Plíce nebolí, říkají pacienti s rakovinou plic. Příznaky přicházejí v momentě, kdy je už pozdě

Praha - Na rakovinu plic v Česku ročně zemře přes pět tisíc lidí, plicní lékaři a onkologové se proto rozhodli připojit k celosvětovému dni karcinomu plic a vyhlásit jej 1. 8. poprvé i v České republice, aby na nemoc upozornili. Mezi všemi nádory je rakovina plic jedním z nejčastějších onemocnění. Na nemoc se většinou přichází pozdě, první příznaky lidé většinou odbydou mávnutí ruky. Lékaři upozorňují, že časné příznaky skoro neexistují, přibližně 85 procent lidí již nebojuje o plné vyléčení, ale o pouhé prodlužení života.

„Karcinom plic je ve světě zodpovědný za jedno z pěti úmrtí na rakovinu,“ řekl předseda České aliance proti chronologickým respiračním onemocněním Vítězslav Kolka. „Rakovina plic je nemoc, která pravidelně zabije obrovské množství českých občanů. Hlavní příčinou rakoviny plic je kouření, vztahuje se to jak na aktivní, tak i na pasivní kouření. V ohrožení jsou i děti, jejichž rodiče nebo jeden z rodičů je kuřák,“ doplnil. 

„Plíce jsou orgánem, který má v sobě málo nervových zakončení, proto nemoc v počátečních stadiích nebolí. Prvními příznaky jsou kašel a změna barvy vykašlávaného hlenu,“ řekla přednostka Kliniky plicních onemocnění Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice v Brně Jana Skřičková. Podle lékařů neexistuje žádná skríningová metoda, která by zachytila rakovinu plic v časném stadiu.

„Můj otec zemřel na rakovinu plic, když mu bylo 53,“ řekla dcera zemřelého nemocného serveru EuroZprávy.cz Monika Klusáčková. „Předtím ale nikdo netušil, že otec je nemocný. Na rakovinu se přišlo v momentě, kdy už bylo pozdě. Karcinom způsobil metastázy,“ doplnila.

 Podle Vítězslava Kolky se metastázy nejčastěji objevují v játrech nebo v mozku nemocných pacientů, příčinou je nediagnostikovaná rakovina. „Nejjednodušším řešením je průběžná kontrola, zvlášť u pacientů, který se nachází v rizikové skupině,“ řekl Kolek. Největšímu riziku podléhají kuřáci a lidé nacházející se v jejích blízkém okolí – takzvaní pasivní kuřáci.

 Lékaři proti plicní rakovině bojují pomocí protikuřáckého zákonu. „Lékařská komunita aktivně podporuje protikuřácký zákon. Vystupujeme proti jeho zrušení,“ řekl Vítězslav Kolek. Situaci komplikuje skutečnost, že dnes neexistuje žádný způsob léčby rakoviny plic, který by pacientu poskytoval stoprocentní jistotu vyléčení. „U většiny pacientů plicní rakovina se dá léčit, nikoli zcela vyléčit. Zbavit se rakoviny je možné pouze v raných stadiích,“ řekl přednosta Onkologické kliniky Lékařské fakulty UK Luboš Petruželka.

„Nádorů, které je možná radikálně operovat a odstranit z těla, je pouze 10-15 procent,“ řekl Petruželka. „U většiny pacientů je cílem léčby co nejdéle, a přitom kvalitně, prodloužit život,“ doplnil specialista.

„Lékaři diagnostikovali rakovin plic v momentě, když jsem to vůbec netušila. Po diagnóze jsem prošla cestou osmiměsíční chemoterapie, která byla neúspěšná. Tuto etapu jsem hradila ze svých prostředků, pojišťovna mi léčbu uhradit nemohla,“ řekla pacientka Miloslava Hošková. „Po neúspěšném pokusu jsem přistoupila na léčbu metodou imunoterapie, do měsíce jsem pocítila výrazné polepšení,“ řekla Hošková. Pacientka serveru EuroZprávy.cz sdělila, že léčbu imunoterapií snášela zcela bez komplikací.

„Personalizace je současný trend léčby rakoviny. Od začátku 70. let se rakovina plic léčila především metodou chemoterapie, která ale na rozdíl od novější metody imunoterapie, není schopna nádor úplně zablokovat,“ řekl onkolog Luboš Petruželka. „Metody léčby jsou zcela individuální, záleží pouze na pacientovi, který způsob bude pro něj efektivnější,“ komentoval lékař. 

Zhruba 90 procent pacientu nemocných na rakovinu jsou kuřáci. V souvislosti s uplatňováním protikuřáckého zákona čekají pneumologové a onkologové postupný pokles počtu nemocných s karcinomem plic, stejně jak tomu bylo se zavedením protikuřáckých restrikcí v USA. „Dobrým signálem pro zdraví české populace je, že protikuřácký zákon zůstal i přes snahu o změkčení v původním znění,“ řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

Související

Více souvisejících

rakovina lékaři Zdravotnictví kuřáctví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy