Znárodnění hrozí dceřiným podnikům firem ČEZ, E.ON a EVN

Sofie - Bulharský předseda vlády Bojko Borisov pohrozil, že kvůli nevyplácení dividend Bulharsku znárodní dceřiné pobočky firem ČEZ, E.ON a EVN. Informoval o tom v pátek rakouský deník Wirtschafts Blatt a servery EU Observer a 24 Chasa.

Důvodem, proč pohrozil premiér Borisov opětovným zestátněním energetických společností, je nevyplácení dividend, na které má Bulharsko nárok. Jde o částku mezi 250 až 300 miliony leva (cca 3,2 až 3,8 miliardy korun). Podle bulharského postoje zmíněné energetické společnosti "odírají své zákazníky, odčerpávají prostředky ze státní energetické společnosti a nevyplácejí dividendy".

"Nebudeme to komentovat," uvedla pro agenturu Mediafax Eva Nováková, tisková mluvčí ČEZ.

Borisov rakouskému deníku řekl, že "nikdy nepochopil, proč Bulharsko jako první privatizovalo své dodavatele elektrické energie". "Tuto chybu však lze napravit," uvedl premiér, což bylo interpretováno jako hrozba zestátněním.

Regionální manažer ČEZu pro Bulharsko Jan Vavera však ve středu uvedl, že "Bulharsko vyvolává tlak a animozity vůči zahraničním investorům".

Kulminace napětí proti ČEZu nastala v minulém měsíci, kdy se před bulharskou pobočkou firmy shromáždili zákazníci společnosti s vajíčky a transparenty. Stěžovali si na slabou podporu, časté chyby ve vyúčtování i to, že společnost přešla na čtvrtletní vyúčtovávání odběru elektrické energie oproti měsíčnímu výpisu. Na tyto stížnosti upozornila i Meglena Kunevová, maďarská evropská komisařka pro ochranu spotřebitelů.

Společnost ČEZ vstoupila do Bulharska během privatizace v roce 2004. ČEZ v Bulharsku vlastní pobočku CEZ Razpredelenie Bulgaria či černouhelnou elektrárnu Varna.

Související

Více souvisejících

Bulharsko E.ON

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy