Klausová se stala velvyslankyní a čelí výtkám. Podívejte se

Praha/Bratislava - Bývalá první dáma České republiky Livia Klausová se oficiálně stala velvyslankyní na Slovensku. Funkce se ujala poté, co dnes dopoledne předala slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi pověřovací listiny.

Během slavnostního aktu v sídle hlavy slovenského státu mluvila rodačka z Bratislavy slovensky. Na postu českého velvyslance na Slovensku nahradila Jakuba Karfíka.

Vyslání Klausové na Slovensko prosazoval prezident Miloš Zeman. Nepohodl se kvůli tomu s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Zemanovu protikandidátovi v letošní přímé volbě hlavy státu vadilo, že prezident na post šéfky ambasády v Bratislavě prosazuje kandidátku, která není kariérní diplomatkou. Spekulovalo se, že to bylo za její podporu Zemanovi během jeho prezidentské kampaně.

Byl to politický kalkul?

Slovenský premiér Robert Fico nedávno řekl: „Dokonce bych řekl, že ti, co navrhují takový krok, projevují velkou míru citu pro slovensko-české a česko-slovenské vztahy. Jako Slovenka a manželka velmi známého bývalého prezidenta určitě bude na Slovensku přijata s otevřenou náručí."

Komentátor deníku SME Petr Morvay ale vidí za Ficovým postojem politický kalkul. „Myslím, že paní Klausová bude velice dobrá velvyslankyně z hlediska vztahů mezi Smerem a panem Ficem a panem Zemanem a zároveň tím křídlem české sociální demokracie, které má blízko k Zemanovi," míní Morvay.

Praha s Bratislavou jsou si tradičně blízké, sociolog a bývalý diplomat Martin Bútora ale říká, že i tak má Livia Klausová co pokazit, i kvůli způsobu, jakým byla nominovaná, napsal rozhlas.cz.

Pode Bútory měla Česká republika v posledních letech šťastnou ruku při výběru velvyslanců. Konkrétně jmenoval Slánského, Galušku či Karfíka. „To jsou velmi zkušení diplomaté, kteří dokázali komunikovat s velmi širokým spektrem na Slovensku. Myslím si, že to tady byly uznávané osobnosti. Tak asi by se očekávalo, že se v této tradici bude pokračovat bez toho, že by vyšly na veřejnost nějaké spory. Obávám se, že to není zrovna nejšťastnější vykročení na česko-slovenském diplomatickém poli," podotkl Bútora.

Mají však Češi a Slováci, kteří vzájemné vztahy standardně a oboustranně popisují jako „nadstandardní," opravdu zapotřebí vysílat si signály pomocí diplomatických jinotajů, ptá se server ceskapozice.cz.

„Česko-slovenské vztahy jsou srostlé jako oravská slanina," prohlásil v Praze na lednové konferenci ke dvacetiletí spolupráce samostatných států předseda slovenského parlamentu Pavol Paška. Je-li to tak doopravdy, mohly by snad obě země svá vzájemná zastoupení omezit na prakticky zaměřené konzuláty a Česká centra, respektive Slovenské inštitúty.

Posláním Českých center je „rozvoj dialogu se zahraniční veřejností a podpora aktivní prezentace ČR ve všech oblastech kultury, vědy a školství, obchodu a cestovního ruchu", vyjmenovává web Českého centra v Bratislavě agendu, již zvládá i bez nákladného velvyslaneckého protokolu.

Na roli první dámy Livie průpravu měla

Pro roli první dámy, kterou zastávala v letech 2003 až 2013, měla Livie Klausová průpravu již z doby, kdy byl Václav Klaus premiérem. Většinou stála v pozadí, v případě potřeby se ale dokázala ozvat. Vystoupila například v roce 1997 v období takzvaného sarajevského atentátu, během nějž část politiků ODS vyzvala jejího muže po skandálech s financováním strany k odstoupení.

Sympatie veřejnosti, především žen, si získala za způsob, jak se dokázala vypořádat s manželovou nevěrou (sám Klaus ji nazval "přecházením na červenou"), na kterou upozornil bulvární tisk v letech 2002 a 2003. Klausová zůstala nad věcí, přiznala však, že toto období pro ni bylo lidsky velmi složité.

Poznamenala k tomu: "Nevěra je těžká věc. Ale pokud někoho znáte desítky let, tak je spousta pro, kvůli kterým s tím člověkem zůstanete, ačkoliv to není lehké."

Související

Livia Klausová

Livia Klausová skončila v úřadu velvyslankyně na Slovensku

Bratislava - Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová skončila k dnešnímu dni v této funkci. Už začátkem dubna svůj krok zdůvodnila pravidlem, že velvyslanci jsou obvykle vysíláni do ciziny na dobu čtyř let. Manželka bývalého českého premiéra Václava Klause byla velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013.

Více souvisejících

Livia Klausová Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy