Na prvního máje se demonstrovalo v celé Evropě

Atény - Tisíce lidí dorazily na tradiční prvomájové demonstrace v mnoha evropských městech. Většinou protestovaly proti vládám svých zemí, v sobotu o tom informovala agentura Reuters.

V zadluženém Řecku, které balancuje na hraně státního bankrotu, účastníci protestů zapalovali odpadkové koše. Při házení zápalných lahví na ministerstvo financí podpálili i přenosový vůz jedné televizní stanice. Policisté je rozháněli slzným plynem.

Nespokojení Řekové vykřikovali hesla proti Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a Evropské unii (EU) - organizacím, které Řecku poskytnou půjčku na splácení dluhů. "Ruce pryč z našich práv. MMF a Evropská komise pryč," skandovali v Aténách demonstranti.

První máj se slavil také v Moskvě. Přívrženci komunistické strany pochodovali centem ruské metropole s velkými portréty bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina. Příznivci ruské prozápadní opozice protestovali proti premiérovi Vladimiru Putinovi.

"Putin je Stalin! Putin je Brežněv! Rusko bez Putina!," skandoval dav na Tverské třídě v centru Moskvy. Opozice prohlašuje, že Putin v Rusku potlačil svobodu projevu a demokratická práva, když byl prezidentem v letech 2000 až 2008.

Ve Francii vyšlo do ulic různých měst až 300 000 lidí. Prvomájové oslavy ve Francii tradičně pořádají odbory. Protestovalo se především proti důchodové reformě prezidenta Nicolase Sarkozyho. Demonstranti si stěžovali i na rostoucí nezaměstnanost.

Také v bulharské Sofii byly ekonomické problémy hlavním motivem demonstrací. Přibližně 5000 Bulharů volalo po rezignaci vlády, která podle nich nedokázala předejít tvrdým dopadům hospodářské krize.

Německým Berlínem pochodovalo několik stovek přívrženců krajní pravice. Trasa jejich průvodu se měnila, policisté se tím chtěli vyhnout střetu neonacistů s levicovými extremisty, kterých protestovalo proti pochodu neonacistů asi 10 000.

Svátek práce, jímž se připomíná vypuknutí stávky amerických dělníků 1. května 1886, se slaví téměř po celém světě. K prvnímu květnovému dni se váže i řada jiných tradic, například Češi jej slaví jako svátek lásky.

Související

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj Demonstrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Evan Gershkovich

V Rusku začal soud s americkým novinářem Gershkovichem. Hrozí mu 20 let vězení

Vyšetřování prokázalo, že americký novinář Evan Gershkovich sbíral tajné informace o ruské společnosti působící v obranném průmyslu pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), uvedl ve středu první den procesu s vězněným novinářem ruský prokurátor. Podle amerického velvyslanectví v Rusku však nebyly předloženy žádné důkazy o údajné špionáži, uvedla agentura Reuters.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Němci si schraňují léky, Češi mají nedostatek. Válkův náměstek: Moje zima bude opět tuhá

Česko ve spojení s několika zeměmi kritizuje německou vládu za „hloupou strategii“ v oblasti vytváření zásob léků. Během pátečního jednání šéfů zdravotnictví v rámci Rady EU a hodlají situaci řešit. Jako nesprávný je hodnocen nejen přístup Německa, ale také Francie a Rakouska. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy