Praha - Politický analytik a publicista Tomáš Haas naznačuje, že postupná integrace Evropy může sloužit jako nástroj pro budování socialismu. Jako podklad pro svá tvrzení přikládá mimo jiné i seznam bývalých členů komunistických stran v současné komisi Evropské unie.
Haas se na svém blogu na aktualne.cz věnuje především osobě Altiera Spinelliho, který byl zakladatel a vůdčí osobnost evropské integrace a rovněž působil jako významný teoretik komunistického hnutí, ke kterému tíhnul.
"Během svého vyhnanství měl dostatek času přemýšlet o příčinách neúspěchu myšlenky socialismu, který se v evropských zemích, Rusku, Německu a Italii zvrhl v diktaturu státu. Vyvodil z toho jeden závěr, jehož kroky byly postupně realizovány a který dodnes tvoří ideologický základ Evropského federalismu a myšlenky stále hlubší evropské integrace," píše Haas.
Z jeho myšlenek vycházela podle Haase i Evropská unie: "Jeho myšlenka integrované Evropy jako nástroje pro postupné vybudování jednotného, socialistického Evropského státu je obsažena v dokumentu, který dodnes evropští federalisté považují za nový socialistický "Manifest" a je i pod jménem "Ventotene Manifest" znám a stal se jedním ze základních dokumentů Evropské Unie."
Jedním ze Spinelliho cílů také prý ustavení pevného federálního státu, který bude disponovat evropskou armádou a který rozdrtí samostatná ekonomická seskupení. Zároveň by měl mít dostatek síly pro udržení společného systému v jednotlivých státech a těm by zůstalo tolik pravomocí, aby se mohly přizpůsobit vývoji politického života.
Nesouhlasil také se soukromým majetkem, který musí být podle jeho slov zrušen, omezen a upraven podle situace a potřeb. V soukromých rukách by také neměly zůstávat například energetika, bankovnictví průmysl a vše, co je důležité pro společný zájem.
Spinelli však ve svém "tažení" neuspěl a Haas se domnívá, že ví, kde byla chyba. "Spinelli po analýze selhání komunistické a socialistické ideologie dospěl k závěru, že hlavní překážkou vítězství socialismu jsou národní státy. Správně odhadl, že poválečný vývoj povede v západní Evropě k demokratizaci společnosti a jejich institucí. V tom viděl slabinu - odhadl, že triumf demokracie představuje pro jeho myšlenku nebezpečí a zároveň příležitost," tvrdí na blogu na serveru.
V roce 1970 se stal Spinelli Evropským komisařem a až do své smrti byl také Evropským poslancem za komunistickou stranu Itálie. Podle seznamu, který si Haas vypracoval, je ale komunistů mezi komisaři mnoho i v dnešní době.
"Pro zajímavost se podívejme na složení dnešní Barossovy Komise. Deset ze dvaceti sedmi Evropských komisařů byli před pádem komunismu členy komunistických stran jejich zemí. Dva z nich byli členy KS Sovětského svazu (Estonec Siim Kallas a Lotyš Andris Piebalgs), dva byli členy Komunistické strany Československa (Čech Štefan Füle a Slovák Maroš Šefcovič), jeden byl členem Komunistické strany Jugoslavie (Slovinec Janez Potočnik), jedna komisařka byla členkou Komunistické strany Řecka (Maria Damanaki). Jeden byl členem Portugalské Maoistické strany (Předseda komise Barosso) a paní Ashtonová, komisařka pro zahraničí, byla členkou Sověty sponzorovaného "mírového hnutí". Členem Komise je dokonce člen bývalého Nejvyššího Sovětu SSSR - Estonský komisař pro dopravu Siim Kallas," dodává závěrem politolog.
Související
Drahoš udělal zásadní chybu? Poradci bývalých prezidentů mu pěkně vyčinili
Klaus a další bývalí lídři ODS mají jasno: Topolánek by byl dobrý prezident, musíme udělat vše, aby vyhrál
Tomáš Haas , evropská komise , Komunismus
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Řetězec OKAY, jak ho známe, končí. Prodejny se zavřou, firma má plán
před 1 hodinou
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
před 1 hodinou
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
před 3 hodinami
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
před 3 hodinami
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
před 4 hodinami
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
před 5 hodinami
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
před 5 hodinami
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
před 5 hodinami
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
před 6 hodinami
Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu
před 7 hodinami
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Aktualizováno před 7 hodinami
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
před 8 hodinami
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
před 8 hodinami
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
před 8 hodinami
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
před 9 hodinami
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
před 10 hodinami
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
před 10 hodinami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 10 hodinami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se výrazně změnil ve svém přístupu k otázce ukončení konfliktu s Ruskem. Po měsících nekompromisních prohlášení, kdy trval na tom, že veškerá ruská vojska musí opustit ukrajinské území, začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomovali již dlouhou dobu.
Zdroj: Libor Novák