Plíce nebolí, říkají pacienti s rakovinou plic. Příznaky přicházejí v momentě, kdy je už pozdě

Praha - Na rakovinu plic v Česku ročně zemře přes pět tisíc lidí, plicní lékaři a onkologové se proto rozhodli připojit k celosvětovému dni karcinomu plic a vyhlásit jej 1. 8. poprvé i v České republice, aby na nemoc upozornili. Mezi všemi nádory je rakovina plic jedním z nejčastějších onemocnění. Na nemoc se většinou přichází pozdě, první příznaky lidé většinou odbydou mávnutí ruky. Lékaři upozorňují, že časné příznaky skoro neexistují, přibližně 85 procent lidí již nebojuje o plné vyléčení, ale o pouhé prodlužení života.

„Karcinom plic je ve světě zodpovědný za jedno z pěti úmrtí na rakovinu,“ řekl předseda České aliance proti chronologickým respiračním onemocněním Vítězslav Kolka. „Rakovina plic je nemoc, která pravidelně zabije obrovské množství českých občanů. Hlavní příčinou rakoviny plic je kouření, vztahuje se to jak na aktivní, tak i na pasivní kouření. V ohrožení jsou i děti, jejichž rodiče nebo jeden z rodičů je kuřák,“ doplnil. 

„Plíce jsou orgánem, který má v sobě málo nervových zakončení, proto nemoc v počátečních stadiích nebolí. Prvními příznaky jsou kašel a změna barvy vykašlávaného hlenu,“ řekla přednostka Kliniky plicních onemocnění Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice v Brně Jana Skřičková. Podle lékařů neexistuje žádná skríningová metoda, která by zachytila rakovinu plic v časném stadiu.

„Můj otec zemřel na rakovinu plic, když mu bylo 53,“ řekla dcera zemřelého nemocného serveru EuroZprávy.cz Monika Klusáčková. „Předtím ale nikdo netušil, že otec je nemocný. Na rakovinu se přišlo v momentě, kdy už bylo pozdě. Karcinom způsobil metastázy,“ doplnila.

 Podle Vítězslava Kolky se metastázy nejčastěji objevují v játrech nebo v mozku nemocných pacientů, příčinou je nediagnostikovaná rakovina. „Nejjednodušším řešením je průběžná kontrola, zvlášť u pacientů, který se nachází v rizikové skupině,“ řekl Kolek. Největšímu riziku podléhají kuřáci a lidé nacházející se v jejích blízkém okolí – takzvaní pasivní kuřáci.

 Lékaři proti plicní rakovině bojují pomocí protikuřáckého zákonu. „Lékařská komunita aktivně podporuje protikuřácký zákon. Vystupujeme proti jeho zrušení,“ řekl Vítězslav Kolek. Situaci komplikuje skutečnost, že dnes neexistuje žádný způsob léčby rakoviny plic, který by pacientu poskytoval stoprocentní jistotu vyléčení. „U většiny pacientů plicní rakovina se dá léčit, nikoli zcela vyléčit. Zbavit se rakoviny je možné pouze v raných stadiích,“ řekl přednosta Onkologické kliniky Lékařské fakulty UK Luboš Petruželka.

„Nádorů, které je možná radikálně operovat a odstranit z těla, je pouze 10-15 procent,“ řekl Petruželka. „U většiny pacientů je cílem léčby co nejdéle, a přitom kvalitně, prodloužit život,“ doplnil specialista.

„Lékaři diagnostikovali rakovin plic v momentě, když jsem to vůbec netušila. Po diagnóze jsem prošla cestou osmiměsíční chemoterapie, která byla neúspěšná. Tuto etapu jsem hradila ze svých prostředků, pojišťovna mi léčbu uhradit nemohla,“ řekla pacientka Miloslava Hošková. „Po neúspěšném pokusu jsem přistoupila na léčbu metodou imunoterapie, do měsíce jsem pocítila výrazné polepšení,“ řekla Hošková. Pacientka serveru EuroZprávy.cz sdělila, že léčbu imunoterapií snášela zcela bez komplikací.

„Personalizace je současný trend léčby rakoviny. Od začátku 70. let se rakovina plic léčila především metodou chemoterapie, která ale na rozdíl od novější metody imunoterapie, není schopna nádor úplně zablokovat,“ řekl onkolog Luboš Petruželka. „Metody léčby jsou zcela individuální, záleží pouze na pacientovi, který způsob bude pro něj efektivnější,“ komentoval lékař. 

Zhruba 90 procent pacientu nemocných na rakovinu jsou kuřáci. V souvislosti s uplatňováním protikuřáckého zákona čekají pneumologové a onkologové postupný pokles počtu nemocných s karcinomem plic, stejně jak tomu bylo se zavedením protikuřáckých restrikcí v USA. „Dobrým signálem pro zdraví české populace je, že protikuřácký zákon zůstal i přes snahu o změkčení v původním znění,“ řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

Související

Více souvisejících

rakovina lékaři Zdravotnictví kuřáctví

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy