Praha - Na rakovinu plic v Česku ročně zemře přes pět tisíc lidí, plicní lékaři a onkologové se proto rozhodli připojit k celosvětovému dni karcinomu plic a vyhlásit jej 1. 8. poprvé i v České republice, aby na nemoc upozornili. Mezi všemi nádory je rakovina plic jedním z nejčastějších onemocnění. Na nemoc se většinou přichází pozdě, první příznaky lidé většinou odbydou mávnutí ruky. Lékaři upozorňují, že časné příznaky skoro neexistují, přibližně 85 procent lidí již nebojuje o plné vyléčení, ale o pouhé prodlužení života.
„Karcinom plic je ve světě zodpovědný za jedno z pěti úmrtí na rakovinu,“ řekl předseda České aliance proti chronologickým respiračním onemocněním Vítězslav Kolka. „Rakovina plic je nemoc, která pravidelně zabije obrovské množství českých občanů. Hlavní příčinou rakoviny plic je kouření, vztahuje se to jak na aktivní, tak i na pasivní kouření. V ohrožení jsou i děti, jejichž rodiče nebo jeden z rodičů je kuřák,“ doplnil.
„Plíce jsou orgánem, který má v sobě málo nervových zakončení, proto nemoc v počátečních stadiích nebolí. Prvními příznaky jsou kašel a změna barvy vykašlávaného hlenu,“ řekla přednostka Kliniky plicních onemocnění Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice v Brně Jana Skřičková. Podle lékařů neexistuje žádná skríningová metoda, která by zachytila rakovinu plic v časném stadiu.
„Můj otec zemřel na rakovinu plic, když mu bylo 53,“ řekla dcera zemřelého nemocného serveru EuroZprávy.cz Monika Klusáčková. „Předtím ale nikdo netušil, že otec je nemocný. Na rakovinu se přišlo v momentě, kdy už bylo pozdě. Karcinom způsobil metastázy,“ doplnila.
Podle Vítězslava Kolky se metastázy nejčastěji objevují v játrech nebo v mozku nemocných pacientů, příčinou je nediagnostikovaná rakovina. „Nejjednodušším řešením je průběžná kontrola, zvlášť u pacientů, který se nachází v rizikové skupině,“ řekl Kolek. Největšímu riziku podléhají kuřáci a lidé nacházející se v jejích blízkém okolí – takzvaní pasivní kuřáci.
Lékaři proti plicní rakovině bojují pomocí protikuřáckého zákonu. „Lékařská komunita aktivně podporuje protikuřácký zákon. Vystupujeme proti jeho zrušení,“ řekl Vítězslav Kolek. Situaci komplikuje skutečnost, že dnes neexistuje žádný způsob léčby rakoviny plic, který by pacientu poskytoval stoprocentní jistotu vyléčení. „U většiny pacientů plicní rakovina se dá léčit, nikoli zcela vyléčit. Zbavit se rakoviny je možné pouze v raných stadiích,“ řekl přednosta Onkologické kliniky Lékařské fakulty UK Luboš Petruželka.
„Nádorů, které je možná radikálně operovat a odstranit z těla, je pouze 10-15 procent,“ řekl Petruželka. „U většiny pacientů je cílem léčby co nejdéle, a přitom kvalitně, prodloužit život,“ doplnil specialista.
„Lékaři diagnostikovali rakovin plic v momentě, když jsem to vůbec netušila. Po diagnóze jsem prošla cestou osmiměsíční chemoterapie, která byla neúspěšná. Tuto etapu jsem hradila ze svých prostředků, pojišťovna mi léčbu uhradit nemohla,“ řekla pacientka Miloslava Hošková. „Po neúspěšném pokusu jsem přistoupila na léčbu metodou imunoterapie, do měsíce jsem pocítila výrazné polepšení,“ řekla Hošková. Pacientka serveru EuroZprávy.cz sdělila, že léčbu imunoterapií snášela zcela bez komplikací.
„Personalizace je současný trend léčby rakoviny. Od začátku 70. let se rakovina plic léčila především metodou chemoterapie, která ale na rozdíl od novější metody imunoterapie, není schopna nádor úplně zablokovat,“ řekl onkolog Luboš Petruželka. „Metody léčby jsou zcela individuální, záleží pouze na pacientovi, který způsob bude pro něj efektivnější,“ komentoval lékař.
Zhruba 90 procent pacientu nemocných na rakovinu jsou kuřáci. V souvislosti s uplatňováním protikuřáckého zákona čekají pneumologové a onkologové postupný pokles počtu nemocných s karcinomem plic, stejně jak tomu bylo se zavedením protikuřáckých restrikcí v USA. „Dobrým signálem pro zdraví české populace je, že protikuřácký zákon zůstal i přes snahu o změkčení v původním znění,“ řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Jak porazit rakovinu? Zachránit by nás mohla chřipka nebo rýma
Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí
rakovina , lékaři , Zdravotnictví , kuřáctví
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák