Klausovy námitky k Lisabonu nebudeme tolerovat, shodli se Sarkozy a Borisov

Paříž - Francouzský prezident a bulharský premiér označili postup českého prezidenta Václava Klause za "nepřípustný a netolerovatelný". Informuje o tom v pondělí portál francouzského deníku Le Monde.

Klaus odmítá podepsat Lisabonskou smlouvu, pokud Česko nezíská výjimku z evropské Charty základních práv, která zajistí, že nároky sudetských Němců na vyvlastněné majetky v Československu se nebude moci zabývat Evropský soud. Svůj požadavek zveřejnil teprve minulý týden.

"Nelze to připustit, nelze to tolerovat. Francouzský prezident má stejný názor jako já," prohlásil k tomu Bojko Borisov po pondělním rozhovoru s Nicolasem Sarkozym v Paříži.

Sarkozy mu přitakal a připomněl, že Češi se zavázali k tomu, že Lisabonská smlouva začne platit do konce letošního roku. Jako jediní však nedokončil její ratifikaci.

Dokument přitom může platit až poté, co jej schválí všech 27 zemí Evropské unie.

"V prosinci 2008 se Francie (tehdy předsednická země unie) zavázala, že bude prosazovat, aby Lisabonská smlouva začala platit do konce roku 2009," prohlásil v pondělí v Elysejském paláci Sarkozy. "V červnu na summitu unie se k tomuto závazku přihlásilo i Česko," připomněl.

Lisabonská smlouva reformuje unijní instituce, dává unii prezidenta a ministra zahraničí a zjednodušuje rozhodování unie. Omezuje počet oblastí, kde je nutné jednomyslné rozhodnutí, naopak zvyšuje podíl hlasování "kvalifikovanou většinou".

Od roku 2014 by se měla kvalifikovaná většina počítat podle principu dvojí většiny států. Návrh bude přijat, pokud s ním vysloví souhlas nejméně 55 procent států, ve kterých žije aspoň 65 procent obyvatel unie.

Charta základních práv je součástí Lisabonské smlouvy a po jejím přijetí bude začleněna do evropského práva.

Související

Nicolas Sarkozy

Exprezident Sarkozy opět u soudu. Tvrdí, že přišel hájit svou čest

Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. Loni v březnu soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident dnes u soudu uvedl, že přišel "hájit svou čest", a odmítl, že by někdy někoho uplácel, píše AFP.

Více souvisejících

Nicolas Sarkozy Václav Klaus lisabonská smlouva

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy