ohrožoval svou sousedku, škrtil ji a následně zamknul a utekl. Švýcarská policie po něm vyhlásila pátrání, nevydala na něj ale evropský zatykač. Eritrejec následně přicestoval do Německa.

Seehofer zdůraznil, že Eritrejec žil ve Švýcarsku legálně a legálně přijel i do Německa, nevidí proto důvod, proč by měl z tohoto případu vyvodit nějaké důsledky v oblasti imigrační a pobytové politiky.

O motivu Eritrejcova činu zatím není podle prezidenta německé policie Dietera Romanna nic známo.

Kromě 40leté ženy, která přežila, a jejího osmiletého syna, který zemřel, se Eritrejec pokusil do kolejiště před přijíždějící rychlovlak ICE v pondělí strčit ještě jednu 78letou ženu. Ta podle Romanna ale spadla přímo na peróně, a neskončila tak pod koly vlaku. Oběti a pachatel se patrně neznali.

Muž by měl být obviněn z vraždy a z pokusu o vraždu, za což by mu hrozilo až doživotní vězení. Dnes má být podezřelý předveden před vazebního soudce. Seehofer na tiskové konferenci slíbil "spravedlivé potrestání".

Na místě činu dnes panovalo zděšení. Mnozí lidé na nástupišti číslo sedm pokládali květiny, svíčky a plyšové medvídky. Večer se na nádraží chystá veřejná pietní akce.

Frankfurtský útok vyvolal v Německu i debatu o bezpečnosti na nádražích. Například dopravní expert sociálních demokratů (SPD) Martin Burkert v rozhovoru s deníkem Bild poukázal na nedostatečný dozor na nástupištích a nedostatečný počet policistů na nádražích.

Podobný případ jako ve Frankfurtu se stal 20. července ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku, kde 28letý muž před projíždějící vlak shodil 34letou ženu. Také ona následkům svých zranění podlehla. I v tomto případě se policie domnívá, že oběť a pachatel, který čelí obvinění z vraždy, se neznali. Podezřelý pachatel se podle FAZ sice narodil v Německu, ale národností je Srb a má i srbské státní občanství.

Související

Více souvisejících

Německo Vražda železnice neštěstí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy