Soutěž o nejdivnější knihu vrcholí, má šest finalistů: Exkrementy či modlení?

Londýn - Tradiční britská soutěž o nejdivnější knihu roku má šest finalistů, mezi které se letos dostalo například rozsáhlé pojednání o výkalech nebo příručka pro nonkonformní věřící s názvem Jak se modlit, když vás Bůh nakrkne. Informoval o tom knihkupecký server The Boookseller, který cenu Diagram pořádá. Jméno vítěze, který vzejde z internetového hlasování, se čtenáři dozví 21. března.

Z desítek nominovaných děl porota vybrala šestici favoritů: kromě příručky o modlení a naučné knihy o výkalech s podtitulem Co nám exkrementy napovídají o evoluci, ekologii a udržitelné společnosti se o cenu uchází třeba i kniha Kočky dělnické třídy (Working Class Cats) či rybářské pojednání s názvem Pocházejí pstruzi z Jižní Afriky? (Are Trout South African?).

Hlasující může zaujmout i praktická příručka Jak si na rande dojít na velkou (How to Poo on a Date), která se prohlašuje za průvodce vyměšovací etiketou pro milence.

Cena Diagram vznikla na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu a její první ročník vyhrála kniha s názvem Průběh druhého mezinárodního semináře o myší nahotě. Loni si titul odnesla kniha o tom, jak chránit kurníky před nadpřirozenými bytostmi a v předchozích ročnících zaujal například titul Návod k bezpečnému lesbickému sadomasochismu.

Češi stále čtou, ale...

Podle výsledků si aspoň jednu knihu ročně koupí 48 procent Čechů - v roce 2007 to bylo 71 procent lidí. Veřejnou knihovnu aspoň jednou ročně navštíví 32 procent dotázaných. Oproti západní Evropě jsou tedy čtenáři v Česku méně ochotní za publikaci zaplatit. V Evropě se však nadále řadí mezi obyvatele s nejsilnější čtenářskou kulturou, uvedl web CT24.

Psali jsme:
Převálcuje angličtina češtinu? Lingvistka řekla víc Internetová jazyková příručka je trhák, pomohl Železný a jeho hrubky
 

Mezi nejvíce sporadické čtenáře spadají dnešní čtyřicátníci – tedy ti, kteří vezmou knihu do ruky jednou ročně. Statistiky vylepšují hlavně teenageři nad 15 let, kteří přečtou v průměru víc jak jednu knihu za měsíc. Domácnosti těchto čtenářů obsahují v průměru až 250 publikací.

Nejfavorizovanějším autorem je na domácí půdě stále Michal Viewegh, avšak nejoblíbenější knihou byla Babička od Boženy Němcové. Knihy si lidé vybírají nejvíce podle žánru a kupují si je kvůli zábavě, potěšení a relaxaci; ti, kdo knihy nekupují, uvádějí jako hlavní důvod, že jsou příliš drahé; hlavním zdrojem informací o knihách jsou blízcí a známí.

Související

Více souvisejících

knihy Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek v Bruselu setkal s lídry Evropské unie, aby projednal strategické otázky spojené s postavením Ukrajiny a role EU ve světě. Jednání probíhá jen měsíc před tím, než se Donald Trump znovu ujme úřadu prezidenta Spojených států.

včera

Kamov Ka-52 Alligator (v kódu NATO:

Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly další ztrátu jednoho ze svých nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 „Aligátor“ v incidentu, který je pravděpodobně výsledkem přátelské palby. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

včera

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

včera

včera

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

včera

Aktualizováno včera

včera

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

včera

včera

včera

Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda

Čínská lidová republika podle svého zakladatele Mao Ce-tunga i současného prezidenta Si Ťin-pchinga disponuje „magickou zbraní“. Tou zbraní je Oddělení práce jednotné fronty (UFWD), které podle BBC vyvolává v Západním světě stejně velké obavy jako rostoucí čínský vojenský arzenál. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy