Británie neobnoví kontroly na irské hranici, ujišťuje Johnson. Krizi tím ale nezažehnal

Britská vláda nikdy nevrátí "fyzické kontroly nebo fyzickou infrastrukturu" na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. V telefonátu s irským premiérem Leem Varadkarem to dnes řekl jeho britský protějšek Boris Johnson. Ten zároveň odmítá současnou brexitovou dohodu, která zahrnuje mechanismy pro zachování volného režimu na irské hranici. Podle Varadkara se ale uspokojivá alternativa zatím neobjevila.

"Premiér dal jasně najevo, že Spojené království z Evropské unie vystoupí 31. října, ať se stane cokoli. Řekl, že za jakéhokoli scénáře bude vláda neochvějně respektovat belfastskou dohodu (která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku) a nikdy na hranici neumístí fyzické kontroly ani fyzickou infrastrukturu," uvádí se v prohlášení Londýna o telefonátu mezi dvěma premiéry.

Budoucnost "neviditelné" hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem je zřejmě tím nejsložitějším problémem v rámci komplikované podoby odchodu Británie z EU. Obě strany si při tvorbě dohody o rozluce daly za cíl zachovat stávající volný režim. To by umožnilo jednak dojednané přechodné období určené pro rozhovory o budoucím partnerství a zejména pak takzvaná irská pojistka, která by začala platit v případě, že by se ve druhé fázi brexitových vyjednávání vytyčeného cíle nepodařilo dosáhnout.

Zmíněná pojistka se však ukázala jako nejkontroverznější část brexitové dohody a byla hlavním důvodem, proč dokument nebyl ratifikován britským parlamentem. Johnson má podobně jako další stoupenci výrazné odluky Británie od EU za to, že opatření omezí po vystoupení z unie ekonomickou nezávislost Británie. Johnson dnes v rozhovoru se svým irským protějškem zopakoval, že přijatelná je pro něj pouze taková brexitová dohoda, která "pojistku zruší".

Varadkar podle irského prohlášení Johnsonovi řekl, že pojistka je potřebná "v důsledku rozhodnutí učiněných ve Spojeném království". "Alternativní opatření", o kterých se píše jak v dohodě o vystoupení, tak v politické deklaraci o vztazích po brexitu, podle šéfa irské vlády mohou v budoucnu problém vyřešit, "uspokojivé možnosti ale zatím nebyly nalezeny".

Varadkar také během telefonátu Johnsona pozval do Dublinu ve snaze pokračovat ve vysvětlování stanovisek ohledně brexitu. Britská vláda ale dává najevo, že vyjednávat bude jen pokud zbytek EU připustí změny v brexitové dohodě. Jak ale zopakoval také irský premiér, pro 27 členských zemí EU momentálně tato cesta nepřichází v úvahu.

Pakliže obě strany nedosáhnou kompromisu, mohla by Británie na konci října unii opustit bez dohody. To by znamenalo, že mezi Irskem a Severním Irskem vznikne hranice jednotného trhu EU, přičemž není zcela jasné, jak by se k tomuto vývoji postavila zejména irská vláda.

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  

Více souvisejících

Severní Irsko Brexit Boris Johnson Leo Varadkar irsko Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy