Volby v Česku: Vidíme to černě, píšou Slováci

Bratislava - Navzdory očekávanému vítězství ČSSD mohou předčasné parlamentní volby v Česku skončit patem a země patrně nebude mít vládu, která bude pokračovat v potřebných reformách. Napsal to dnes slovenský tisk. "Vyhlídka na ekonomicky zodpovědnou vládu v Česku je mizivá. Favorit voleb se vlastními sliby dostal do pasti, ze které vede cesta jen ke spojení s komunisty a dalšími populisty," uvedl list Sme.

ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou podle komentátora raději bude spolupracovat s komunisty, stranou SPOZ, hnutím ANO Andreje Babiše nebo seskupením Úsvit Tomia Okamury než s TOP 09, s níž by mohla vytvořit základ koalice schopné postavit se prezidentovi Miloši Zemanovi, tlakům na plýtvání veřejnými penězi a na propojení byznysu s politikou. Důvodem jsou prý populistické sliby sociálních demokratů, odmítání reforem a rozpočtové zodpovědnosti.

Sme soudí, že ekonomicky nejrozumnější názory má z ostatních stran ještě stále Babiš, jenž ale podle deníku jde do politiky proto, aby prosazoval vlastní zájmy právě ještě užším propojením svého byznysu s politikou.

"Zdá se, že vítězství ČSSD je jisté. Hlavní otázkou však je, zda se této straně podaří sestavit vládu. Pokud ne, budou to už třetí volby v řadě, ve kterých sice vyhrála, ale zůstala v opozici," poznamenal deník Pravda.

"Do poslední chvíle jsou možnosti otevřené. Do parlamentu se může dostat pět, ale i devět stran. Volby mohou přinést slabou menšinovou vládu ČSSD z milosti komunistů nebo nestabilní výbušnou směs vlády ČSSD s Babišovým ANO. Přinést mohou i to, že Sobotkovi nakonec nezůstane nic jiného, než hodit ručník do ringu," míní Pravda, podle které volby rozhodnou o budoucnosti ČSSD.

List Hospodárske noviny soudí, že Česku hrozí po volbách politický pat. "Jedny z nejvyrovnanějších voleb novodobé české historie. Takový přívlastek dostalo dvoudenní hlasování o nové podobě dolní komory českého parlamentu," napsal list. 

Nejlepší koalice po volbách

Ideální vláda by byla s co nejmenším počtem politických stran. O jaké strany by šlo, je prý vedlejší. Shodují se na tom přední čeští ekonomové, které oslovila redakce iHned.cz.

Největší podporu od oslovených ekonomů získala koalice stran ANO, ČSSD a TOP 09. Varianta je zatím politicky nepravděpodobná, kvůli spojení ČSSD s TOP 09 je nepřijatelná pro prezidenta Zemana a podle šéfa Sobotky se zase sociální demokraté nespojí s Babišem, zatím.

"Symbióza stran v rámci této varianty na jedné straně vytváří předpoklady pro prorůstová opatření, na straně druhé by si měla být vědoma i zodpovědnosti z pohledu udržení fiskální rovnováhy a nechovat se jako utržená ze řetězu," říká například Petr Zahradník, hlavní ekonom Conseq Investment Management a člen NERV.

Někteří odborníci ale s takovým pohledem nesouhlasí a například Aleš Chmelař upozorňuje, že v případě koalice ČSSD, ANO a TOP 09 budou zvýhodněni jen někteří podnikatelé. "Stát by se jistě přetrhl, aby zajistil větší prosperitu Agrofertu a firem jemu podobných, došlo by jen k parciálnímu zvýhodnění určitých typů podnikatelů. Možná i výhody živnostníků by vyšly nedotčeny," myslí si Chmelař. Sám by přitom hlasoval pro vládu ČSSD s lidovci nebo zemanovci.

Související

Odvolil i prezident Miloš Zeman

Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.
Předčasné volby do Sněmovny 2013

To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO

Praha - Jaromír Dušomír, můj hlas je zelenej, ahóóóój. To je jen několik hlášek, které se po předčasných volbách v minulém roce staly legendárními. Díky videu z dílny Institutu politického marketingu můžete na ty nejlepší kousky z dílen jednotlivých stran a hnutí.

Více souvisejících

Volby 2013 Slovensko Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy