Boom se na Slovensku nekoná, zájem o účtenkovou loterii klesl

Bratislava - Zájem Slováků o účast v účtenkové loterii se po jejím rozjezdu snížil. Do dnešního druhého kola losování o finanční ceny totiž lidé zaregistrovali o necelou pětinu méně pokladních dokladů než v září. Vyplývá to z informací, které zveřejnila státní loterijní společnost Tipos.

Účtenkovou loterii připravila vláda premiéra Roberta Fica jako jedno z opatření na potírání daňových úniků. Do hry se může zapojit každý zájemce s pokladním dokladem za nákup v hodnotě alespoň jednoho eura. Podmínkou je, aby účtenka byla vystavena od začátku září a zároveň nesmí být starší než dva měsíce.

Do prvního kola losování o deset finančních cen v rozmezí od 100 do 10.000 eur (2550 až 255.00 korun) Slováci zaregistrovali přes sedm milionů účtenek. Do dalšího losování přihlásili v uplynulých dvou týdnech 5,8 milionu pokladních dokladů, tedy o 17,6 procenta méně. Tipos navzdory tomu tvrdí, že zájem o loterii na pětimilionovém Slovensku neutichá.

Prostřednictvím loterie chce Ficova vláda přimět občany, aby při nákupech požadovali od obchodníků pokladní doklad.

Účtenkovou loterii "vynalezli" na Tchaj-wanu. Po druhé světové válce se vládě východoasijského ostrovního státu, vedené generalissimem Čankajškem, příliš nedařil výběr daní. Ty byly ale pohříchu zapotřebí na obnovu země. Ministr financí Žen Sien-čchün tehdy přišel s jednou z nejradikálnějších ekonomických reforem dvacátého století. Jak zabránit daňovým únikům? Tím, že lidé budou v obchodech důsledně požadovat účtenky. A jak je k tomu motivovat? Nejlépe materiálními výhodami, aspoň teoretickými.

Zatímco Tchajwanci odvádějí státu ze svých nákupů jen pětiprocentní daň z přidané hodnoty, v Česku to je dvakrát, respektive čtyřikrát víc. Když si tedy v Tchaj-peji vydupete od taxikáře účtenku, tiket do slosování o milion vás stojí jen zlomek hodnoty jízdy. V Česku ale DPH za jedno svezení přes Prahu vyjde na stovku, o kterou se můžete se známým, anebo cizím a odvážným taxikářem napůl šábnout. A brali byste raději padesát korun jistě a hned, nebo sto tisíc s pravděpodobností jedné k milionu?

Nejlepším receptem na spolehlivý výběr daní zůstává jejich nízká sazba, jednoduché přiznávání a odvádění – a především víra lidí v to, že stát s jejich penězi i osudy dobře naloží, píše finmag.cz. To poněkud ironicky ukázal i sám vynálezce daňové loterie, Žen Sien-Čchün, který čtyři roky po zavedení tohoto hlídacího nástroje dostal při jedné z čistek sedm let za údajné protistátní spiknutí s čínskými komunisty.

Související

Více souvisejících

Účtenky Slovensko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 8 minutami

před 18 minutami

před 36 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy