Co všechno vyplaví moře? Protézy, slaninu i neprůstřelnou vestu

Londýn - Británie je právem hrdá na tisíce kilometrů svého pobřeží tvořeného rozeklanými útesy i rozlehlými písečnými plážemi. Ochránci přírody ovšem varují, že britské pobřeží čím dál tím víc zamořuje vlna odpadků ohrožujících volně žijící živočichy i návštěvníky, napsal zpravodajský server CNN.

Britská společnost pro ochranu moří (MCS) nyní zveřejnila výsledky každoroční "velké očisty" v jejímž rámci stovky dobrovolníků vyrazily s pytli na odpadky vyčistit britské pláže. Tato akce se konala loni v září a celkem se při ní posbíralo více než 223.400 kusů odpadků. 

Mezi nejbizarnější nálezy patřila francouzská neprůstřelná vesta, neotevřený balíček slaniny, mosazný svícen a zubní protézy. Za největší znečišťovatele pobřeží zpráva označila "obyčejné obyvatele", kterým připsala téměř 40 procent odpadků vyplavených na pláže.

Odpadky ohrožují faunu

Nizozemský odborník na mořskou biologii Jan van Franeker zkoumal obsah žaludků u 560 buřňáků ledních (fulmarus glacialis) z osmi zemí a v 95 procentech případů v nich nalezl částice plastikových obalů. V průměru žaludky zkoumaných ptáků obsahovaly plastikové částice o váze 0,33 gramu. Ptáci, kteří nemají lidskou inteligenci, často zezobnou spolu s potravou obrovské množství umělých hmot. Část jich vyloučí, ale většina jim zůstane v žaludku a tak se z nich stávají "létající popelnice", jak to trefně napsal van Franeker do britského časopisu New Scientist.

V červnu 2011 zaregistrovali na východě Austrálie želvu, která měla více než 300 kusů umělé hmoty měla v zažívacím ústrojí. Informoval o tom australský server abc.net.au. Tělo karety obrovské (Chelonia mydas) lidé našli na pláži na severu státu Nový Jižní Wales. I když se jedná o otřesný příklad není vůbec nepravděpodobné, že podobných případů jsou tisíce a způsobují předčasné umrtí těchto vzácných zvířat, uvád inuru.com.

Související

Více souvisejících

Moře odpady

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy