Británie neobnoví kontroly na irské hranici, ujišťuje Johnson. Krizi tím ale nezažehnal

Britská vláda nikdy nevrátí "fyzické kontroly nebo fyzickou infrastrukturu" na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. V telefonátu s irským premiérem Leem Varadkarem to dnes řekl jeho britský protějšek Boris Johnson. Ten zároveň odmítá současnou brexitovou dohodu, která zahrnuje mechanismy pro zachování volného režimu na irské hranici. Podle Varadkara se ale uspokojivá alternativa zatím neobjevila.

"Premiér dal jasně najevo, že Spojené království z Evropské unie vystoupí 31. října, ať se stane cokoli. Řekl, že za jakéhokoli scénáře bude vláda neochvějně respektovat belfastskou dohodu (která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku) a nikdy na hranici neumístí fyzické kontroly ani fyzickou infrastrukturu," uvádí se v prohlášení Londýna o telefonátu mezi dvěma premiéry.

Budoucnost "neviditelné" hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem je zřejmě tím nejsložitějším problémem v rámci komplikované podoby odchodu Británie z EU. Obě strany si při tvorbě dohody o rozluce daly za cíl zachovat stávající volný režim. To by umožnilo jednak dojednané přechodné období určené pro rozhovory o budoucím partnerství a zejména pak takzvaná irská pojistka, která by začala platit v případě, že by se ve druhé fázi brexitových vyjednávání vytyčeného cíle nepodařilo dosáhnout.

Zmíněná pojistka se však ukázala jako nejkontroverznější část brexitové dohody a byla hlavním důvodem, proč dokument nebyl ratifikován britským parlamentem. Johnson má podobně jako další stoupenci výrazné odluky Británie od EU za to, že opatření omezí po vystoupení z unie ekonomickou nezávislost Británie. Johnson dnes v rozhovoru se svým irským protějškem zopakoval, že přijatelná je pro něj pouze taková brexitová dohoda, která "pojistku zruší".

Varadkar podle irského prohlášení Johnsonovi řekl, že pojistka je potřebná "v důsledku rozhodnutí učiněných ve Spojeném království". "Alternativní opatření", o kterých se píše jak v dohodě o vystoupení, tak v politické deklaraci o vztazích po brexitu, podle šéfa irské vlády mohou v budoucnu problém vyřešit, "uspokojivé možnosti ale zatím nebyly nalezeny".

Varadkar také během telefonátu Johnsona pozval do Dublinu ve snaze pokračovat ve vysvětlování stanovisek ohledně brexitu. Britská vláda ale dává najevo, že vyjednávat bude jen pokud zbytek EU připustí změny v brexitové dohodě. Jak ale zopakoval také irský premiér, pro 27 členských zemí EU momentálně tato cesta nepřichází v úvahu.

Pakliže obě strany nedosáhnou kompromisu, mohla by Británie na konci října unii opustit bez dohody. To by znamenalo, že mezi Irskem a Severním Irskem vznikne hranice jednotného trhu EU, přičemž není zcela jasné, jak by se k tomuto vývoji postavila zejména irská vláda.

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  

Více souvisejících

Severní Irsko Brexit Boris Johnson Leo Varadkar irsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti

Konference OSN o klimatu COP „již není vhodná pro svůj účel“ a naléhavě potřebuje reformu, tvrdí klíčoví odborníci, včetně bývalého generálního tajemníka OSN a bývalé šéfky pro klima OSN. V dopise zaslaném OSN podle BBC uvádí, že země by neměly hostit COP, pokud nepodporují ukončení využívání fosilních paliv.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy