Berlín - Předák ukrajinské opozice Vitalij Kličko chce, aby Německo hrálo silnou roli při řešení krize na Ukrajině. Řekl to podle agentury DPA po dnešním jednání v Berlíně s kancléřkou Angelou Merkelovou, kterého se zúčastnil i další opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk. Kličko se dnes také znovu vyslovil pro zavedení sankcí proti představitelům kyjevské vlády.
"Roli Německa bychom neměli podceňovat, především ne roli spolkové kancléřky, která je jednou z nejvlivnějších politických osobností na světě," uvedl Kličko po jednání v berlínském kancléřství. Podpora Německa a Evropské unie podle něj hraje na Ukrajině významnou úlohu.
"Přál bych si, aby Německo převzalo vůdčí roli při zprostředkování, nutně potřebujeme více nezávislých pozorovatelů v naší zemi," řekl Kličko už před jednáním německému deníku Bild.
K řešení už téměř tři měsíce trvající krize na Ukrajině by podle lídra opoziční strany UDAR a bývalého boxerského šampiona mohlo pomoci, kdyby EU zakázala vstup členům ukrajinské vlády na území evropské osmadvacítky a zablokovala tam jejich konta. K uvalení sankcí přitom nevyzval poprvé. "Už měsíce požadujeme zablokování kont a zákaz vstupu do EU pro členy (kyjevské) vlády - chceme teď jasný signál," vyzval Kličko Brusel.
Merkelová podle svého mluvčího Steffena Seiberta předáky ukrajinské opozice ujistila, že Německo i EU udělají vše pro to, aby přispěly k vyřešení krize v jejich zemi. Za krok správným směrem přitom označila dohodu o amnestii pro zatčené demonstranty, která se dnes začala naplňovat. Nesmí ale zůstat jenom u ní, důležité je nyní pokročit při vytvoření nové vlády a reformách ústavy, zdůraznila podle mluvčího kancléřka.
V ukrajinské kauze se Washington a Brusel mohou lišit v taktice, avšak sdílejí stejné cíle - a žádný z nich neuvažuje o použití síly, tvrdí evropští i američtí představitelé. Ukrajinci by měli mít právo vybrat si zahraničněpolitickou orientaci a nečelit přitom hrozbám a sankcím z Moskvy. Obě strany jsou ochotny ekonomicky pomoci, pokud Kyjev splní podmínky Mezinárodního měnového fondu, jež Janukovyč odmítl. Ale nikdo nemá v úmyslu nabídnout víc než 15 miliard dolarů, které slíbil Putin. Rozpočty jsou napnuté, Ukrajina je považována za promořenou korupcí a existují obavy, že peníze skončí ve špatných kapsách, píšou Britské listy.
Nezdá se, že by USA nebo EU měly nouzový plán pro případ, že Moskva vyvolá bankrot Ukrajiny požadavkem na okamžoté splacení dluhu. A obě strany vědí, že Putin považuje udržení Ukrajiny v ekonomické a politické sféře vlivu Ruska za vitální zájem pro svůj projekt vzkříšení SSSR. A také považují Janukovyče za součást problému, nikoliv řešení, ačkoliv Evropané ho tak jednoznačně nechápou jako pouhou loutku Moskvy a spojují s ním jisté politické naděje ohledně ústavní reformy a voleb. Naproti tomu Američané se ho snaží izolovat a mají za to, že je možné ho donutit, aby odstoupil.
Avšak někteří evropští představitelé a nevládní experti říkají, že Janukovyč možná jen čeká na závěr olympijských her v Soči 23. února, aby zahájil totální potlačení protestů bezpečnostními jednotkami. Jedinou otázkou je, zda Putin hodlá vytrpět takovou škodu na PR před ruským summitem G8, který se koná v červnu.
Související
Kličko: Mírový plán bude Ukrajina muset schvalovat v referendu
Proč vlastně skončil Zalužnyj? Vysvětlení žádá už i Kličko
Vitalij Kličko , Angela Merkelová , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák