V ovzduší na hranici s Ruskem je radioaktivní jód, Norsko má obavy

Norský úřad pro radiaci a jadernou bezpečnost (DSA) zaznamenal v ovzduší na hranici s Ruskem nevelký výskyt radioaktivního jódu, který může souviset s nedávnou havárií ruské rakety. Oznámila to dnes agentura Reuters.

Podle ruských úřadů minulý týden na břehu Bílého moře při testu armádní rakety s jaderným zařízením došlo k výbuchu, který zabil nejméně pět lidí.

Exploze ve vojenském prostoru u ruské obce Ňonoksa v Archangelské oblasti se stala minulý týden ve středu a norská měření vykázala radioaktivní jód v ovzduší v následujících třech dnech. Výskyt zaznamenala meteorologická stanice v norské lokalitě Svanhovd těsně u ruských hranic, která je od místa exploze vzdálena asi 670 kilometrů severozápadním směrem.

Úřad DSA vydal prohlášení, podle něhož nelze určit, zda zvýšený výskyt radioaktivní látky s ruskou havárií souvisí. Monitoring ovzduší se na ruských hranicích provádí pravidelně a mírně zvýšený výskyt radioaktivního jódu bývá zaznamenán zhruba šestkrát ročně. Příčiny nejsou jasné. Krátkodobé zvýšení radioaktivity v místě výbuchu přiznaly i ruské úřady.

Exploze, o níž je jen málo informací, se stala nedaleko přístavu Severodvinsk, kde se nacházejí dvě velké ruské armádní loděnice - SevMaš a Zvjozdočka. Celá oblast byla po výbuchu rakety uzavřena pro lodní dopravu.

Související

Více souvisejících

norsko Rusko radioaktivita

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy