Poláci si přistání prezidentského letounu ve Smolensku vynutili

Varšava - Ruská strana odmítala polskému prezidentskému speciálu udělit povolení k přistání na letišti ve Smolensku, jemuž chybí moderní navigační zařízení, a jako alternativu nabízela 250 kilometrů vzdálené letiště v Briansku. Poláci si však přesto přistání vynutili, píše v pondělí deník Gazeta Wyborcza.

Polský list se odvolává na polského představitele, který připravoval návštěvu prezidenta Lecha Kaczyńského v Rusku.

Rusové už při přípravách vzpomínkového aktu v Katyni varovali, že smolenské letiště je vybaveno příliš jednoduchým navigačním systémem. Zdůraznili, že tak těžkému letadlu, jako je Tupolev Tu-154, nejsou schopni zaručit stoprocentně bezpečné přistání.

Jako alternativu ruská strana nabídla 250 kilometrů vzdálené letiště v Briansku. To je vybaveno systémem automatické navigace letadel, který hlásí jakoukoli odchylku od kurzu a pilotům umožňuje přistávat i za nulové viditelnosti.

Náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Kremer a generální tajemník Ochrany vojenských památek Andzrej Przewoźnik, kteří při nehodě oba zahynuli, ale Rusko obvinili, že se pouze snaží zkomplikovat příjezd polské delegace do Katyně. Poláci proto Rusy přinutili, aby k přistání ve Smolensku vydali souhlas, napsala Gazeta Wyborcza.

Manželka bývalého polského prezidenta Jolanta Kwaśniewská má s letištěm ve Smolensku vlastní zkušenosti. Letadlo jejího manžela Aleksandera Kwaśniewského tam v minulosti málem havarovalo, po složitém přistávacím manévru zastavilo až těsně na konci přistávací dráhy.

Gazeta Wyborcza však upozorňuje, že povolení k přistání ve Smolensku v minulosti prezidentská letadla dostávala bez problémů. Zároveň se deník ptá, proč loni na podzim, když letiště získalo civilně-vojenský status, z něj Rusové odvezli některá důležitá zařízení.

Podle bývalého energetika letiště Alexandra Kokorčina, kterého Gazeta Wyborcza oslovila, může odpovědi na tyto otázky přinést pouze vyšetřování.

Polský prezidentský speciál Tu-154M se zřítil při neúspěšném pokusu o přistání v husté mlze u vojenského letiště Severnyj u Smolenska. Na jeho palubě zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho ženy Marie a desítek představitelů polského veřejného života.

Vyšetřováním příčin nehody se zabývají ruští a polští odborníci. Souběžně s tím vede polská vojenská prokuratura samostatné, nezávislé vyšetřování.

Související

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

Více souvisejících

Letecké nehody Lech Kaczyński

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy