Útok na muslimy v Norsku: Uvnitř mešity vypukla střelba. Nové informace

Nejméně jeden člověk utrpěl zranění při střelbě v mešitě poblíž norského hlavního města Oslo. Pravděpodobný pachatel byl dopaden, uvedla norská policie. Další podrobnosti k útoku nesdělila. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie.

"Jeden člověk byl zasažen. Nevíme, jak vážně byl zraněn. Podezřelý byl zatčen," napsala policie na twitteru. Později dodala, že informace o případných komplicích nemá. Mešita je v Baerumu, což je západní předměstí Osla.

"Jeden z našich věřících byl zasažen, střílel běloch v přilbě a v uniformě," řekl představitel mešity. "Chlap, který vypadal jako Nor a měl s sebou opakovací brokovnici a pistole, vstoupil do mešity a začal kolem sebe střílet," řekl a dodal, že zasažen byl pětasedmdesátiletý muž. Věřící v mešitě ale útočníka podle něj přemohli a pak předali policii.

One person has been injured in a shooting inside Al Noor mosque in #Norway's ?? #Baerum, police said on Saturday, adding that one man had been apprehended.https://t.co/kRtWU73fhr pic.twitter.com/5y0Tw4JaZ2

— Saad (@SaadAbedine) August 10, 2019

Norská tajná služba PST uvedla, že situaci sleduje, ale že "na vyvozování závěrů je zatím brzy," řekl televizi mluvčí tajné služby Martin Bernsen.

Policie později informovala o nalezení těla mrtvé ženy, která byla příbuznou zadrženého muže. "Soudíme, že se jedná o podezřelé úmrtí...Mrtvá má spojitost s dříve zadrženým mužem," řekl podle agentury AFP mluvčí policie Rune Skjold.

Agentura AFP dala dnešní střelbu v Baerumu do souvislosti s útoky na mešity, které mají na svědomí bílí extremisté - zejména ve Spojených státech a na Novém Zélandu. Tam letos v březnu střelec inspirovaný norským neonacistou Andersem Breivikem zabil 51 muslimů.

Pravicový extremista Breivik 22. července 2011 zaútočil nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla, kde jím nastražená bomba zabila osm lidí. Tím odpoutal pozornost a v převlečení za policistu se vydal na ostrov Utöya, kde v té době bylo více než 500 mladých lidí, z nichž 69 během hodinu a půl trvajícího řádění zastřelil.

Terčem několika útoků z řad norských pravicových radikálů se v minulosti stala i centrální mešita v Oslu, která byla postavena v roce 1977 a kterou navštěvuje více než 5000 věřících. Byla ovšem také svědkem sporů uvnitř samotné muslimské komunity. Před pěti lety Nor pákistánského původu napadl sekyrou a nožem imáma, který odsuzoval náboženský extremismus.

Související

Více souvisejících

norsko teroristické útoky v Norsku Muslimové střelba

Aktuálně se děje

před 29 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy