Slovenský prezident podepsal kontroverzní zákon

Bratislava - Slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes podepsal kontroverzní jazykový zákon, který opět zavádí pokuty za prohřešky proti slovenštině. Novela, kterou kritizují nejen představitelé maďarské menšiny na Slovensku, ale také Evropský parlament, od září umožní dávat pokuty až do výše 5 000 €. Před pokutováním nejprve přijde písemné upozornění od ministerstva kultury.

Slovenský deník Sme píše, že orgány státní a veřejné správy i samosprávy budou povinné ochraňovat státní jazyk-slovenštinu. „Například památníky, pomníky a památné tabule, které obsahují text v cizím jazyce, budou muset mít i slovenský ekvivalent. Cizojazyčný text musí být napsán menším anebo stejně velkým písmem jako text ve státním jazyce. Zda text vyhovuje, musí dát stavebník k posouzení resortu kultury. Výjimku na splnění těchto požadavků dostali památníky, které byli instalovány před 1. zářím tohoto roku,“ vysvětluje Sme. V jazycích menšin lze hovořit na úřadech těch obcí, kde žije aspoň 20 procent příslušníků menšiny.

Podepsaný zákon tak ještě více problematizuje už tak dost komplikované slovensko-maďarské vztahy, které se zhoršily po nástupu premiéra Roberta Fica v červenci 2006. Podle předsedy Slovenské maďarské koalice Pála Csákyho jde o historicky nejhorší zákon tohoto typu. „Ani za monarchie nebyl takový zákon. Z tohoto zákona vyzařují prvky národní zakomplexovanosti, zlomyslnosti a obsahuje prvky jazykového imperialismu,“ citoval deník Sme Csákyho vysvětlení. Představitelé maďarské menšiny avizovali už dříve, že pokud prezident normu podepíše, obrátí se na Ústavní soud SR.

Kritika přijaté novely se ozývá i z Evropského unie. Michael Gahler, německý europoslanec za CDU a podpředseda zahraničního výboru Evropského parlamentu, kritizoval Slovenskou republiku, že nový zákon neodpovídá evropským standardům a diskriminuje jazykové menšiny. Zároveň upozornil na možnou absurdní situaci, kdy např. na akci, na níž se sejdou pouze příslušníci jazykové menšiny, musí nejdříve zaznít slovenština.

O novele zákona hlasoval slovenský parlament 30. června tohoto roku. Ze 136 přítomných se vyslovilo pro přijetí 79 zákonodárců. Jazykový zákon platí na Slovensku již od počátku 1996. Sankce za prohřešky proti slovenštině byly zavedeny v roce 1997, ale o dva roky později opět zrušeny.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Ivan Gašparovič

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy