Útok ve Frankfurtu: Eritrejec byl vzorný pracovník, před pár měsíci se ale něco zvrtlo...

Čtyřicetiletý Eritrejec, který v pondělí strčil ženu s dítětem na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem před přijíždějící vlak, platil ve Švýcarsku za vzorného pracovníka. Alpskou zemi chválil a snil o tom, že jeho rodinu tam čeká krásná budoucnost. Byl považován za spolehlivého a pracovitého člověka, napsala dnes agentura DPA.

Přistěhovalec nyní čelí obvinění z vraždy a pokusu o další dvě vraždy. V pondělí strčil do kolejiště 40letou ženu a osmiletého chlapce, který incident nepřežil. Kromě toho se pokusil na koleje shodit další 78letou ženu. Motiv jeho činu dosud není znám.

"Vyznačoval se silnou vytrvalostí a skvělou pracovní morálkou," řekla švýcarskému deníku Tages-Anzeiger Laetitia Hardeggerová ze švýcarské organizace Solidar Suisse, která se celosvětově zasazuje o spravedlivou práci. V její zprávě z roku 2017 byl právě útočník z Frankfurtu uváděn jako pozitivní příklad.

"Od začátku na mě dělal velmi dobrý dojem," uvedl ve zprávě šéf curyšského dopravního podniku. "Je opravdu zapálený a spolehlivý. Měl velkou radost, když jsme mu nabídli stálé zaměstnání," uvedl Eritrejcův bývalý šéf v brožuře.

Samotný uprchlík v ní poznamenal, že ve Švýcarsku žije velmi rád. "Líbí se mi, že se tady každému dostane pomoci, a je jedno, jestli je chudý, nebo bohatý. A všichni mají co jíst a zajištěnou existenci. A školní vzdělávání považuji také za velmi dobré," pochvaloval si muž, který do Švýcarska přišel v roce 2006. V roce 2008 mu byla schválena žádost o azyl a od roku 2011 směl v zemi trvale žít. "Soukromě si přeji, aby mé tři děti měly lepší a lehčí život než já," snil o budoucnosti.

Naposledy žil s manželkou a třemi společnými dětmi ve věku jeden, tři a čtyři roky v obci Wädenswil u Curyšského jezera. Až do minulého čtvrtku nijak nápadně. Až minulý týden napadl nožem sousedku. Jeho ženu i sousedku změna jeho chování překvapila. "Souhlasně vypověděly, že ho takto ještě nezažily," uvedl policejní mluvčí.

Mnohé nasvědčuje podle DPA tomu, že v životě muže před několika měsíci nastala změna s dalekosáhlými následky. Podle údajů švýcarské policie byl Eritrejec tento týden v psychiatrické péči a od února byl kvůli duševním problémům na nemocenské. Na náznaky případné radikalizace nebo ideologických motivů pachatele vyšetřovatelé nenarazili. V Německu mu nyní hrozí doživotní vězení.

Podobný případ jako ve Frankfurtu se stal 20. července ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku, kde 28letý Němec srbského původu před projíždějící vlak shodil 34letou ženu. Také ona následkům svých zranění podlehla.

Související

Více souvisejících

Německo útok Deutsche Bahn

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy