Krize na Ukrajině: Okolní státy čekají příliv uprchlíků, chystá se i Česko

Varšava/Bratislava/Budapešť/Bukurešť/Praha - Státy Evropské unie, které sousedí s Ukrajinou, se vzhledem k eskalaci násilí v této postsovětské republice chystají na možný příliv uprchlíků z východu. Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko už oznámily, že jsou připravené v případě nutnosti utečence ze sousední země přijmout.

Česká republika chce na Ukrajinu v rámci programu MEDEVAC poslat lékaře, který by vytipoval případné zraněné pro převoz k léčení do českých nemocnic, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Rumunský prezident Traian Basescu podle agentury APA prohlásil, že jeho země může v první fázi přijmout zhruba 3500 osob a následně je schopna poskytnout přístřeší i pro další.

Polský premiér Donald Tusk ujistil, že Polsko je přichystáno ujmout se většího počtu zraněných z Ukrajiny a případně i uprchlíků.

Budapešť pozorně sleduje především situaci maďarské menšiny na Ukrajině a v případě uprchlické vlny odtamtud je připravena dát k dispozici svá zdravotnická a uprchlická zařízení, uvedl mluvčí maďarské vlády András Giró-Szász.

Také Bratislava situaci u východních sousedů pozorně sleduje a je v případě dalšího zdramatizování vývoje připravena reagovat, oznámila dnes slovenská vláda. 

Zvýšený zájem migrantů z východu zatím nezaznamenalo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ani Česko. Jeho kolega na ministerstvu vnitra Milan Chovanec ve středu uvedl, že vízový styk pro Ukrajince přijíždějící do Česka by se zatím neměl "rozmělňovat". Cílem podle něj je, aby nedošlo k masivnějšímu přílivu Ukrajinců do ČR. "Pokud by se tam zhoršila humanitární situace, tak já nemohu vyloučit změnu názoru," poznamenal však ministr.

Na pražském Václavském náměstí pokračuje setkání několika stovek lidí, především Ukrajinců, na podporu demonstrantů v Kyjevě i dalších tamních městech. Jak přímo z místa informuje zpravodajka ČRo, pořadatelé slibují pokojné setkání, ale nálada je velmi odhodlaná. Lidé požadují odstoupení prezidenta Janukovyče. Na klidný průběh shromáždění dohlížejí policisté.

Zdroj: YouTube

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje české občany o zhoršené bezpečnostní situaci v Kyjevě a některých dalších velkých městech na západě Ukrajiny, především ve Lvově, Lucku, Ternopylu a Ivanofrankivsku.

Dne 18. února 2014, v souvislosti s jednáním ukrajinského Parlamentu o návratu k ústavnímu pořádku z roku 2004, přerostly demonstrace v centrálním Kyjevě v otevřené pouliční srážky demonstrantů s pořádkovou policií a vnitřními vojsky Ministerstva vnitra, při nichž zahynulo přes dvacet osob a stovky utrpěly zranění. Aktivní boje se vedly zejména v okolí hlavní třídy Chreščatyk, náměstí Nezávislosti, ulic Institutská a Hruševského, není však vyloučeno jejich rozšíření.

Vjezd do centra Kyjeva ze všech hlavních tras je blokován policejními pořádkovými silami. V Kyjevě nejezdí metro av centrálních čtvrtích (Pečerský, Ševčenkovský, Podolský a Golosievský obvod) bylo zrušeno vyučování ve školách. Od nočních hodin je blokován silniční hraniční přechod Krakovec mezi Polskem a Ukrajinou.

Bezpečnostní výhled pro další dny je spíše negativní. MZV ČR proto doporučuje cesty odložit a do země cestovat jen v nezbytně nutných případech. MZV ČR současně doporučuje registrovat se před cestou v databázi cestovatelů DROZD http://drozd.mzv.cz.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy