Na Slovensku začne platit protikuřácký zákon, kuřáci skončí za stěnou nebo na ulici

Bratislava - Již příští týden v úterý 1. září začne na Slovensku platit nový protikuřácký zákon. Restaurace musí pro kuřáky zřídit stavebně oddělené prostory, které nesmí být větší než ty pro nekuřáky, informuje ve čtvrtek slovenský deník Sme.

Některé restaurace problém řeší dřevěnou příčkou nebo skleněnou posuvnou stěnou, které lze v případě potřeby demontovat nebo posunout. V těch podnicích, kde se podává jídlo a které nebudou takovou úpravu mít, budou muset kuřáci chodit kouřit na ulici.

Nový zákon je také problémem pro některé menší kavárny, které netuší, zda mohou i nadále prodávat zákusky v místnosti, kde se kouří. Zákon totiž hovoří o jídlech, nikoli pochutinách.

"Pokrm vyžaduje úpravu potraviny, která je potom určená na bezprostřední požití," vysvětloval po přijetí zákona Róbert Ochaba z Úřadu veřejného zdravotnictví, který bude na dodržování zákona dohlížet. "Z definice to sice jasně nevyplývá, ale pochutiny nevyžadují žádnou úpravu, například tepelnou," dodal Ochaba.

"Volal jsem na několik úřadů a ptal jsem se, zda se zákaz vztahuje i na marlenku, kterou kupujeme již nakrájenou a nemusíme ji nijak připravovat. Nikdo mi nedokázal jasně odpovědět," řekl Boris Slatinský, majitel bratislavské kavárny Axióma.

Podle Ochaby se pravidla mění pouze pro zařízení, kde se pokrmy vyrábí, připravují i podávají. Pokud tedy kavárny sami zákusky nepečou, nemusí nic měnit.

Tyto zmatky ve výkladu jsou podle generálního tajemníka Svazu hotelů a restaurací Pavola Kašuby důkazem, že měl být přijat úplný zákaz kouření. "Potvrzuje se, že je nesmysl vytvořit takového kočkopsa, a bylo třeba přijmout úplný zákaz kouření. Zákon by si tak každý nevysvětloval, jak ho napadne," uvedl Kašuba.

Za nedodržení zákazu mohou hygienici uložit pokutu od 331 do 3319 eur (8420 až 84 500 korun).

Zákaz kouření ve všech barech a restauracích už platí například ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku, Dánsku, Estonsku, Finsku, na Islandu, ve Španělsku a nově také v Rakousku.

Související

Kouření, ilustrační fotografie

Američané chtějí zatočit s mladými kuřáky. Zvýší se věková hranice

Spojené státy od roku 2020 zvýší ze současných 18 na 21 let minimální věk pro nákup a užívání tabákových výrobků i jejich elektronických alternativ. Potřebný zákon dnes schválil Kongres. Podle portálu BuzzFeed se očekává, že prezident Donald Trump právní předpis podepíše, neboť o zpřísnění dostupnosti klasických i elektronických cigaret sám hovořil.
Plicní rakovina ročně zabije přes pět tisíc Čechů

Plíce nebolí, říkají pacienti s rakovinou plic. Příznaky přicházejí v momentě, kdy je už pozdě

Praha - Na rakovinu plic v Česku ročně zemře přes pět tisíc lidí, plicní lékaři a onkologové se proto rozhodli připojit k celosvětovému dni karcinomu plic a vyhlásit jej 1. 8. poprvé i v České republice, aby na nemoc upozornili. Mezi všemi nádory je rakovina plic jedním z nejčastějších onemocnění. Na nemoc se většinou přichází pozdě, první příznaky lidé většinou odbydou mávnutí ruky. Lékaři upozorňují, že časné příznaky skoro neexistují, přibližně 85 procent lidí již nebojuje o plné vyléčení, ale o pouhé prodlužení života.

Více souvisejících

kuřáctví Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy