Znárodnění hrozí dceřiným podnikům firem ČEZ, E.ON a EVN

Sofie - Bulharský předseda vlády Bojko Borisov pohrozil, že kvůli nevyplácení dividend Bulharsku znárodní dceřiné pobočky firem ČEZ, E.ON a EVN. Informoval o tom v pátek rakouský deník Wirtschafts Blatt a servery EU Observer a 24 Chasa.

Důvodem, proč pohrozil premiér Borisov opětovným zestátněním energetických společností, je nevyplácení dividend, na které má Bulharsko nárok. Jde o částku mezi 250 až 300 miliony leva (cca 3,2 až 3,8 miliardy korun). Podle bulharského postoje zmíněné energetické společnosti "odírají své zákazníky, odčerpávají prostředky ze státní energetické společnosti a nevyplácejí dividendy".

"Nebudeme to komentovat," uvedla pro agenturu Mediafax Eva Nováková, tisková mluvčí ČEZ.

Borisov rakouskému deníku řekl, že "nikdy nepochopil, proč Bulharsko jako první privatizovalo své dodavatele elektrické energie". "Tuto chybu však lze napravit," uvedl premiér, což bylo interpretováno jako hrozba zestátněním.

Regionální manažer ČEZu pro Bulharsko Jan Vavera však ve středu uvedl, že "Bulharsko vyvolává tlak a animozity vůči zahraničním investorům".

Kulminace napětí proti ČEZu nastala v minulém měsíci, kdy se před bulharskou pobočkou firmy shromáždili zákazníci společnosti s vajíčky a transparenty. Stěžovali si na slabou podporu, časté chyby ve vyúčtování i to, že společnost přešla na čtvrtletní vyúčtovávání odběru elektrické energie oproti měsíčnímu výpisu. Na tyto stížnosti upozornila i Meglena Kunevová, maďarská evropská komisařka pro ochranu spotřebitelů.

Společnost ČEZ vstoupila do Bulharska během privatizace v roce 2004. ČEZ v Bulharsku vlastní pobočku CEZ Razpredelenie Bulgaria či černouhelnou elektrárnu Varna.

Související

Více souvisejících

Bulharsko E.ON

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Německo, ilustrační foto

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Její zavedení bude stát značné úsilí

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

včera

včera

Maďarsko by se nezachovalo jako Ukrajina, prohlásil Orbánův muž. Opozice je na nohou

Maďarští opoziční politici ostře kritizovali výroky Balázse Orbána, politického ředitele úřadu předsedy vlády, který v rozhovoru pro server mandiner.hu prohlásil, že Maďarsko by se v případě ruské vojenské agrese nezachovalo jako Ukrajina. Uvedl to server telex.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy