Kypr nezvládá nápor uprchlíků, žádá o přesídlení 5000 osob do jiných zemí EU

Kypr požádal Evropskou komisi o přesídlení 5000 žadatelů o azyl do jiných unijních zemí. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na dopis, který v pondělí evropskému komisaři pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitrisovi Avramopulosovi poslal kyperský ministr vnitra Konstantinos Petridis.

EK žádost Kypru vyhodnocuje, informovala dnes její mluvčí Annika Breidthardtová.

Petridis v dopise popsal vážnou situaci na ostrově. Naléhá "na všechny unijní státy, aby ohledně přesídlení 5000 osob z Kypru předložily své přísliby". "Musím přiznat, že naše možnosti a prostředky jsou víc než vyčerpané a hrozí, že nebudeme moci poskytnout pomoc těm, kteří skutečně potřebují ochranu," napsal kyperský ministr vnitra.

Za prvních šest měsíců tohoto roku narostl počet migrantů, kteří se dostali do Kyperské republiky, o 130 procent, napsal Petridis. Za tu dobu o azyl na Kypru podle něj požádalo 7000 lidí. V malém ostrovním státě žije méně než milionu obyvatel a v přepočtu na ně tu přebývá nejvíce lidí, kteří v EU poprvé žádají o azyl.

Kypr se nezúčastnil dřívějšího unijního systému přerozdělování utečenců, co dosáhli břehů Itálie a Řecka. Nynější žádost Kypru podle listu Politico, který o jeho žádosti informoval jako první, poukazuje na to, že řešení migrační krize má daleko do konce.

Kypr dále obviňuje Ankaru z toho, že s ní ve zvládání přílivu migrantů nespolupracuje. Brusel se přitom v roce 2016 s Tureckem dohodl, že Ankara bude svou hranici bedlivě střežit výměnou za finanční pomoc tři miliardy eur. Na Kypr ale Turecko migrační dohodu neaplikuje, napsal server Politico.

Zvládání náporu migrace komplikuje specifická situace na Kypru. Na severu, přes nějž se z Turecka na ostrov dostává nejvíce utečenců, se v roce 1983 ustavila Severokyperská turecká republika. Uznává ji pouze Turecko, které sem v roce 1974 poslalo vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU.

Související

Více souvisejících

Kypr uprchlíci EU (Evropská unie) evropská komise

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy